O tym jak wielu turystów spotkało się z bardzo nieprzyjemną niespodzianką w hotelu w postaci pluskwy domowej, jest głośno od kilku lat. W Stanach Zjednoczonych powstały specjalne serwisy takie jak: bedbugregistry.com i www.bedbugreports.com, gdzie można sprawdzić, czy w hotelu, do którego się wybieramy, inni podróżni nie zanotowali problemów z uciążliwymi owadami. Powstała nawet specjalna aplikacja Apple Bedbug Registry.

Naukowcy zapewniają jednak, że nie ma powodów do obaw. Pluskwy były zawsze i nie mamy do czynienia z ich nagłym wysypem. Nie należy też przesadnie się ich bać, a jedynie zastosować podstawowe środki ostrożności:

1. Sprawdź pokój


Pluskwa domowa to owad niewielki (ok. 4-6cm) najczęściej gnieździ się w pomieszczeniach, a konkretniej w tkaninach, skąd niedaleko ma do swojego pożywienia czyli człowieka lub zwierząt. Dlatego pluskwy ukrywają się w łóżkach: materacach, pościeli oraz na podłodze: dywan, wykładzina. Tuz po dotarciu do hotelu, nie kładź bagażu oraz ubrania na łóżku, tylko zostaw wszystkie rzeczy w łazience i dokładnie obejrzyj pościel oraz materac.

2. Ukąszenia nie są groźne

Owszem, ukąszenia nie należą do przyjemnych spraw, jednak okazuje się, że te zadane przez pluskwy, nie są groźne. Ze statystyk wynika, że połowa turystów nawet nie wie, iż do tego doszło.
Profesor Jerome Goddard z Universytetu w Missisipi mówi: "To nie jest gorsze od ukąszenia komara. Niekiedy pojawia się swędzenie, które utrzymuje się przez kilka dni".

3. Pluskwy nie przenoszą chorób zakaźnych

Jeśli chodzi o przenoszenie chorób, pluskwy są wręcz mniej niebezpieczne od komarów. Przeprowadzono liczne testy w związku min.: z wirusowym zapaleniem wątroby, czy wirusem HIV, ale także mniej poważnymi infekcjami i wszystko wskazuje na to, że pluskwy nie przenoszą tego typu chorób.

Wiadomo, dużo bardziej komfortowo będziemy wypoczywać z dala od pluskwy domowej, a na pewno ostatnią rzeczą, jaką chcielibyśmy przywieźć z urlopu, są te owady. Dlatego jest jedna rada: po powrocie z wakacji, nie przynoś rzeczy do sypialni tylko zostaw w łazience i wrzuć do pralki. Pluskwy giną w temperaturze pow. 50 stopni Celsjusza.