Polacy zwykle wymieniają ją jednym tchem z Litwą i Łotwą. Zebrane ciekawostki o Estonii przybliżą nie tylko historię tego niewielkiego państwa, ale także pozwolą odkrycie nieznane, ale jakże interesujące fakty na temat Estończyków. 

Najważniejsze informacje o Estonii

 • Estonia to kraj położony w północnej Europie, nad Zatoką Fińską, z dostępem do Morza Bałtyckiego. Na lądzie sąsiaduje z dwoma państwami – od wschodu z Rosją oraz od południa z Łotwą (łączna długość granic wynosi 657 km). Natomiast od północy z Finlandią od której oddziela ją wspominana Zatoka Fińska. 
 • Estonia jest najmniejszym krajem bałtyckim. Jej powierzchnia wynosi niewiele ponad 45 tys. km kw, co oznacza, że jest siedem razy mniejsza od Polski, ale większa od Danii czy Holandii. Natomiast liczba ludności oscyluje w granicach 1,3 mln. Dla porównania Warszawę – według danych z początku 2022 r. – zamieszkuje ok. 1,8 mln osób
 • Choć pierwsze wzmianki o Estonii pochodzą z odległych czasów, to jako państwo Estonia pojawiła się na mapie Europy dopiero w 1918 roku. W sierpniu 1940 r., zgodnie z paktem Ribbentrop–Mołotow, kraj został przyłączony do ZSRR. Po ponad pięciu dekadach, w sierpniu 1991 r., estoński ogłosił akt niepodległości, który władze w Moskwie uznały na początku września. 
 • Estonia do niedawna była jedynym krajem na świecie z kobietami na stanowiskach prezydenta i premiera. W 2016 roku najważniejszą funkcję w państwie powierzono Kersti Kaljulaid, która sprawowała urząd prezydenta przez pięć lat. Z kolei na początku 2021 r. premierem kraju została Kaja Kallas, liderka prounijnej Partii Reform, a prywatnie córka byłego szefa estońskiego rządu, Siim Kallasa. Obecną głową państwa jest Alar Karis, który 11 października 2021 r. objął stanowisko prezydenta kraju. 
 • Stolicą, a zarazem największym miastem Estonii jest zamieszkiwany przez ponad 400 tys. osób Tallin, którego nazwa w języku estońskim i fiński oznacza „duńskie miasto”. Dlaczego? Podczas średniowiecznej bitwy z tutejszej wieży kościelnej na głowy rycerzy spadła chorągiew, która później stała się flagą Duńczyków.
 • Drugie co do wielkości miasto kraju, czyli Tartu, jest jednym z najstarszych w państwach nadbałtyckich. Pierwsza wzmianka o nim pojawiła się już w 1030 r., a uniwersytet założono tu w 1632 r. Od tego czasu klimat miasta tworzą studenci.
 • 1 maja 2004 roku Estonia wraz z siedmioma innymi państwami Europy Środkowo-Wschodniej oraz Cyprem i Maltą stała się oficjalnie częścią Unii Europejskiej. Akcesję do Wspólnoty poprzedziło ogólnokrajowe referendum, w którym niemal 67% Estończyków zagłosowało „za” przystąpieniem do UE. Do tej pory Estonia tylko raz objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej – półroczny okres sprawowania prezydentury rozpoczęła 1 lipca 2017 r., gdy na czele rządu stał Jüri Ratas. 
 • W 2011 r. Estonia – jako pierwsza z krajów bałtyckich – dołączyła do strefy euro. Europejski środek płatniczy zastąpił narodową walutę – koronę estońską

Ciekawostki o Estonii

 • Estonia uznawana jest za jeden z najbardziej zinformatyzowanych państw globu. To właśnie w Estonii stworzono Skype – program do telefonii internetowej, z którego korzystają dzisiaj wszyscy. Co więcej, Estonia jako pierwsza na świecie umożliwiła swoim obywatelom oddawanie głosów w wyborach za pośrednictwem internetu. Nic więc dziwnego, że darmowy dostęp do hotspotów objął już niemal cały kraj. 
 • Estonia jest drugim – zaraz po Słowenii – krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym konstytucja nie zabrania małżeństw jednopłciowych, a także adopcji dzieci przez pary homoseksualne.
 • Kościół św. Olafa w Tallinnie do trzeciej dekady XVI w. uważany był za najwyższy budynek w Europie. Miał wówczas 159 m. Obecnie jest niższy o iglicę, która spłonęła w pożarze.
 • Do rozpadu ZSRR Tallinn był najbardziej wysuniętym na zachód portem imperium. W 1980 r. rozegrano tu żeglarskie zawody igrzysk olimpijskich, których gospodarzem była Moskwa. 
 • Estonia ma łącznie ponad 1500 wysp. Największa z nich jest położona na południe od wejścia do Zatoki Fińskiej wyspa Sarema, której łączna powierzchnia wynosi 2673 km kw., a liczba ludności ok. 39 tysięcy. 
 • Võhandu jest najdłuższą rzeką w Estonii, której długość wynosi 162 km. W ramach ciekawostki dodajmy, że długość Wisły, czyli najdłuższej rzeki Polski, to 1047 km. 
 • Estończycy to, obok Szwedów, Duńczyków, Norwegów i Czechów, najmniej religijna nacja na Starym Kontynencie. Niewiele ponad 20% stanowią luteranie, a niespełna 19% wyznawcy prawosławia. Zaledwie 1% to katolicy (głównie mniejszość litewska i polska). 
 • Estoński, należący do grupy języków ugrofińskich, uznawany jest za jeden z najtrudniejszych języków świata. Ma mnóstwo wyjątków, skomplikowanych odmian i aż 14 przypadków. Estończycy twierdzą, że łatwiej dogadać się im z Finem niż ze Słowianinem, a jak wiadomo, 1/4 ludności kraju stanowią Rosjanie. 
 • Od 2013 roku mieszkańcy Tallinna mogą jeździć bezpłatną komunikacją miejską. Decyzję stołecznych władz poparło aż 75% tallińczyków w zorganizowanym w marcu 2012 r. referendum. 
 • Leina, Liina i Lily Luik to jednojajowe trojaczki z Estonii, które latem 2016 roku wystartowały na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w biegu maratońskim. Był to prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w historii, gdy identyczne trojaczki rywalizowały w jednej dyscyplinie na najważniejszej imprezie czterolecia. Na królewskim dystansie najlepsza okazała się Lily, która zajęła 97. miejsce; Leina sklasyfikowana została na 114. pozycji, a Liina nie ukończyła biegu. 
 • Estończycy należą do najwyższych nacji świata (182 cm – średni wzrost mężczyzny; 168 cm – średni wzrost kobiety). Pod tym względem ustępują jedynie mieszkańcom Holandii i Czarnogóry.