We francuskim Alpach zaobserwowano „krwawy śnieg”. Biały puch zmienił kolor najprawdopodobniej przez żyjące w nim mikroalgi, co może pomóc naukowcom w zrozumieniu wpływu zmian klimatycznych na środowisko.

Czerwony śnieg – co oznacza?

Naukowcy od dawna wiedzą o istnieniu mikroskopijnych glonów, ale to, w jaki sposób żyją i formują się wysoko w górach, nadal pozostaje dla nich tajemnicą. Organizmy te zawierają karotenoidy, barwnik znajdujący się w marchwi, dlatego podczas kwitnienia zmieniają kolor na pomarańczowy lub czerwony. Stąd też tzw. krwawy śnieg. Karotenoidy działają również jako przeciwutleniacz i naturalna tarcza chroniąca organizmy przed promieniami ultrafioletowymi.

Dodajmy, że nie jest to nowe zjawisko. W minionych latach obserwowano je między innymi w Antarktyce, a nawet w polskich Tatrach. Jak ustalili badacze, czerwony śnieg, nazywany też arbuzowym, występuje w rejonach, w których poziom dwutlenku węgla w powietrzu znacząco wzrasta.

Glony, które pojawiły się we francuskich Alpach, są obecnie badane przez zespół biologów z ośrodka naukowego w Grenoble. Jak tłumaczy Eric Maréchal, koordynator projektu w rozmowie z serwisem LiveScience, występowanie alg w śniegu jest analogiczne do ich obecności w oceanach.

– „Żyją w śródmiąższowej wodzie między maleńkimi kryształkami lodu” – dodaje.

Badania nad czerwonym śniegiem w Alpach

Pierwsze próbki z francuskich Alp zebrano latem 2016 r. po topnieniu śniegu na wybranych obszarach. To dało naukowcom lepszy obraz tego, jakie glony rosły, na jakich wysokościach i w jakich warunkach środowiskowych rozwijały się określone organizmy. Przykłądowo Sanguina, który nadaje charakterystyczny czerwony kolor śniegowi, został znaleziony tylko na wysokości 1999 m i powyżej. Natomiast zielone mikroalgi Symbiochloris żyją tylko na wysokościach poniżej 1499 m.

– „Być może spodziewaliśmy się jakiegoś odkrycia, ale nie tak spektakularnego podziału na strefy gatunku, przy czym wiele gatunków ogranicza się wyłącznie do wysokich lub niskich wysokości” – poinformował Maréchal w komunikacie prasowym.

Badacze planują wyruszyć w kolejną wyprawę badawczą jeszcze w tym roku. Tym razem chcą się skupić na tym, jak glony w śniegu zmieniają się na przestrzeni pór rok. Próbki komórek organizmów zostaną następnie wysłane do laboratoriów. Analiza obejmie zarówno biały, jak i czerwony śnieg. Naukowcy wierzą, że uda im się ustalić, jak zmiany klimatyczne zmienią środowisko naturalne Alp.