Do Chorwacji przybywamy przede wszystkim, by móc cieszyć się wspaniałą pogodą i najwspanialszymi plażami w Europie. Nie można jednak zapominać o pozostałych walorach tego niezwykłego kraju na Bałkanach. Piękne miejsca znajdziemy tam w dosłownie każdym regionie. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy zestawienie obejmujące najciekawsze chorwackie miasta.

Betina

Naszą pierwszą propozycją jest Betina - niewielka miejscowość leżąca w południowo-wschodniej części wyspy Murter. W czasach starożytnych, teren ten zamieszkiwało plemię Liburnian. W 1573 roku osiedlili się tam uciekający przed tureckimi wojskami mieszkańcy Vrany. Dawniej miejscowość słynęła z uprawy winorośli i produkcji wina. Tę część wyspy porastały też gaje oliwne i drzewa figowe. Obecnie przeważają lasy sosnowe.

Betinę w największym stopniu rozsławiły tradycje stoczniowe. To drugi najstarszy ośrodek budowy drewnianych łodzi w Chorwacji. Pierwsza stocznia stanęła tam w 1740 roku. Kolejne obiekty były budowane w okolicach wschodniego wybrzeża, ale gdy miasto zaczęło się rozwijać, stocznie lokalizowano już na północno-zachodnich krańcach Betiny.  

W starej części miasteczka wyrastają niezwykle nastrojowe kamienice, pomiędzy którymi wiją się wąskie, wybrukowane uliczki. Będąc na miejscu, warto zobaczyć pochodzącą z 1514 roku Wieżę Helić, Muzeum Budowy Statków, kościół św. Franciszka i stary młyn. Ciekawym i nietypowym obiektem jest też wybudowana na wodzie kapliczka. Na cyplu rozciągającym się między Murterem a Betiną znajdziemy pozostałości rzymskiego miasta Colentum. To kolejny punkt, który warto dodać do planu wycieczki. 

Nie jest tajemnicą, że plaże w Chorwacji są jedną z największych atrakcji tego kraju. W Betinie znajdziemy ich kilka, a każda jest pokryta żwirem. 

Hvar

Od XIII do XVIII wieku, miasto Hvar (zlokalizowane na wyspie Hvar), stanowiło część imperium weneckiego. Ta część historii miasta jest ściśle związana z działalnością piratów, którzy notorycznie nękali mieszkańców przybrzeżnych miejscowości. Ci zwrócili się o pomoc do Republiki Weneckiej. Tak powstała twierdza, mająca chronić wyspę przed złodziejami.

Centrum miasta skupia się wokół placu św. Stefana. To niezwykłe miejsce, w którym nowoczesna zabudowa kontrastuje z zabytkową architekturą, brukowanymi uliczkami i placami, które tworzą niezwykle nastrojową starówkę. Kolejne miejsce warte odwiedzenia to plac św. Szczepana, na którym stoi piękna katedra św. Szczepana, wybudowana na przełomie XVI i XVII wieku. Tam też mieści się pierwszy w Europie publiczny teatr, który działa do dziś.

Wizytówką miasta pozostaje zabytkowa twierdza, mierząca 90 metrów. Z fortyfikacją łączą się mury otaczające całą północną część Hvar. W pobliżu twierdzy znajdziemy pochodzący z 1930 roku śródziemnomorski ogród ziołowy (park dr. Josipa Avelinija). 

Jelsa

Kolejnym miastem, które warto odwiedzić będąc w Chorwacji, jest Jelsa, zlokalizowana na północnym wybrzeżu wyspy Hvar. Miasteczko charakteryzuje się niezwykle urokliwym położeniem. Z każdej strony otaczają je wzgórza, malujące magiczną panoramę

Jednym z najbardziej znanych z tamtejszych zabytków jest wieża Tor, która najprawdopodobniej powstała w czasach greckiej kolonizacji, mniej więcej 300 lat p.n.e. Obiekt z kamiennych bloków został wzniesiony na pozostałościach fortecy iliryjskiej. Pierwotnie pełnił rolę punktu obserwacyjnego. Nieopodal rozciągają się pozostałości rzymskich fortyfikacji. 

Tym, co stanowi wyróżnik tego miasta, jest niezwykle bujna roślinność. Tak duże zazielenienie terenu wynika z  dostępu do słodkiej wody. Najwspanialsze okazy flory można podziwiać w parku Perivoj.

Kolejnym charakterystycznym elementem miasta są wspaniałe zabytki architektury sakralnej. Kościół Najświętszej Maryi Panny, św. Jana, św. Mihovila, św. Rocha - to tylko kilka przykładów.

Mówiąc o tamtejszych atrakcjach, nie sposób nie wspomnieć o jaskini Grapceva. Obiekt położony na wysokości 239 m n.p.m. jest jednym z najstarszych stanowisk archeologicznych w obszarze Morza Adriatyckiego i Śródziemnomorskiego.

Cakovec

Największe miasto regionu Medimurje nie jest zbyt tłumnie odwiedzane przez turystów, a szkoda. Mimo że jego poszczególne części były kilkukrotnie odbudowywane (w 1738 roku Cakovec nawiedziło trzęsienie ziemi, w 1741 - pożar, a w 1880 - kolejne trzęsienie ziemi), nadal pozostaje niezwykle urokliwym miejscem.

Będąc na miejscu, warto zobaczyć ufortyfikowany zamek, zlokalizowany na terenie parku książąt Zrinskich. Znajduje się tam regionalne muzeum, a w sezonie letnim na zamkowym placu organizowane są inscenizacje i imprezy historyczne. 

Zwiedzającym polecamy spacer po starej części miasta, gdzie toczy się całe towarzyskie życie w Cakovcu. Wzdłuż długiego deptaka zlokalizowane są liczne kawiarnie, restauracje i puby.

Osijek

Ostatnim punktem na naszej liście jest największe miasto Slavonii. Bez cienia wątpliwości, to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc tego regionu. Znajdziemy tam wiele wspaniałych zabytków architektury sakralnej, w tym kościół św. Krzyża z klasztorem Franciszkanów, kościół św. Jakuba z klasztorem Kapucynów i monumentalną konkatedrę neogotycką św. Piotra i Pawła. Świątynia mierzy aż 94 metry wysokości, co czyni ją jednym z najwyższych budynków w Chorwacji. 

Kolejnym miejscem, którego po prostu nie można nie odwiedzić, jest ulica Europejska. To jedna z najbardziej wyrazistych wizytówek miasta. Znajdziemy tam ciąg niesamowitych budynków secesyjnych, które dosłownie obfitują w kunsztowne zdobienia. Na szczególne wyróżnienie zasługuje piękny budynek kina Urania.

Kolejną atrakcją miasta jest położona tuż przy ulicy Europejskiej Tvrda - starówka wybudowana w miejscu, w którym znajdowała się ogromna habsburska twierdza. Po dawnej fortyfikacji zachowała się część murów obronnych, wzniesionych na planie gwiazdy. Obecnie to właśnie tam koncentruje się nocne życie miasta. W Twierdzy znajdziemy najlepsze restauracje w mieście i najciekawsze puby.

Następny ciekawy punkt to plaża nad rzeką Drawą. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok, obejmujący znaczną część miasta. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Najpiękniejsze plaże w Chorwacji. Uwaga, te rajskie scenerie hipnotyzują [GALERIA]