Jaskinie w Polsce może i nie są najdłuższe lub najgłębsze w Europie, ale i tak nie można im odmówić uroku. Najbardziej znana – Jaskinia Raj – liczy około 360 milionów lat. Podziemne korytarze w Chęcinach to jedna z najpopularniejszych tego typu tras w kraju. Znacznie więcej jaskiń czeka na turystów w Tatrach. Niektórzy wybierają się na południe właśnie dla jaskiń, a nie górskich szczytów.

Szczególną popularnością cieszy się Jaskinia Mroźna. Przez ostatnie trzy lata wędrowcy nie mogli jednak do niej wejść. Wiadomo już, kiedy trasa zostanie ponownie udostępniona turystom. Przed zaplanowaniem wycieczki warto sprawdzić, co zmieniło się w kwestii zwiedzania.

Czy Jaskinia Mroźna jest już otwarta?

Przejście Jaskini Mroźnej to dla wielu miłośników tatrzańskich wędrówek obowiązkowa atrakcja w sezonie. Przez ostatnie trzy lata trasa była jednak wyłączona z użytku. Na szczęście prace remontowe są już zakończone, a od 4 września turyści znów mogą wchodzić do słynnej jaskini.

Co zmieniło się na miejscu? Z korytarzy usunięto sztuczne oświetlenie. Warto wspomnieć, że była to ostatnia jaskinia w Tatrach z takim udogodnieniem dla zwiedzających. Po remoncie turyści są zobowiązani do zabierania własnych latarek. Najlepiej sprawdzą się czołówki – można je wypożyczyć na miejscu. Dodatkowo władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zalecają zabieranie ze sobą kasków.

To warto wiedzieć

Jaskinia Mroźna jest otwarta codzienne od 9 do 17. Obowiązują bilety wstępu w wysokości 9 zł za osobę. Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie. Bilety najwygodniej nabyć online. Kupując je na miejscu, trzeba mieć przygotowaną gotówkę. Przejście Jaskini Mroźnej trwa około 40 minut. Nawet jeśli wędrujemy w ciepły, słoneczny dzień, warto mieć w plecaku ciepłą bluzę lub kurtkę – w środku jest dość chłodno.

Gdzie znajduje się Jaskinia Mroźna?

Jaskinia Mroźna znajduje się w Tatrach Zachodnich, a dokładnie w Dolinie Kościeliskiej. Jej całkowita długość to 773 m, ale turyści mogą przejść odcinek mierzący około 511 m. Jaskinię odkryli w 1934 r. Stefan Zwoliński i Jerzy Zahorski. Nie od razu udostępniono ją zwiedzającym. Początki ruchu turystycznego w Mroźnej sięgają 12 lipca 1953 r.

Wejście do jaskini znajduje się na wysokości ok. 1100 m n.p.m. Wyjście jest położone zaledwie dwa metry wyżej. Nazwa Jaskini Mroźniej zobowiązuje. Stała temperatura wewnątrz wynosi około 6 stopni Celsjusza. Biały nalot na ścianach dodatkowo sprawia wrażenie, jakbyśmy znaleźli się na dalekiej północy.

Jaskinie w polskich Tatrach

Jaskinia Dziura to najbliżej położona Zakopanego jaskinia udostępniona turystom. Jest głęboka na 20 metrów i szeroka na 60 metrów. To popularny cel wycieczek nie tylko spacerowiczów, ale też grotołazów.

Odkryta w 1936 r. Jaskinia Miętusia przez wiele lat była uważa za najdłuższą jaskinię w Polsce. Obecnie tytuł należy jednak do Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Miętusia ma za to największą w kraju rozciągłość horyzontalną, czyli około 1150 m. Ze względu na niskie położenie otworu i przeszkody wodne najlepiej zwiedzać ją zimą.

Bez przewodnika można zwiedzać też Jaskinię Mylną położoną w środkowej części Doliny Kościeliskiej w ścianie Raptawickiej Turni. Prowadzą do niej dwa otwory: południowy na wysokości 1098 metrów n.p.m. i północny na wysokości 1084 metrów n.p.m. Mylna razem z Raptawicką i Obłazkową tworzą system Jaskiń Pawlikowskiego.

Ciekawym miejscem jest również Smocza Jama. To tak naprawdę stromy korytarz jaskiniowy, przebijający na wylot skałę w dolnej części Wąwozu Kraków. Turyści mogą tam wejść z pomocą drabiny i łańcuchów. W środku przyda się latarka. Zimą przejście oblodzonego szlaku może być niebezpieczne.