Ciekawe miejsca na Podkarpaciu

Podkarpackie położone jest w południowo-wschodniej części Polski przy granicy z Ukrainą i Słowacją. Choć województwo, którego stolicą jest Rzeszów, zajmuje dopiero 11. miejsce pod względem powierzchni, to czeka tu na nas wiele atrakcji i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Jeśli w najbliższym czasie planujesz krótki wypad na Podkarpacie, to warto zapoznać się z naszymi propozycjami, a z pewnością zaliczysz wyjazd do udanych. 

Bieszczady – symbol Podkarpacia

Bieszczady to jeden z najpiękniejszych i najdzikszych regionów Polski. Gdy przywołujemy na myśl Podkarpacie, przed oczami od razu ukazuje się urokliwy obraz gór. W województwie podkarpackim znajduje się jednak mnóstwo mniej znanych, ale równie pięknych miejsc i obiektów, które zasługują na szczególną uwagę.

Rezerwaty i parki na Podkarpaciu 

Obowiązkowym punktem na mapie wycieczki po Podkarpaciu są rezerwaty. Pierwszym wartym uwagi jest rezerwat Zwiezło. Słynie on z tzw. jeziorek Duszatyńskich, które powstały w 1907 roku w wyniku długotrwałych deszczy. Atrakcjami rezerwatu są również Potok Olchowaty, który kaskadami spada z większego do mniejszego zbiornika oraz główny Szlak Beskidzki, przebiegający od Komańczy aż po Chryszczatę.

Co więcej? Rezerwat Prządki. To tu występują nietuzinkowe twory skalne nazywane „grzybkami”. Powstały one w wyniku erozji i osiągają wysokość nawet 20 metrów. Wiele z nich ma swoje wyjątkowe nazwy, np. Prządka-Matka, Baba, Herszt czy Zbój Madej. Dlaczego tak? O tym już na miejscu.

Fani rzadko spotykanych gatunków fauny i powinni odwiedzić również Arbobretum – ogród w Bolestraszycach, Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych i Centrum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej.

Podkarpacie pełne historii

Na Podkarpaciu znaleźć można również wiele historycznych zamków i dworów przywołujących historyczne czasy. Podczas wycieczki w tamte rejony koniecznie trzeba odwiedzić zespół zamkowy rodu Lubomirskich w Łańcucie, zamek w Krasiczynie, pałac Łosiów w Narolu, pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu oraz Dwór Kombornia w Korczynie.

Historia tego ostatniego sięga czasów Karola Wielkiego. Dwór miał pierwotnie charakter obronny, a otaczające go malownicze stawy według historyków mogą stanowić resztki fosy. Mało kto wie, że historycznie nazwa "dwór" nie odnosiła się tylko do budynku mieszkalnego szlachty, ale do całego kompleksu zabudowań powiązanych z folwarkiem i wsią.

Składały się na niego oficyny folwarczne, dom pański (to, co potocznie nazywa się dworem), kaplice, spichlerze, stajnie, oranżerie i rozległe parki. Wszystkie te elementy można podziwiać w Korczynie. Dzisiaj w dworze mieści się hotel Dwór Kombornia Hotel&Spa, wpisany do programu Heritage Hotels Poland, który skupia obiekty wpisane do rejestru zabytków, aby pielęgnować związane z nimi tradycje.

Zamki, dwory i pałace województwa podkarpackiego

Prócz pięknych krajobrazów Podkarpacie słynie również z historycznych zamków, skansenów, kościołów i dworów. Wiele z nich wpisanych zostało na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zaliczyć można do nich m.in. kościół w Haczowie – największy drewniany kościół gotycki w Europie pochodzący z I połowy XV wieku. Nie tylko sam budynek ma unikatową wartość. Bardzo cenne jest również jego wyposażenie – kamienna chrzcielnica, piętnastowieczne rzeźby czy barokowy ołtarz.

Co warto zwiedzić na Podkarpaciu? 

W województwie podkarpackim kryje się również wiele miejsc nie tylko dla fanów natury czy historii. Ciekawymi miejscami mogą okazać się ośrodek szybowcowy w Bezmiechowej (istniejący od 1929 roku i uznawany za kolebkę polskiego szybownictwa) oraz ośrodek garncarski w Medynie Głogowskiej.

Wartymi uwagi są też muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, gdzie powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej, niemiecki poligon rakietowy z II wojny światowej w Bliznej czy najwyższa w Polsce zapora wodna na Jeziorze Solińskim.

Odkryj już teraz piękno województwa podkarpackiego!