Rewolucja impresjonistyczna wydarzyła się 150 lat temu. Nowoczesny duch tego przewrotu jest odczuwalny do dziś. Można się o tym przekonać w niemal namacalny sposób, odwiedzając Art Box Experience w Fabryce Norblina w Warszawie. Właśnie tam do 2 lipca gości multisensoryczna wystawa „Immersive Monet & The Impressionists”.

„Immersive Monet & The Impressionists” po raz pierwszy w Warszawie

To niezwykły animowany pokaz z wykorzystaniem 438 obrazów, który powstał w oparciu o najnowocześniejsze systemy mapowania wideo i efekty specjalne. Dzięki nim sztuka impresjonistów ożywa jak nigdy wcześniej. Pokazowi towarzyszy wyjątkowa ścieżka dźwiękowa autorstwa Luki Longobardiego.

Wystawę przygotowali Massimiliano Siccardo wraz z zespołem Lighthouse Immersive i Visioni Eccentriche.

Kulisy impresjonizmu

Claude Monet, August Renoir, Edgar Degas, Mary Cassatt, Paul Cezanne czy Eduard Manet nie tylko wstrząsnęli światem sztuki, zmieniając w malarstwie fazę koncepcyjną w fazę wykonawczą, ale też wywoływali towarzyską sensację. To, co dla malarzy akademickich mogło być zaledwie szkicem, dla impresjonistów stanowiło skończony akt kreacji.

Jeden z najsłynniejszych obrazów Claude’a Moneta – powstały w 1872 roku, a pokazany na wystawie dwa lata później, zatytułowany „Impresja, wschód słońca” – został namalowany z niespotykaną wcześniej szkicową swobodą pędzla. Artysta musiał nadążyć za wzrokowym wrażeniem. Od tego obrazu wziął swoją nazwę impresjonizm. Co prawda na początku praca została wykpiona przez krytyka satyrycznego pisma „Charivari”, ale to jedynie dodawało wigoru i pikanterii paryskiemu życiu artystycznemu.

Monet i inni impresjoniści po raz pierwszy w Warszawie. Możesz wejść do ich obrazów / fot. Jacek Wójcikowski

Tak było również z impresjonistami. Po pierwszej wystawie w 1874 roku ponownie wybuchł skandal. Konserwatywne środowisko akademickie nie potrafiło pogodzić się z tym, że młodzi malarze, wbrew panującym regułom, sami wystawiają swoje prace, bez podporządkowywania się autorytetom. Z ponad 30 artystów wystawiających wówczas swoje obrazy wielu zostało zapomnianych. Jednak ci, którzy zyskali rozgłos, po latach stali się tak popularni, a ich obrazy tak wysoko wyceniane, że nie mogli się z nimi równać przedstawiciele żadnego innego kierunku sztuki.

Jak zanurzyć się w sztuce?

– Immersyjny charakter wystawy pozwoli widzowi doświadczyć z bliska prawie 450 obrazów, jak również zanurzyć się wewnątrz jednego z nich. Mogę zdradzić, że nenufary z ogrodu Moneta w Giverny jeszcze nigdy nie były tak blisko – zapowiada Joanna Kowalkowska, prezeska zarządu i współzałożycielka jedynej immersyjnej przestrzeni w Polsce, mieszczącej się w Fabryce Norblina w Warszawie.

– To ogromna przyjemność gościć wystawę tego formatu w Art Box Experience, ale też wielka odpowiedzialność wobec odwiedzających – dodaje Mateusz Labuda, wiceprezes zarządu Art Box  Experience. – Każda nasza wystawa to jednocześnie wspaniała, atrakcyjna lekcja dla dorosłych i dla dzieci. Przygotowaliśmy specjalną salę edukacyjną, stanowiącą zgodne z podstawą programową wprowadzenie do wystawy. Taka szkolna wycieczka jest chętnie wybierana przez nauczycieli i lubiana przez uczniów. Jednak to nie wszystko. Chcemy uczyć, ale przede wszystkim bawić, uwodzić gości obrazem i dźwiękiem, bez względu na wiek czy zamiłowanie do sztuki. A ta wystawa robi to jak żadna inna.

Monet i inni impresjoniści po raz pierwszy w Warszawie. Możesz wejść do ich obrazów / fot. Jacek Wójcikowski

Ambasadorem wystawy został Stach Szabłowski. To historyk i krytyk sztuki, niezależny kurator i publicysta, autor koncepcji kuratorskich  kilkudziesięciu wystaw, projektów artystycznych i festiwali sztuki w przestrzeni publicznej.

Multisensoryczna wystawa„Immersive Monet & The Impressionists” to:

  • 438 obrazów wykorzystanych w animacjach wystawy,
  • 1 500 000 klatek wideo,
  • 3000 m3 projekcji,
  • 760 m2 refleksyjnej podłogi,
  • sala edukacyjna z wprowadzeniem do wystawy,
  • bezpłatna aplikacja mobilna z treściami wzbogacającymi wiedzę o impresjonizmie i najważniejszych artystach,
  • dwa magiczne instaspoty: mostek w Giverny i nenufary oraz Paryż i wieża Eiffla.

Art Box Experience w warszawskiej Fabryce Norblina

Art Box Experience to autorski projekt, który łączy najnowsze techniki animacji komputerowej i wrażeń dźwiękowych z bogatym systemem projekcji obrazu w technologii panoramy 360º, animacji 3D i 2D. Scenografia – rezultat cyfrowej projekcji o najwyższej jakości – przybiera różne barwy i formy. Zamiast jedynie oglądać historię, o której opowiada dana wystawa, zwiedzający staje się jej częścią, zanurza się w niej wszystkimi zmysłami. Wyróżnikiem Art Box Experience, obok najwyższej klasy rozrywki na światowym poziomie, jest również treść edukacyjna, związana z kulturą, sztuką, historią, nauką, geografią, przyrodą czy modą.