Polskie zamki należą to jednych z najbardziej okazałych w Europie. Nie dziwi zatem fakt, że cieszą się one dużym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców naszego kraju. Jednak mało kto, planując podróż śladami najpiękniejszych pałaców, dworków i innego tego typu budowli, pod uwagę weźmie województwo łódzkie.

A to błąd, bowiem w okolicy trzeciego pod względem liczby ludności miasta Polski znajdziemy wiele niezwykłych i – co najważniejsze – zachowanych w dobrym stanie zamków. Jednym z nich jest wybudowany w stylu gotyckim zamek w Oporowie, który urzeka aurą tajemniczości oraz pięknem architektury i pobliskiej przyrody. 

Historia zamku w Oporowie

Zamek Oporowskich to jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Polsce, z długą, bo sięgającą XV wieku historią. Wzniesiony został ok. 1440 roku na sztucznie usypanej wyspie, otoczonej głęboką fosą. Miejsce jego położenia (wieś Oporów k. Kutna) nie jest bez znaczenia, ponieważ uchroniło go to przed licznymi najazdami wrogich wojsk. Choć – jak wskazują kroniki – kilkukrotnie był grabiony przez Szwedów, którzy mieli nawet podpalić budynek. Pożar został jednak szybko ugaszony. 

Głównym fundatorem zamku był Władysław Oporowski, biskup kijowski i syn wojewody łęczyckiego Mikołaja z Oporowa. Na początku XVII w. opiekę przejęła rodzina Tarnowskich herbu Rola, a w XIII w. – Sołłohubów. W następnych latach należał kolejno do Korzeniowskich, Pociejów, Oborskich, Orsettich i Karskich, którzy sprawują pieczę od 1932 roku. 

Skupiona wokół czworobocznego dziedzińca zabudowa zamku składa się domu mieszkalnego, wieży i baszty z kaplicą. Na przestrzeni wieków budynek był wielokrotnie remontowany i przebudowywany przez kolejnych właścicieli. W latach 1962 – 1965 wykonano gruntowne prace konserwatorskie, podczas których udało się przywrócić pierwotną sylwetkę dachów i ganek komunikacyjny domu mieszkalnego, a także odsłonięto gotyckie portale i okna oraz drewniane, polichromowane stropy.

Od 1949 r. w zamku mieści się muzeum, posiadające w swych zbiorach niezwykle cenne dzieła, zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów. Co więcej, wokół zamku rozpościera się piękny park o powierzchni 10 hektarów, w którym występuje wiele rzadkich gatunków drzew i roślin. W ramach ciekawostki dodajmy, że okoliczną scenerię można zobaczyć w takich produkcjach jak „Pan Tadeusz”, „Horsztyński” lub „Przypadki starościca Wolskiego”.

Widok na zamkową fosę i park w maju / Fot. 1bumer - Praca własna / CC BY-SA 3.0 pl / https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Oporowie#/media/Plik:Oporów_park(WLZ13).jpg

Oporowski zamek, podobnie jak inne wielowiekowe budynki w Polsce, może poszczycić się długą historią, także tą wywodzącą się z legend. Jedna z nich głosi, że na terenie zamku istniało podziemne przejście, które łączyło obiekt z klasztorem oo. Paulinów. Miało być to miejsce schadzek pary kochanków – pięknej kasztelanki oraz zakonnika.

Pewnego dnia nad zamkiem w Oporowie miała rozpętać się burza. Piorun uderzył w sklepienie tunelu, powodując jego zawalenie, a także śmierć kobiety. Wielu twierdzi, że duch kasztelanki po dziś dzień straszy odwiedzających. 

Zamek w Oporowie – godziny otwarcia

Zamek w Oporowie można odwiedzać przez cały rok z wyjątkiem następujących dni:  

  • Nowego Roku (1 stycznia)
  • Święta Trzech Króli (6 stycznia)
  • Niedzieli Wielkanocnej
  • Dnia Wszystkich Świętych (1 listopada)  
  • Święta Niepodległości (11 listopada)
  • Wigilii (24 grudnia)
  • Bożego Narodzenia (25 grudnia)
  • Sylwestra (31 grudnia)    

Chętni mogą zwiedzać obiekt codziennie w godzinach 10:00 – 16:00. Z kolei w sezonie wiosenno-letnim (od 1 maja do 30 września) zamek w Oporowie czynny jest godzinę dłużej. Ostatni zwiedzający wpuszczani są na 30 minut przed zamknięciem zamku. 

Zwiedzanie nie powinno zająć więcej niż pół godzin. 

Ile kosztuje bilet do zamku w Oporowie?

Cena biletu normalnego do zamku w Oporowie to koszt 18 złotych, a ulgowego – 12 zł. Dniem wolnego wstępu na teren obiektu jest poniedziałek. Wyjątek stanowi Poniedziałek Wielkanocny oraz przypadające na 1 maja Święto Pracy. 

Władzę zamku organizują także płatne lekcje muzealne (100 zł) dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W czasie trwania zajęć prowadzący przybliżają uczestnikom m.in. zagadnienia związane ze średniowieczną architekturą obronną czy dziedzictwem kultury antycznej. 

Zamek w Oporowie – nocleg 

W zamku w Oporowie oferuje także nocleg. Do dyspozycji gości są dwie sypialnie dwuosobowe; w przypadku rezerwacji całego pawilonu należy zapłacić 360 złotych, natomiast za wynajęcie jednego pokoju – 180 zł. 

Warto dodać, że zamek w Oporowie to jeden z 16 laureatów trzeciej edycji Złotych Pinezek, czyli wyróżnienia przyznawanego miejscom najbardziej docenianym przez użytkowników Map Google. Wśród tegorocznych zwycięzców znaleźli się także m.in. Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Książ w Wałbrzychu oraz barokowy dwór w Parku Książęcym Zatonie, który – przypomnijmy – głosami internautów został uznany za nowy Cud Polski w wakacyjnym plebiscycie magazynu National Geographic Traveler. 

Złota Pinezka dla Muzeum – Zamku w Oporowie / Materiał prasowy Google

Źródło: zamekoporow.pl