Wiosna to czas na cykliczne już podsumowanie działalności polskich blogerów podróżniczych. Podobnie jak w zeszłym roku, zebraliśmy najpopularniejsze teksty z polskich blogów o podróżach z 2015 roku i stworzyliśmy ranking ich popularności w mediach społecznościowych.

W Polsce działa kilkaset blogów podróżniczych. Są wśród nas podróżujący tylko po Polsce, ale są i tacy, którzy dotrą do Australii, na Galapagos i na Antarktydę. Wszystkich łączy jedno - pasja opowiadania, pokazywania świata swoim czytelnikom. Chcemy inspirować i na własnym przykładzie pokazywać, że nie trzeba wiele, by - choć raz na jakiś czas - rzucić wszystko i ruszyć przed siebie.

Zróżnicowanie tekstów zakwalifikowanych do rankingu jest ogromne i świetnie oddaje szerokie spektrum zainteresowań polskich blogerów podróżniczych. Tylko w pierwszej dziesiątce znajdziecie zarówno dzikie Bieszczady, jak i pełne atrakcji Śląskie, przeczytacie o samotnie podróżujących mamach, ale też o górskim wędrowaniu, z Brandenburgii można przenieść się prosto na Islandię, a z roweru jadącego dookoła Polski wskoczyć na narty biegowe.

Inspiracją naszego rankingu jest lista najpopularniejszych artykułów podróżniczych od anglojęzycznych blogerów ze świata, prowadzona przez Raymonda Walsha. Podobnie jak przy tworzeniu zeszłorocznego polskiego rankingu dostępnego na stronach Monoloco, do mierzenia popularności tekstów użyliśmy tego samego narzędzia - ShareTally. Polubienie na Facebooku, przypięcie zdjęcia w Pintereście, podanie dalej w StumbleUpon, plusik w GooglePlus czy zachowanie tekstu na później w Pockecie - znaczenie miała każda interakcja.

Zapraszamy do lektury!

Agnieszka Ptaszyńska - Zależna w podróży
Szymon Nitka - Znajkraj

 

Najpopularniejsze polskie wpisy podróżnicze 2015 roku

Wpisy w języku polskim (wpisy w języku angielskim - na końcu tekstu)

 

Miejsce 1.

Śląskie? Nigdy, przenigdy tam nie jedź! 10 powodów

Kopalnie, hałdy węgla, zaniedbane ulice i smutni ludzie - takie wyobrażenie o województwie śląskim ma wciąż wielu Polaków. Szkolne podręczniki uczą nas przede wszystkim przemysłowej, stereotypowej funkcji regionu. Na szczęście są Ania i Marcin Nowakowie, autorzy bloga "Wędrowne Motyle", którzy swoim pełnym przewrotnych emocji postem przekonują, że to nieprawdziwy obraz. Że w Śląskiem znajdziecie piękne, zielone góry i czyste powietrze, nowoczesną, efektowną architekturę, wydarzenia kulturalne z najwyższej półki i przepyszne śląskie smaki. Nawet więcej - autorzy zabiorą Was nawet 300 metrów pod ziemię, do kopalni - na piwo. Ale dół!

Wędrowne Motyle

Śląskie? Nigdy, przenigdy tam nie jedź! 10 powodów
Wędrowne Motyle [ Facebook / Instagram ]
http://gdziewyjechac.pl/33592/slaskie-nigdy-przenigdy-tam-nie-jedz-10-powodow.html
11776 interakcji

 

Miejsce 2.

Samotna mama w podróży

"Nie dość że samotna kobieta w podróży, to jeszcze dziecko za sobą ciągnie". Jak często spotkaliście się z takim tekstem? Popularność, jaką zyskał post Kasi Adamczyk-Tomiak,​ prowadzącej blog "Vanilla Island", zdaje się udowadniać, że to wciąż emocjonujący temat. Autorka poprosiła cztery matki-podróżniczki o opinie z pierwszej ręki. Podróżujące mamy opowiadają o tym co je popchnęło do realizacji podróżniczych marzeń, co motywowało w drodze. I o tym, co ich dzieci mają z aktywnej, odważnej decyzji matki o wyruszeniu w podróż dookoła świata.

Vanilla Island

Samotna mama w podróży
Vanilla Island [ Facebook / Instagram ]
http://www.vanillaisland.pl/2015/10/samotna-mama-w-podrozy/
5423 interakcje

 

Miejsce 3.

Bieszczady zimą. Smerek, Tarnica, Halicz

Karol Werner, laureat nagrody Blog Roku dla "Kołem Się Toczy", tym razem odkrywa zimowe Bieszczady. Trafia tam na warunki pogodowe, o jakich bez wątpienia marzymy wszyscy, podróżując zimą w góry. Błękit nieba kontrastujący ze śnieżnobiałymi połoninami, możliwy do podziwiania na interaktywnych panoramach, zachwycił ponad 5 tysięcy osób, którym spodobał się wpis. Od tamtego wpisu interaktywne panoramy na stałe zagościły na blogu Karola.

Kołem Się Toczy

Bieszczady zimą. Smerek, Tarnica, Halicz
Kołem Się Toczy [ Facebook / Instagram ]
http://kolemsietoczy.pl/bieszczady-zima-trasy-smerek-tarnica-halicz/
5411 interakcji

 

Miejsce 4.

Jedź do Poczdamu! I olej Berlin!

Pałac Sanssouci, pałac Cecilienhof, browar Meierei, rosyjskie osiedle Alexandrowka, Kwartał Holenderski? Domyślasz się już, że Agnieszka Ptaszyńska, czyli "Zależna w podróży", w relacji z podróży do Brandenburgii zachwyca się właśnie Poczdamem. Położone o kilkanaście minut jazdy od Berlina miasto zachwyca klimatem, który w Agnieszce wzbudza znacznie większe emocje niż odwiedzana chętniej przez Polaków stolica Niemiec. Gdy wyobrazić sobie te koncerty, pomiędzy którymi podróżuje się na rowerach... coś w tym jest!

Zależna w podróży

Jedź do Poczdamu! I olej Berlin!
Zależna w podróży [ Facebook / Instagram ]
http://zaleznawpodrozy.pl/poczdam-najwieksze-atrakcje/
3059 interakcji

 

Miejsce 5.

13 „naj” z podróży dookoła Polski rowerem

O tej podroży musieliście już słyszeć. Anita Demianowicz, podróżniczka z Gdańska prowadząca blog "B*Anita", objechała na rowerze Polskę, a na blogu wspomina najbardziej niezwykłe wrażenia ze swojej podróży. Kruszyniany, Stańczyki, Bieszczady, ale także spotkania z podlaskimi szeptuchami, dwójką emerytów, podróżujących także na rowerach po Polsce, czy... słynnym żubrem Wikingiem - to tylko wybrane z nich. Anita osobistą treścią i wspaniałymi obrazami jak zawsze inspiruje i wciąga w pełen wrażliwości świat ze swoich podróży.

B*Anita

13 „naj” z podróży dookoła Polski rowerem
B*Anita [ Facebook / Instagram ]
http://www.banita.travel.pl/13-naj-z-podrozy-dookola-polski-rowerem/
2171 interakcji

 

Miejsce 6.

30 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim pojedziesz na Islandię

Tu ich jeszcze nie było! Ale jak już pojechali i objechali Islandię dookoła, to na blogu prezentują kompendium podróżniczej wiedzy o tym wyjątkowym państwie. Gdzie najlepiej robić zakupy? Na której części Twojego wyposażenia chętnie siadają gołym tyłkiem Islandczycy? Co zrywa dziewczynom biustonosze? Które części ciała na islandzkim basenie należy myć najdokładniej? Gdzie można wypić kawę za darmo? Nawet nie próbujcie myśleć o podróży przez Islandię bez wiedzy, jaką zebrali i przekazują Wam prosto z busa Ola Ślusarczyk i Karol Lewandowski z bloga "Busem Przez Świat".

Busem Przez Świat

30 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim pojedziesz na Islandię
Busem Przez Świat [ Facebook / Instagram ]
http://www.busemprzezswiat.pl/2015/07/islandia-poradnik-praktyczny/
1791 interakcji

 

Miejsce 7.

Ziemia kłodzka: 17 miejsc, które warto zobaczyć

W swoich podróżach przez Polskę Kasia i Maciek Marczewscy, autorzy bloga "Ruszaj w Drogę!", wielokrotnie trafiali na ziemię kłodzką. W swoim artykule przypominają te najpiękniejsze i najbardziej warte odwiedzin miejsca. Niesamowicie położone schronisko PTTK na Szczelińcu Wielkim, kopalnia złota w Złotym Stoku, kłodzkie podziemia, czy Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, to tylko te wybrane obiekty, jakimi autorzy zachęcają do odwiedzin w Kotlinie Kłodzkiej i w położonych dookoła niej pasmach górskich. Dobra lektura przed wakacjami.

Ruszaj w Drogę!

Ziemia kłodzka: 17 miejsc, które warto zobaczyć
Ruszaj w Drogę! [ Facebook / Instagram ]
http://www.ruszajwdroge.pl/2015/07/Ziemia-Klodzka-co-warto-zobaczyc.html
1698 interakcji

 

Miejsce 8.

Samotność w górach – przygoda czy głupota?

Czy wędrować po górach samotnie jest niebezpiecznie? Czy można taką lekkomyślność tłumaczyć? Z problemem mierzy się Magda Machowicz, górska wędrowniczka prowadząca blog "Wieczna Tułaczka". Niedowiarkom pokazuje, że przy zachowaniu rozsądku samotna górska wędrówka może być okazją do satysfakcji, realizacji marzeń i rozwijania własnych umiejętności. Magda zachęca, by nie poddawać się zbyt szybko opiniom, lecz by z rozwagą i realnie oceniając swoje możliwości odkrywać góry tylko dla siebie.

Wieczna Tułaczka

Samotność w górach – przygoda czy głupota?
Wieczna Tułaczka [ Facebook / Instagram ]
http://www.wiecznatulaczka.pl/samotnosc-gorach-przygoda-czy-glupota/
1399 interakcji

 

Miejsce 9.

Przez Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika na biegówkach

Na uruchomienie szlaku narciarskiego pod Masywem Śnieżnika jego autorzy ze Stronia Śląskiego i okolicznych miejscowości czekali trzy lata. Czekały ratraki, wydrukowane mapy, wypożyczalnie sprzętu. W końcu - stało się, zima łaskawie sypnęła śniegiem, a na nowy szlak narciarstwa biegowego ruszyli narciarze, w tym piszący te słowa autor bloga "Znajkraj" z żoną. Ambicję wizjonerów ze Stronia, ich wysiłek i konsekwencję w tworzeniu nowej jakości w polskich górach nagrodziliśmy szczerymi zachwytami i fotografiami ze wspaniałej zimowej wędrówki na biegówkach.

Znajkraj

Przez Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika na biegówkach
Znajkraj [ Facebook / Instagram ]
http://www.znajkraj.pl/przez-gory-bialskie-i-masyw-snieznika-na-biegowkach
1281 interakcji

 

Miejsce 10.

Spreewald – wodny labirynt i niemiecka Wenecja

Mimo tak niewielkiej odległości od Polski, mimo zachwycającego piękna Spreewald wydaje się wciąż nie należeć do miejsc popularnych wśród Polaków. Natalia Malec i Łukasz Burda, prowadzący blog "Złota Proporcja", zachęcają do wizyty w Spreewaldzie, który sami zwiedzili z perspektywy kajaka. Na nazywanych niemiecką Wenecją kanałach można spotkać nawet dziko żyjące bobry, co być może jest nagrodą za umiejętność obsługiwania śluz, które regulują stan wody w Spreewaldzie. A jeśli nie kręcą Was bobry, to autorzy do wizyty w Spreewaldzie zachęcają jeszcze lodami. O smaku ogórkowym.

Złota Proporcja

Spreewald – wodny labirynt i niemiecka Wenecja
Złota Proporcja [ Facebook / Instagram ]
http://www.zlotaproporcja.pl/2015/09/30/spreewald-wodny-labirynt-i-niemiecka-wenecja/
1254 interakcje

 

11. 5 klimatycznych miejsc w Beskidzie Niskim, które warto odwiedzić
With Love
http://withlove.pl/poradnik-5-klimatycznych-miejsc-w-beskidzie-niskim-ktore-warto-odwiedzic/
1244 interakcje

12. Twin Peaks – kultowe miasteczko 25 lat później
TroPiMy
http://www.tropimy.com/twin-peaks/
1218 interakcji

13. Noc jak dzień? Nocne zdjęcia Karkonoszy
Łukasz Kędzierski
http://www.lkedzierski.com/polska/noc-jak-dzien-nocne-zdjecia-karkonoszy/
1164 interakcje

14. Najlepsze blogi: podróżowanie z dziećmi 2014
Rodzina Bez Granic
http://thefamilywithoutborders.com/pl/najlepsze-blogi-podrozowanie-z-dziecmi-2014-2015-01-19/
1059 interakcji

15. 10 miejsc, które warto odwiedzić w świętokrzyskim
Road Trip Bus
http://roadtripbus.pl/10-miejsc-ktore-warto-odwiedzic-w-swietokrzyskim/
951 interakcji

16. Bytom – Tu się chodzi z podniesioną głową
Tubywalcy
http://tubywalcy.pl/bytom-tu-sie-chodzi-z-podniesiona-glowa
809 interakcji

17. Pałac Wojanów
Podróże od Kuchni
http://podrozeodkuchni.pl/2015/02/palac-wojanow-cykl-goscinne-zabytki-polska/
801 interakcji

18. Rowerem z Krakowa na Hel
Mała i duży w podróży
http://malaiduzywpodrozy.eu/rowerem-z-krakowa-na-hel/
763 interakcje

19. Łódź you like, zwiedzanie Łodzi – Pasaż Róży
Szymon Podróżnik
http://szymonpodroznik.pl/lodz-you-like-subiektywny-przewodnik-odc-1-pasaz-rozy/
673 interakcje

20. Dachy Opola
Człowiek Przygoda
http://www.czlowiekprzygoda.pl/dachy-opola/
656 interakcji

21. Najlepsze blogi podróżnicze odważnych dziewczyn
Nadia vs. the World
http://nadiavstheworld.com/najlepsze-blogi-podroznicze-odwaznych-dziewczyn/
563 interakcje

22. Kolegiata w Tumie – Gniazdo orła białego
Sekulada
http://sekulada.com/kolegiata-w-tumie/
501 interakcji

23. Wjazd do Izraela z wizą irańską. Historie graniczne
Wojażer
http://wesolowski.co/2015/06/11/wjazd-do-izraela/
426 interakcji

23. Przygoda, która nie powinna była mieć miejsca. O tym jak wywołałam akcję GOPR
Biegun Wschodni
http://www.biegunwschodni.pl/2015/01/o-tym-jak-wywolalam-akcje-ratunkowa-gopr-w-bieszczadach.html
426 interakcji

25. Turysto, nie bądź ignorantem!
Tropimy Przygody
http://tropimyprzygody.pl/2015/06/08/odpowiedzialna-turystyka/
388 interakcji

26. Przez środek Islandii rowerem. Wiatr, deszcz i przygoda życia!
Nagniatamy!
http://nagniatamy.pl/przez-srodek-islandii-rowerem-wiatr-deszcz-i-przygoda-zycia/
342 interakcje

26. Gdzie wyjechać na Erasmusa? (Nie)typowe kierunki polskich blogerów podróżniczych
Zapiski ze świata
http://www.zapiskizeswiata.pl/2015/11/gdzie-wyjechac-na-erazmusa-najlepsze-miejsca.html
342 interakcje

28. Lizbona w 4 dni - co zobaczyć?
Kto podróżuje ten żyje dwa razy
http://www.evitravel.pl/2015/04/portugalia-lizbona-13-16-apr-15.html
318 interakcji

29. Żegnajcie Chiny!
Pojechana
http://pojechana.pl/2015/02/zegnajcie-chiny/
293 interakcje

30. Długopis, cukierek, one dollar. Gdy ktoś wyciąga dłoń w geście prośby…
Daleko niedaleko
http://www.dalekoniedaleko.pl/dlugopis-cukierek-one-dollar-gdy-ktos-wyciaga-dlon-w-gescie-prosby/
249 interakcji

31. Suwalszczyzna – kraina jak baśń
Love Traveling
http://travelingilove.com/suwalszczyzna-kraina-basn/
248 interakcje

32. Podróż. Czym jest? Co daje? Co odbiera?
Łukasz Supergan
http://www.lukaszsupergan.com/tedx-dsw-wachlarz-podroznicki-podroz-wystapienia/
247 interakcji

33. Wietnam w pigułce
Gadulec
http://gadulec.me/wietnam/
243 interakcje

34. Czy to Miś Paddington, Sherlock Holmes, czy… Św. Mikołaj?
Merecz On The Go
http://mereczonthego.com/2015/12/22/londyn-z-dziecmi/
240 interakcji

35. Metro w Sztokholmie
Podróże po Europie
http://www.podrozepoeuropie.pl/metro-w-sztokholmie/
238 interakcji

36. 15 moich ulubionych zdjęć z Kuby
Fotograf w Podróży
http://fotografwpodrozy.pl/gdzie-fotografowac/najlepsze-zdjecia-z-kuby/
206 interakcji

37. Top 10 najbardziej widokowych miejsc w Albanii
Bałkany Rudej
http://balkanyrudej.pl/top-10-najbardziej-widokowych-miejsc-w-albanii/
202 interakcje

38. 5 pomysłów na rodzinny dzień w Żarkach
Wszędobylscy
http://wszedobylscy.com/zarki-dla-dzieci/
182 interakcje

39. Kierunek: Dolnośląskie
Szeroką Drogą
http://szerokadroga.pl/?p=1453
169 interakcji

40. Pyongyang, czyli przeprowadzka do Korei Północnej
W krainie tajfunów
http://wkrainietajfunow.pl/2015/08/22/pyongyang-czyli-przeprowadzka-do-korei-polnocnej/
153 interakcje

 

Wpisy w języku angielskim (wpisy w języku polskim - na początku tekstu)

 

Miejsce 1.

Boracay – The Worst Tourist Trap in the Philippines

Anna Everywhere

Boracay – The Worst Tourist Trap in the Philippines
Anna Everywhere
http://annaeverywhere.com/boracay
43238 interakcji

 

Miejsce 2.

29 most beautiful towns in Central Europe

Kami and the Rest of the World

29 most beautiful towns in Central Europe
Kami and the Rest of the World
http://www.mywanderlust.pl/29-most-beautiful-towns-in-central-europe/
5357 interakcji

 

Miejsce 3. 

Kinabalu - mysterious summit of Borneo

The Ollie

Kinabalu - mysterious summit of Borneo
The Ollie
http://the-ollie.com/2015/10/05/kinabalu-mysterious-summit-of-borneo/
4424 interakcje

 

Miejsce4.

35 stunning photos from Dubrovnik City Walls

CroLove

35 stunning photos from Dubrovnik City Walls
CroLove
http://crolove.pl/35-stunning-photos-from-dubrovnik-city-walls/
3678 interakcji