Nie ma chyba na świecie osoby, która nie kojarzyłaby „Mona Lisy”. Słynny obraz Leonarda Da Vinci to jeden z najcenniejszych eksponatów w paryskim Luwrze. Kto chce zobaczyć go z bliska, musi liczyć się ogromnymi tłumami i kolejką. Zrobienie zdjęcia „Mona Lisie” bez ludzi w kadrze niemal graniczy z cudem. Trochę jak z Fontanną Di Trevi w Rzymie.

„Mona Lisa” powstała w XVI. i od tamtej pory skrywa wiele tajemnic. Sama postać namalowana przez artystę wzbudza kontrowersje. Na przestrzeni wieków historycy przedstawiali różne teorie. Rzekomo Mona Lisa nie jest kobietą, a mężczyzną.

Nie wiadomo też, co wywołało tajemniczy uśmiech na jej twarzy. Tego możemy się już nigdy nie dowiedzieć, dlatego badacze nie dają spokoju innemu szczegółowi. Chodzi o krajobraz widziany na obrazie. Podpowiedzą jest ledwo widoczny most, choć i on był już umiejscawiany przez historyków w różnych lokalizacjach.

Gdzie siedzi Mona Lisa?

Tym razem zagadkę postanowił rozwiązać włoski historyk Silvano Vinceti. W ramach badań ze stowarzyszeniem kulturalnym Le Rocca przeanalizował nowo odkryte dokumenty, opisujące miejscowe krajobrazy. Tak doszedł do wniosku, że most za Mona Lisą znajdował się w Toskanii.

– Jest to etrusko-rzymski most Romito, znany również jako Ponte di Valle, znajdujący się w gminie Laterina w prowincji Arezzo [...] Dziś z konstrukcji zachował się tylko jeden łuk, ale w latach 1501–1503 most funkcjonował i był bardzo ruchliwy. Świadczy o tym dokument o stanie majątkowym posiadłości rodziny, znajdujący się w archiwach państwowych we Florencji – powiedział Vinceti włoskiej gazecie „Ansa”.

Most służył jako skrót między Arezzo, Fiesole i Florencją. Z dokumentów zbadanych przez Vincetiego wynika, że ​​Leonardo da Vinci często przebywał w Fiesole ze swoim wujem, księdzem o imieniu Amadori lub Amadoro.

Mona Lisa w Luwrze / fot. Pedro Fiúza/NurPhoto via Getty Images

Tajemnice i kontrowersje Mona Lisy

Według powszechnej interpretacji słynny obraz przedstawia kobietę. Ma nią być Lisa Gherardini, żona florenckiego kupca Francesco del Giocondo. Sława portretu to zasługa jej enigmatycznego uśmiechu oraz użycia sfumato. To technika malarska, w której artysta nakłada kilka warstw półprzezroczystego koloru, aby uzyskać miękki i jednolity wygląd. Obraz ma również unikatową kompozycję z bohaterką umieszczoną w centrum.

„Mona Lisa” szybko stała się ikoną kultury i przedmiotem spekulacji. Wiele osób twierdziło, że tajemniczy uśmiech na obrazie jest symbolem tajemnicy lub boskości. Kontrowersje wzbudzało też kwestionowane autorstwo dzieła. Według jednej z teorii „Mona Lisę” miał namalował nie Leonardo da Vinci, a jego uczeń.

Najsłynniejsze obrazy na świecie

Świat sztuki jest pełen niezliczonych arcydzieł, ale niektóre z nich wyróżniają się jako najsłynniejsze obrazy na świecie. „Mona Lisa” jest jednym z nich. Te kultowe dzieła sztuki również cieszą się ogromnym zainteresowaniem od wieków:

  • „Gwiaździsta noc” Vincenta van Gogha to kultowe arcydzieło. Namalowany w 1889 roku obraz przedstawia nocne niebo nad małą wioską. Obraz jest często postrzegany jako symbol nadziei.
  • „Stworzenie Adama” autorstwa Michała Anioła to fresk, który można znaleźć na suficie Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie. Obraz przedstawia biblijną historię stworzenia Adama przez Boga i jest uważany za jeden z najsłynniejszych obrazów religijnych na świecie.
  • „Dziewczyna z perłą” autorstwa Johannesa Vermeera to portret młodej dziewczyny noszącej perłę. Obraz znany jest z wyrazistego wykorzystania światła i koloru.
  • „Krzyk” Edvarda Muncha to kultowe dzieło, często postrzegane jako symbol sztuki współczesnej. Obraz przedstawia krzyczącą postać w charakterystycznej pozie.