W czasach, kiedy międzynarodowe podróże dopiero wracają do upragnionej normalności, kraje utrzymujące się przede wszystkim z turystyki, jeszcze bardziej dbają o komfort przyjezdnych. Ostatnie zmiany na Akropolu podzieliły jednak Greków. Betonowa droga miała docelowo ułatwić dostęp do kompleksu zabytków osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich i takie założenia spełnia. Nie brakuje jednak głosów krytyki, jakoby jedna z największych atrakcji turystycznych Grecji została „bezpowrotnie zniszczona”.

Akropol odrestaurowany czy zniszczony?

Lider opozycji Alexis Tsipras jeszcze w zeszłym miesiącu żądał od konserwatywnego rządu „zaprzestania nadużywania dziedzictwa kulturowego”, argumentując, że wybudowanie trasy dla osób niepełnosprawnych będzie równoznaczne ze „zmianą krajobrazu” miejsca znanego na całym świecie. Grecka minister kultury Lina Mendoni od początku broniła jednak projektu, który został zatwierdzony przez Centralną Radę Archeologiczną, organ nadzorujący Akropol.

– „Widziałam ludzi na wózkach inwalidzkich, którzy po raz pierwszy w życiu mogli udać się w to miejsce. Byli bardzo szczęśliwi” – mówiła podczas konferencji prasowej w tym tygodniu.

Jak dodała, dostarczanie ludziom radości może być równie ważne, jak ochrona zabytkowych dóbr kulturowych.

Serce Aten, bo tak też mówi się o Akropolu, od 1987 r., znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jeden z najważniejszych greckich zabytków i obowiązkowy punkt wycieczki podczas zwiedzania kontynentalnej Grecji. Żeby zbliżyć się do bogów, turyści muszą wspiąć się na mierzące blisko 160 metrów wzgórze. To stosunkowo niewiele, ale na szczyt wiedze nierówna, kamienna droga.

Zmiany na Akropolu

Tej wiosny na Akropolu otwarta została nowa w pełni wybetonowana trasa, wybudowana z myślą o osobach niepełnosprawnych. Projekt nadzorował Manolis Korres, odpowiedzialny za prace renowacyjne na Akropolu od 1975 r.

To nie koniec zmian na najpopularniejszym greckim wzgórzu. Wraz z nowym chodnikiem, na Akropolu pojawiła się też nowa winda. W przyszłości planowane są kolejne usprawnienia, tym razem stworzone z myślą o niewidomych turystach. Czy wywołają podobne sprzeciwy wśród części Greków?