Na wycieczkę w poszukiwaniu najpiękniejszych szlaków w Tatrach wybieramy się z Adamem Brzozą. Niewielu ludzi w naszym kraju tak dobrze zna polskie góry jak fotograf „National Geographic Polska" z Zakopanego. Choć na swoich zdjęciach Adam Brzoza przybliża nam najdalsze zakątki świata, najlepiej czuje się w fotografii górskiej. Jak sam mówi: „Góry nigdy mi się nie znudzą, ponieważ za każdym razem są inne". Tatry zna jak własną kieszeń i doskonale wie, gdzie i kiedy ustawić się z aparatem, by oddać pełnię uroku najwyższych polskich gór. 

Oto najpiękniejsze szlaki w Tatrach wybrane i sfotografowane przez Adama Brzozę.

Kasprowy Wierch – Kopa Kondracka

Czerwony szlak na Kasprowy Wierch od strony Kopy Kondrackiej przebiega na granicy ze Słowacją. Szlak jest urozmaicony widokowo. Można tu oglądać zarówno skały, jak i zieleń. Czasami pojawiają się kozice. Co jednak szczególnie przyciąga wędrowców z aparatami fotograficznymi, to niezapomniany widok na Halę Kondratową – szczególnie urokliwy jesienią, kiedy dosłownie zapiera dech w piersiach. Warto wiedzieć, że na Hali Kondratowej znajduje się schronisko – najmniejsze w Polskich tatrach, choć wciąż bardzo przytulne.

– Na Kopie Kondrackiej byłem setki razy. Nigdy nie napotkałem tu takich samych warunków – opowiada Adam Brzoza. 

hala kondracka kopa kondacka najpiękniejesze szlaki w tatrach

najpiękniejesze szlaki w tatrach

Morskie Oko 

Mimo że Morskie Oko to najbardziej popularne miejsce w polskich Tatrach, nie można mu odmówić urody. Zwłaszcza o wschodzie i po zmierzchu, gdy w kadr nie wchodzą tłumy turystów. Warto wybrać się tu z aparatem jesienią i latem, choć zimowy widok zamarzniętej tafli stawu i ośnieżonych szczytów z oszronionej schroniskowej szyby również robi wrażenie. Morskie Oko jest skute lodem aż przez 5 miesięcy. 

Pętla spacerowa wokół Morskiego Oka liczy 2,5 km, co daje możliwość długiego spaceru w poszukiwaniu ulubionego kadru tej części Tatr. 

najpiękniejesze szlaki w tatrach

najpiękniejesze szlaki w tatrach

Dolina Chochołowska

Pierwsza myśl? Słynne krokusy. Ale nie tylko taką – usłaną fioletem – Dolinę Chochołowską warto zapamiętać. Dolina jest stosunkowo łatwo dostępna. Właściwie w porównaniu do wypraw choćby do Pięciu Stawów, wycieczka do Chochołowskiej nie wymaga właściwie żadnego większego przygotowania sportowego. Jest tu sporo do fotografowania. Dolinę porastają lasy świerkowe. Można tu spotkać m.in. niedźwiedzie i świstaki tatrzańskie.

Warto wiedzieć, że jest to najdłuższa i największa dolina w Tatrach Zachodnich. Swoją nazwę zawdzięcza pobliskiej wsi Chochołów. 

najpiękniejesze szlaki w tatrach

najpiękniejesze szlaki w tatrach

najpiękniejesze szlaki w tatrach

Szpiglasowa Przełęcz i Szpiglasowy Wierch

Zapraszamy z aparatem w Tatry Wysokie. Przypominająca kształtem siodło Przełęcz Szpiglasowa znajduje się na wysokości 2 110 m n.p.m. Oddzielający przełęcz Szpiglasowy Wierch sięga 2 172 m n.p.m. i wzbija się na granicy polsko-słowackiej. Zarówno przełęcz, jak i szczyt gwarantują niezapomniane widoki. To stąd rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram na Tatry. W zasięgu wzroku są:

Przełęcz należy omijać zimą, kiedy występuje to duże zagrożenie lawinowe. 

najpiękniejesze szlaki w tatrach

najpiękniejesze szlaki w tatrach

Ciemniak od Doliny Kościeliskiej

To najdalej na zachód wysunięty szczyt masywu Czerwonych Wierchów. Wysokością sięga najprawdopodobniej 2 096 m. Ciemniak wznosi się ponad kilkoma dolinami: Kościeliską, Tomanową, Liptowską, Miętusią i Mułową. Dojście do dolin jest dość strome, jednak na fotografach może robić ogromne wrażenie. To tu spektakularnie opadają „Ciemniakowe" urwiska.

Pobliska Dolina Kościeliska robi za to duże wrażenie zarówno skąpana letnim słońcem, jak i pokryta nieskończonym białym puchem zimą.   

najpiękniejesze szlaki w tatrach

najpiękniejesze szlaki w tatrach

Wszystkie zdjęcia wykorzystane w materiale zostały wykonane przez Adama Brzozę.