Wymieniając atrakcje w Polsce, nie można pominąć planetariów, tym bardziej, że tego typu miejsca to nie tylko sufit w kształcie kopuły, na którym wyświetlany jest obraz sztucznego nieba. Wiele z nich ma na wyposażeniu nowoczesny sprzęt, dzięki któremu odwiedzający mają wrażenie odbywania autentycznej podróży po bezkresnej przestrzeni. Co więcej, w repertuarze współczesnych planetariów znajdziemy specjalnie przygotowane seanse, dedykowane widzom w każdym wieku. Gotowi na podróż po tajemniczym wszechświecie? 

Planetarium Śląskie w Chorzowie

Zaczynamy od jednego z najbardziej znanych tego typu obiektów. Prace nad uruchomieniem Planetarium Śląskiego rozpoczęły się w 1953 roku. Dwa lata później obiekt był już otwarty dla gości. Główna sala projekcyjna, w której obraz wyświetlany był na sferycznym ekranie, mogła zmieścić aż 400 widzów. Sercem planetarium był projektor sygnowany przez znaną firmę Carl Zeiss. W tamtym czasie było to najnowocześniejsze urządzenie tego typu. 

Najstarsze i największe planetarium w Polsce wciąż ma się świetnie. W 2019 roku podpisano umowę na rozbudowę i modernizację obiektu, a w planach są kolejne prace, dzięki którym Planetarium Śląskie wciąż będzie utrzymywać się w ścisłej czołówce tego typu obiektów.

Dla odwiedzających, nie bez znaczenia jest też położenie planetarium, które mieści się w słynnym Parku Śląskim. Obiekt sąsiaduje z innymi atrakcjami tego regionu - wesołym miasteczkiem, skansenem i ogrodem zoologicznym. Weekendowa wycieczka na Górny Śląsk może zatem okazać się niezwykle atrakcyjną przygodą. 

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Kolejną propozycją w naszym zestawieniu jest jedno z najnowocześniejszych planetariów w Europie. Planetarium działające przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zapewnia niezwykle bogatą ofertę seansów i zajęć. Repertuar przewiduje atrakcje dedykowane dzieciom od lat pięciu, ale w ofercie placówki nie brakuje też wieczorów przeznaczonych wyłącznie dla dorosłych.

Ekrany otaczają widzów niemal z każdej strony, co dodatkowo potęguje wrażenia. Kopuła legitymuje się promieniem 16 m, a za fantastyczną jakość obrazu odpowiadają cztery cyfrowe rzutniki i projektor emitujący 20 mln punktów świetlnych. Repertuar planetarium co jakiś czas ulega zmianie, warto więc na bieżąco śledzić stronę internetową placówki.

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne 

Z Warszawy przenosimy się do Olsztyna, gdzie działa kolejne słynne planetarium. Obiekt został otwarty w 19 lutego 1973 roku, dokładnie w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Planetarium stanowiło hołd dla słynnego na całym świecie astronoma, który spędził w Olsztynie kilka lat, pracując jako administrator dóbr Kapituły Warmińskiej.

W 2012 roku planetarium zostało poddane modernizacji. Wykonane prace uczyniły je jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Podróż po bliższych i dalszych galaktykach to tylko część oferty olsztyńskiej placówki. W repertuarze są także seanse wykonane w technice fulldome. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca jest też kopia Sputnika 1 - pierwszego sztucznego satelity Ziemi. 

Centrum Popularyzacji Kosmosu w Toruniu

Planetarium w Toruniu zostało otwarte dopiero w 1994 roku. Biorąc pod uwagę fakt, że drugie co do wielkości miasto województwa kujawsko-pomorskiego to nie tylko stolica najlepszych w Polsce pierników, ale i miejsce narodzin autora przełomowej teorii heliocentrycznej, może to nieco dziwić. Tak czy inaczej, warto było czekać. 

Obiekt podzielony jest na trzy sale - Planetarium, Geodium i Orbitarium. W pierwszej prowadzone są klasyczne pokazy, a w kolejnych dwóch - interaktywne wystawy. Placówka oferuje atrakcje dla dzieci od lat czterech i dla dorosłych widzów. 

Planetarium Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego

Wymieniając najciekawsze planetaria w Polsce, nie sposób pominąć wrocławskiego obiektu, działającego przy Instytucie Astronomicznym. Co wyróżnia ten obiekt na tle pozostałych? Przede wszystkim personel. W placówce spotkamy pracowników IA - zawodowych astronomów dla których bezkresny wszechświat jest największą ze wszystkich życiowych pasji

Repertuar seansów zmienia się cyklicznie. Warto podkreślić, że jeżeli chcemy odwiedzić planetarium w tygodniu, wycieczka wymaga wcześniejszego zaplanowania - od poniedziałku do piątku przyjmowane są wyłącznie zorganizowane grupy.

Planetarium i Park Astronomiczny we Fromborku

Kolejne interesujące planetarium mieści się we Fromborku. Obiekt stanowi część Muzeum Mikołaja Kopernika. Jego sercem jest 8-metrowa kopuła, na której aparatura Carl Zeiss wyświetla ciała niebieskie widziane z dowolnego miejsca na naszej planecie. W repertuarze znajdują się 3 seanse, z czego jeden dedykowany jest najmłodszym miłośnikom astronomii. 

Laboratorium Wyobraźni w Poznaniu

Nasza kolejna propozycja ma nieco inny charakter niż pozostałe. Laboratorium Wyobraźni to miejsce, które docenią przede wszystkim najmłodsi, choć nie tylko oni, bo w ofercie znajdują się też atrakcje dla młodzieży i dorosłych. Działające w sercu wielkopolski centrum nauki pozwala poznać tajemnice wszechświata. Co istotne, zajęcia nie mają formy nudnej i monotonnej prezentacji, zdecydowanie bliżej im do niesamowitej przygody. Wszystko to sprawia, że rodzinna wycieczka do Poznania na długo zapadnie w pamięci.

Przy placówce działa cyfrowe planetarium. Co ciekawe, widzowie nie zasiadają w fotelach, a na dywanie. W repertuarze figurują dwa seanse, z których jeden dedykowany jest najmłodszym widzom (od lat pięciu), a drugi - młodzieży i dorosłym. Projekcja okraszona jest komentarzem astronoma, który pozostaje do dyspozycji widzów, odpowiadając na każde pytanie zadane przez zgromadzonych.  

Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego Akademii Morskiej w Gdyni

Ostatnim punktem w naszym zestawieniu jest Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego Akademii Morskiej w Gdyni. Obiekt mieszczący się przy Wydziale Nawigacyjnym został oddany do użytku w 1979 roku i został stworzony z myślą o studentach ówczesnej Wyższej Szkoły Morskiej. Należy jednak podkreślić, że od początku swojej działalności, planetarium było dostępne dla mieszkańców trójmiasta oraz osób przyjezdnych i tak pozostało do dziś

Sala projekcyjna zmieści 44 osoby, a kopuła legitymuje się średnicą 8 m. Profesjonalna aparatura umożliwia projekcję prawie 5 tys. gwiazd, Drogi Mlecznej, 6 kół wielkich, 38 gwiazdozbiorów, ruchu satelity po dowolnej orbicie, Słońca, przeciwsłońca, Księżyca oraz 5 planet. Prezentowane są także najróżniejsze zjawiska astronomiczne.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Oceanaria w Polsce. Podróż po podwodnym świecie [ZESTAWIENIE]