Chorwacja niezmiennie od lat cieszy się dużą popularnością wśród polskich turystów. Jak podaje Chorwacka Wspólnota Turystyczna, Polacy byli czwartą nacją – tuż za Niemcami, Austriakami i Słoweńcami – która najczęściej odwiedzała ten niezwykle malowniczy kraj na Bałkanach w 2022 roku. 

Wiele wskazuje na to, że w 2023 r. urlopowicze znad Wisły ponownie znajdą się w czołówce zestawienia. Vasco Electronics, polskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją elektronicznych tłumaczy, szacuje, że obok Hiszpanii, Grecji i Włoch, to właśnie Chorwacja – mimo rosnących cen – będzie głównym kierunkiem wyjazdów Polaków w najbliższych miesiącach. 

Euro w Chorwacji

Podróżujący nad Adriatyk muszą się jednak przygotować na kilka dość ważnych zmian w porównaniu z ubiegłym sezonem. Na początku roku informowaliśmy, że z dniem 1 stycznia 2023 Chorwacja stała się 27. członkiem strefy Schengen, czyli obszaru państw bez kontroli na wewnętrznych granicach. 

Co więcej, wraz z początkiem 2023 roku Republika Chorwacji przyjęła euro jako 20. kraj Eurolandu. Do końca 2022 r. na terenie Chorwacji płacono kunami, które zostały wprowadzone do obiegu w 1994 r.  

– Wejście do strefy euro i strefy Schengen to dwa strategiczne cele dalszej integracji z UE – przekonywał premier Andrej Plenković, lider Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej. 

Przypomnijmy, że Chorwacja jest najmłodszym członkiem Unii Europejskiej. Była jugosłowiańska republika wstąpiła do Wspólnoty 1 lipca 2013 roku, stając się 28. państwem członkowskim (po Brexicie UE liczy 27 państw). Całą procedurę poprzedziło referendum, w którym za przystąpieniem odpowiedziało się 66% uprawnionych do głosowania. 

Chorwacja ogranicza handel w niedziele 

O ile dołączenie Chorwacji do strefy Schengen ucieszyło wielu turystów, to wprowadzenie unijnej waluty – głównie ze względu na olbrzymi wzrost cen – nie spotkało się z szerokim poparciem społeczeństwa i przyjezdnych.

Jak się okazuje, na tym jednak nie koniec zmian. Od lipca 2023 roku w chętnie odwiedzanym przez Polaków kraju obowiązuje ograniczenie handlu w niedziele i święta

W lutym chorwacki parlament za trzecim podejściem przegłosował ustawę, która ogranicza działalność sklepów w dni świąteczne. Pomysłodawcy projektu przekonywali, że w ten sposób pracownicy galerii czy supermarketów będą mogli więcej czasu poświęcić swoim bliskim. 

Chorwacja cieszy się duża popularnością wśród polskich turystów / Fot. Matthew Baker/Getty Images

Wyjątek stanowią sklepy na dworcach kolejowych i autobusowych, lotniskach i portach, na promach i stacjach benzynowych, a także w szpitalach, hotelach, instytucjach kultury oraz muzeach i kioskach. Wymienione punkty sprzedażowe będą otwarte od 7:00 do 13:00

Jak podaje telewizja NRT, w marcu, zaraz po przegłosowaniu ustawy, aż 70% Chorwatów popierało wprowadzone ograniczenia. Tylko niespełna 26% było przeciwnego zdania. 

Niedziele niehandlowe w Polsce

W Polsce zakaz handlu w niedziele był wprowadzany stopniowo od 2018 roku. Wówczas sklepy mogły być otwarte wyłącznie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca.

W 2019 r. handlowe były już tylko ostatnie niedziele miesiąca, a od 2020 zakaz obejmował już w niemal każdą niedzielę, z wyjątkiem ostatniej niedzieli w styczniu, kwietniu, sierpniu oraz jednej niedzieli bezpośrednio przed Wielkanocą i dwóch przed Bożym Narodzeniem

Źródło: croatiaweek.com