23 czerwca wystartował wakacyjny plebiscyt Travelera „Cuda Polski 2023”, w którym o miano „cudu” powalczą wciąż turystycznie nieodkryte atrakcje z każdego województwa. O tym, kto zwycięży zadecydują czytelnicy w głosowaniu internetowym. Poniżej przedstawiamy nominowanych z Łódzkiego i Świętokrzyskiego

Cuda Polski National Geographic Traveler 2023: nominacje z województwa łódźkiego 

  • Grodzisko w Tumie. Najstarszy elementem średniowiecznej Łęczycy, sięgający czasów początku państwa polskiego. Grodzisko jest zlokalizowane na niewielkim wzniesieniu, otoczone podmokłymi łąkami w dolinie rzeki Bzury. Stanowi pozostałość wczesnośredniowiecznego grodu książęcego i kasztelańskiego.  

Grodzisko w Tumie / Fot. Shutterstock

  • Groty Nagórzyckie. Sztuczne wyrobiska są pozostałością po zlokalizowanej w południowej części Tomaszowa Mazowieckiego kopalni piasku kwarcowego. Piasek początkowo wykorzystywano w celach gospodarczych, a następnie na potrzeby huty szkła. Na groty składają się liczne wnęki, sale połączone labiryntem korytarzy.  

Groty Nagórzyckie / Fot. Wikimedia

  • Monopolis Łódź. Kompleks biurowo-usługowy w łódzkim Śródmieściu. Nazwa i industrialna architektura nawiązują do dawnych zakładów Monopolu Wódczanego, które mieściły się w tym miejscu. Dziś w Monopolis można spędzić czas przy stoliku jednej z kawiarni, a następnie na spektaklu w Scenie Monopolis lub wystawie w ARTGalerii. 

Monopolis Łódź / Fot. Adobe Stock

Cuda Polski National Geographic Traveler 2023: nominacje z województwa świętokrzyskiego

  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Kiedy bajecznie bogaty magnat ma ogromne ambicje powstaje pałac, który zapiera dech w piersiach i wzbudza zachwyt – nawet gdy czas i burzliwa historia doprowadzają do jego zniszczenia. Dziś obiekt jest trwałą ruiną, która zachwyca swoją monumentalnością i architekturą.    

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe / Fot. Adobe Stock

  • Szydłów. Miasto otoczone murami pamiętające czasy średniowiecza, gdzie do rynku prowadzi wąski przesmyk w czternastowiecznym wiecznym murze, a w zabytkowym kościółku śmieją się święci z gotyckiej polichromii... Skarbem Szydłowa jest zamek królewski z czasów Władysława Jagiełły.    

Szydłów / Fot. Adobe Stock

  • Geopark Świętokrzyski. Góry Świętokrzyskie to szczególny obszar geologiczny na kontynencie europejskim. Różnorodność skał osadowych wkomponowanych w unikatową przyrodę i w towarzystwie cennych zabytków, sprawia, że każdy miłośnik wycieczek znajdzie tu coś dla siebie

Geopark Świętokrzyski / Fot. K. Pęczalski

Weź udział w plebiscycie „Cuda Polski National Geographic Traveler 2023” i wytypuj najciekawsze miejsca w Polsce. Głosy można oddawać za pośrednictwem strony cudapolski.national-geographic.pl. Głosowanie potrwa do 16 lipca, a laureatów tegorocznej edycji wydarzenia poznamy 24 lipca.