Oceanaria to jedne z ciekawych polskich atrakcji. Podróż po podwodnym świecie możemy odbyć zarówno w samodzielnym oceanarium, jak i w takim, które wchodzi w skład kompleksu zoologicznego. Jakie oceanaria warto odwiedzić? 

Akwarium Gdyńskie

Zastanawiasz się gdzie jest największe oceanarium w Polsce? Znajduje się w Gdyni. Jest ono największym naszym oceanarium i zarazem jedną z największych atrakcji w Polsce. Mieści się na Molo Południowym w modernistycznym budynku wybudowanym w roku 1938. Działa w ramach instytutu badawczego – Morskiego Instytutu Rybackiego. Znajduje się w nim imponująca liczba 68 akwariów, które zawierają w sobie aż 140 ton wód. Jest domem dla 250 gatunków zwierząt, których łącznie jest tam około 1500.

Jako, że podstawową misją obiektu jest prezentacja zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym z całego świata, a także edukacja o ich środowisku życia, oceanarium podzielono na sale tematyczne. Są wśród nich: Sala Dydaktyczna, najstarsza z ekspozycji, zawierająca eksponaty muzealne z historii oceanarium; Sala Bałtycka, w której oprócz eksponatów zobaczyć możemy piękny widok Zatoki Gdańskiej; Sala Rafa Koralowa z największą rafą koralową na terenie naszego kraju czy Sala Amazonia – w której zobaczyć można między innymi ogromne węże dusiciele – anakondy. W kolejnej - „Wodne zwierzęta świata” zobaczymy organizmy z głębin oceanów – Atlantyku i Pacyfiku. Znajduje się tu aż 19 zbiorników, w których zobaczyć można między innymi rekiny, choć nie tak wielkie jak te, które kojarzymy z kina. W sali panuje półmrok – jest to spowodowane faktem, że znajdujące się tu gatunki nie przywykły do światła dziennego, w naturze żyjąc głęboko pod wodą.

Prócz zaspokajania naszej ciekawości i fascynacji podwodnym światem Akwarium Gdyńskie czynnie działa w ramach ochrony zwierząt, edukując w zakresie ekologii oraz prowadząc badania naukowe. Do oceanarium możemy zaprosić naszych przyjaciół z zagranicy, gdyż instytucja oferuje elektroniczne przewodniki zarówno po polsku, jak i w językach obcych – angielskim oraz niemieckim. Dzieci będą czuły się tu znakomicie, gdyż będą mogły skorzystać z przewodnika w wersji gry, która zachęci je do zgłębiania tajemnic podwodnych stworzeń. Akwarium gdyńskie jest nie tylko zoologiczną perłą Gdyni, lecz także jedną z największych atrakcji w Polsce!

Afrykarium we wrocławskim zoo

Uznane przez światową branżę zoologiczną za zoologiczny cud świata, wrocławskie Afrykarium prezentuje ekosystemy związane z wodami Czarnego Lądu. Gdzie jest to wyjątkowe oceanarium? Znajduje się na terenie wrocławskiego ogrodu zoologicznego przy ul. Wróblewskiego. Jest to jeden z najciekawszych tego typu obiektów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zawiera unikalną kolekcję zwierząt, które żyją tu w warunkach zbliżonych do naturalnych. Jest to jedyne na świecie oceanarium poświęcone florze i faunie z jednego tylko kontynentu. Budynek, w którym znajduje się to oceanarium jest ogromny – ma kubaturę prawie 200 tysięcy metrów sześciennych, a ekspozycje znajdują się na trzech kondygnacjach, w tym jednej podziemnej. W całym Afrykarium jest tyle wody, co w 6 basenach olimpijskich!

Niewątpliwie atrakcją najbardziej przyciągającą nas do tego miejsca może być 18-metrowy tunel o przezroczystych ścianach, przez które można obejrzeć między innymi rekiny, żółwia zielonego czy płaszczki. Zapierający dech w piersiach widok zapamiętamy na zawsze, a być może zachęci nas on do powrotu w to miejsce. Ekspozycja ta znajduje się w części „Kanał Mozambicki”.

Zbiornik nazwany Morzem Czerwonym zawiera około miliona litrów wody, w której żyje nie mniej niż 60 gatunków ryb w ekosystemie rafy koralowej. Kolorowe i często o oryginalnym wyglądzie, przyciągają wzrok turystów w każdym wieku. .Ekspozycja „Afryka Wschodnia” pozwoli nam zobaczyć jak lekko poruszają się pod wodą hipopotamy nilowe, które na lądzie wydają się niezbyt sprawnymi ssakami. „Dżungla nad rzeką Kongo” to dom krokodyli i manatów, a „Wybrzeże Szkieletów” to enklawa pingwinów, muren czy mylonych z fokami kotików afrykańskich.

Opisane atrakcje są w stanie przyciągnąć swoim pięknem i zróżnicowaniem, a jeśli w trakcie zwiedzania zgłodniejemy mamy możliwość skorzystania ze znajdującej się na terenie Afrykarium restauracji. Chętni mogą zabrać do domu pamiątki dostępne w tutejszym sklepie.

Aquapark Reda

Znajdujący się przy ulicy Morskiej w Redzie park wodny jest atrakcją, która łączy funkcje rozrywkowe z edukacyjnymi. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z jego oferty, to w ramach pobytu możemy zobaczyć w dość oryginalny sposób podwodne życie rekinów. W akwarium mieszczącym 330 tysięcy litrów wody podziwiać można około 700 gatunków ryb żyjących wśród rafy koralowej. Zbiornik zbudowany jest tak, by symulować pory dnia, a nawet fazy księżyca, dzięki czemu zwierzęta czują się jak w środowisku naturalnym.

W basenie do nurkowania (do głębokości 2,2 metra) spod wody, przez szybę podziwiać można aż 15 rekinów żarłaczy. To jednak atrakcja tylko dla osób, które umieją pływać. Obserwować rekiny możemy także korzystając ze zjazdu 60-metrową zjeżdżalnią. Znajdziemy się wtedy w podwodnym tunelu o przezroczystych ścianach. Tunel jest dobrze podświetlony, co ułatwi nam eksplorację podwodnego świata. Jest to znakomita rozrywka, szczególnie dla najmłodszych, choć i starsi poczują się tu jak ryby w wodzie.

Fokarium w Helu

Fokarium jest częścią Instytutu Oceanografii należącego do Uniwersytetu Gdańskiego. Mieści się na samym końcu Półwyspu Helskiego, przy ulicy Morskiej. Nie prowadzi działalności komercyjnej, jak inne oceanaria w Polsce. Jego powstanie wiąże się z dostarczeniem do istniejącej już wcześniej placówki badawczej rannej foki, którą nazwano Balbin. Jej uratowanie symbolicznie rozpoczęło działalność fokarium jako miejsca, w którym chroni się zasoby tych pięknych zwierząt na terenie Bałtyku. Jest to miejsce, do którego warto wybrać się, by zdobyć lub pogłębić wiedzę na temat życia fok i zagrożeń, z którymi borykają się te zwierzęta.

W tym oceanarium znajdują się trzy baseny, w których zwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć najliczniejszą nad południowym Bałtykiem fokę szarą, fokę obrączkowaną czy fokę pospolitą – wbrew nazwie najrzadszy nad Bałtykiem gatunek foki.

Fokarium skupia się na działalności edukacyjnej, rehabilitacyjnej oraz naukowej i upowszechnia wiedzę przyrodniczą. Zwiedzający mogą zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi ochrony gatunków zagrożonych. Nie ma statusu ogrodu zoologicznego, a koszty biletów wstępu przeznaczane są na utrzymanie ośrodka i realizację jego działalności. Choć nie jest nastawione na działalność typowo rozrywkową, może dostarczyć nam niezapomnianych wrażeń oraz wiedzy.

Jeśli jednak morskie, oceaniczne i podwodne światy nie dostarczyły nam wystarczająco dużo przeżyć, warto wybrać się do planetarium w Polsce. To doskonała alternatywa dla osób, które są zafascynowane kosmosem i układem ciał niebieskich.