Archeolodzy nie zawsze są w stanie wskazać, do czego służyły odkryte przez nich przedmioty. Tak było chociażby w przypadku znaleziska z 1897 r. Wówczas w pobliżu Majkopu w Rosji badacze trafili na osiem rurek wykonanych ze złota i srebra. Każda nich mierzyła blisko metr długości i miała około pół cala średnicy. Naukowcy długo zastanawiali się nad ich zastosowaniem. Początkowo zakładali, że mogły być używane jako berła lub wsporniki baldachimów podczas uroczystości.

Poza rurkami naukowcy znaleźli także setki innych przedmiotów ze złota i srebra, w tym broń i narzędzie. Obecnie wszystkie znajdują w się w Państwowym Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu.

Starożytne słomki znalezione w Rosji

Najnowsze badania przeprowadzone przez Rosyjską Akademię Nauk wskazują na to, że niezidentyfikowane przedmioty sprzed 5,5 tys. lat są najprawdopodobniej najstarszymi znanymi słomkami na świecie. Starożytni mieli używać ich do wspólnego picia piwa z jednego naczynia. Zwyczaj ten rozpowszechnił się w drugim i trzecim tysiącleciu podczas uczt na Bliskim Wschodzie. W tym samym miejscu, gdzie znaleziono starożytne słomki, wykopano również wielki gar, do którego można było wlać około 56 litrów piwa.

Starożytne słomki / fot. Viktor Trifonov

W rozmowie z Washington Post główny autor badania – Viktor Trifonov – powiedział, że jego zespół zaczął ponownie badać rurki po tym, jak ustalili, że literatura nie tłumaczy zastosowania i budowy przedmiotów w Rosji. Nie wyjaśniono na przykład, dlaczego miały małe otwory na jednym końcu. Już to wskazywało na oryginalne wykorzystanie rurek. Takie sitka w słomkach były bardzo przydatne, ponieważ ówczesne piwo nie przypominało tego, jakie znamy dziś. Pijąc je, trzeba było uważać na osad. Podobne otwory zaobserwowano także na rurkach znalezionych na terenie dzisiejszego Iraku. Bezpośrednim dowodem na to, że ze słomek pito piwo były granulki skrobi jęczmiennej odkryte wewnątrz nich.

Praktyczny luksus

Co ciekawe, na czterech słomkach zachowały się ozdobne figurki byków, które można przesuwać wzdłuż – w górę i w dół. Trifonow tłumaczy, że te dodatki najprawdopodobniej służyły do otrzymania rurki w pionowej pozycji przy krawędzi naczynia.

– Wcześniej nigdy bym nie uwierzył, że w najsłynniejszym miejscu pochówku na Kaukazie najcenniejszym przedmiotem będą nie broń czy biżuteria, a zestaw słomek do picia piwa – czytamy w oświadczeniu archeologa.

Dodaje też, że rurki zakopano bardzo blisko ciał arystokratów z Majkopu, co może wskazywać na to, że były ważnym elementem podczas uczt oraz obrzędów pogrzebowych wśród elit.

Źródło: Antiquity