Poprzedni rząd prowadzony przez Juriego Ratasa podał się do dymisji po wszczęciu śledztwa dotyczącego podejrzenia korupcji wśród członków koalicji partii rządzących. To doprowadziło do zmian w gabinecie. Na nową szefową rządu powołano 43-letnią Kaję Kallas. To pierwsza kobieta premier w historii Estonii. Polityczka jest liderką prounijnej Partii Reform. Jej ugrupowanie wygrało ostatnie wybory parlamentarne w 2019 roku, ale wówczas nie udało się utworzyć większościowej koalicji.

- Ten rząd musi stać się rządem dla wszystkich ludzi. Przemawia za tym poparcie 70 głosów w parlamencie - zapowiedziała we wtorek prezydent Kersti Kaljulaid.
Dodajmy, że w Riigikogu zasiada 101 deputowanych. Nowe władze Estonii mają zamiar kontynuować politykę prounijną i pronatowską.

 

Kobiety górą w Estonii

Kaja Kallas złożyła zaprzysiężenie w Tallinie we wtorek o wschodzie słońca - dokładnie o 8:44. Estonia stała się wtedy jedynym obecnie krajem zarządzanym przez demokratycznie wybrane kobiety. Ten aspekt jest o tyle istotny, że na świecie są trzy inne kraje, w których zarówno głowa państwa, jak i szef rządu to kobiety. Na czele Nowej Zelandii i Barbadosu stoją panie premier, ale nad nimi w hierarchii jest jeszcze królowa Elżbieta II. Duńskim rządem również rządzi kobieta, a korona należy do królowej Małgorzaty II. Jak wiadomo, monarchinie nie zostały jednak wybrane na tron przez obywateli lub polityków, a odziedziczyły go zgodnie z zasadami obowiązującymi na dworach.

Warto też zauważyć, w nowym rządzie Estonii aż siedem kobiet zajmie ministerialne stanowiska. To dotychczasowy rekord.

 

Finlandia była pierwsza

Estonia jest obecnie jedynym krajem na świecie z kobietami na stanowiskach prezydenta i premiera. Taka sytuacja miała już jednak miejsce w przeszłości. W czasie 12-letniej kadencji fińskiej prezydent Tarji Halonen na czele rządu stały dwie kobiety: Anneli Jaatteenmaki (2003) i Mari Kiviniemi (2010-2011).
Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku na Sri Lance urzędowały jednocześnie prezydent Chandrika Kumaratunga i premier Sirimavo Bandaranaike. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tym kraju głowa państwa łączy obowiązki prezydenta i szefa rządu, a premier jest jego zastępcą.