23 czerwca wystartował wakacyjny plebiscyt Travelera „Cuda Polski 2023”, w którym o miano „cudu” powalczą wciąż turystycznie nieodkryte atrakcje z każdego województwa. O tym, kto zwycięży zadecydują czytelnicy w głosowaniu internetowym. Poniżej przedstawiamy nominowanych z Lubelskiego i Podkarpackiego

Cuda Polski National Geographic Traveler 2023: nominacje z województwa lubelskiego 

  • Roztoczański Park Narodowy. Rozciągające się od Kraśnika po Lwów Roztocze zachwyca różnorodnością przyrodniczą i atrakcyjną ofertą spędzania wolnego czasu. To najbardziej nasłoneczniony obszar w Polsce, gdzie stężenie jodu jest porównywalne do tego na wybrzeżu.    

Roztoczański Park Narodowy / Fot. Adobe Stock

  • Szlak Renesansu Lubelskiego. Lubelszczyzna i Zamojszczyzna bywają nazywane „polską Toskanią”. Szlak łączy 42 zabytkowe obiekty, głównie sakralne, charakterystyczne dla renesansu lubelskiego. Na trasie znajduje się aż 250 tablic drogowych po polsku i po angielsku.  

Szlak Renesansu Lubelskiego / Fot. Adobe Stock

  • Włodawa. Miasto nad Bugiem, z zachowanym klimatem dawnych miasteczek, w których współistniały różne kultury i religie. Malownicze uliczki, barokowe kościoły, dostojne budowle klasztoru, bielejące pośród niskiej wschodniej zabudowy synagogi i cerkiew. Wszystko razem tworzy niepowtarzalną atmosferę.  

Włodawa / Fot. Adobe Stock

Cuda Polski National Geographic Traveler 2023: nominacje z województwa podkarpackiego

  • Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach. W bezchmurną i bezksiężycową noc Droga Mleczna wygląda tu jak migoczący obłok. Bez teleskopu dostrzec można 7 tys. gwiazd (dla porównania, w terenach wiejskich, gdzie jest tylko kilka lamp ulicznych, można zaobserwować jedynie 2,5 tys. gwiazd.  

Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach / Fot. Adobe Stock

  • Lasumiła. To wiekowe drzewo o urokliwym imieniu jest najgrubszą jodłą w Polsce. Jej obwód liczy aż 519 cm. Lasumiła to także sędziwa matrona wśród jodeł. Liczy sobie już 250 lat! Warto przy tym zaznaczyć, że średni wiek polskich jodeł to ok. 60 lat.    

Lasumiła / Fot. Marcin Scelina

  • Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. To w podkarpackiej Bóbrce niedaleko Krosna rozpoczęła się kariera ropy W 2018 r. teren kopalni w Bóbrce został uznany za Pomnik Historii i wszedł do kanonu najważniejszych polskich zabytków. 

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce / Fot. Shutterstock

Weź udział w plebiscycie „Cuda Polski National Geographic Traveler 2023” i wytypuj najciekawsze miejsca w Polsce. Głosy można oddawać za pośrednictwem strony cudapolski.national-geographic.pl. Głosowanie potrwa do 16 lipca, a laureatów tegorocznej edycji wydarzenia poznamy 24 lipca.