Większości z nas najdłuższe węże świata jawią się jako prawdziwe potwory, osiągające niebotyczne rozmiary i zdolne pożreć konia z kopytami. Spora w tym zasługa wybujałej wyobraźni filmowców, którzy  w swoich produkcjach przedstawiają te gady jako bestie z piekła rodem. Nie, nie istnieją anakondy, które uściskiem cielska są w stanie zmiażdżyć drewniany budynek.

Największe zwierzęta świata władały naszą planetą wiele milionów lat temu. Mowa o dinozaurach - pradawnych gadach, których każdy krok wprawiał ziemię w drgania. Wraz z końcem ich ery nie wyginęły jednak wszystkie olbrzymie gady.

Niedługo po wymarciu dinozaurów, pojawił się titanoboa - największy wąż w historii, który z łatwością zabijał nawet duże krokodyle. Mierzył ok. 15 metrów długości i mógł ważyć tonę. W najszerszym miejscu, jego masywne cielsko osiągało średnicę na poziomie 100 cm. Współcześnie, takie osobniki już nie występują. Zatem, jaki jest największy wąż świata?

Tajpan australijski

Zestawienie wężów-gigantów otwiera jeden z najbardziej jadowitych przedstawicieli rodziny zdradnicowatych. Tajpan australijski, bo o nim mowa, występuje na wyspie Nowa Gwinea i w Australii, przede wszystkim na północy i północnym-wschodzie.

Doskonale czuje się w środowisku trawiastym i suchych lasach, ale jego terytorium obejmuje też lasy tropikalne i wilgotne lasy monsunowe. Poluje na niewielkie ssaki i ptaki. Osiąga od 150 do 200 cm długości. Najdłuższy schwytany osobnik mierzył aż 290 cm. 

Pyton oliwkowy

Kolejne miejsce w naszym zestawieniu zajął jeden z najdłuższych węży Australii. Pyton oliwkowy zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznemu ubarwieniu. To typowy dusiciel, który zabija swoją ofiarę oplotami masywnego cielska.

Poluje na gady, niewielkie ssaki i gady. Współcześnie klasyfikuje się dwa podgatunki pytona oliwkowego: Liasis olivaceus olivaceus, mierzący do 300 cm długości oraz Liasis olivaceus barroni, którego długość przekracza 400 cm.

Boa dusiciel

Czas na najbardziej znanego przedstawiciela rodziny dusicieli. Boa dusiciel, zamieszkujący Amerykę Północną, Środkową, Południową i Karaiby jest spokrewniony ze wspomnianym wcześniej pradawnym gigantem - titanoboa.

Pięknie ubarwiony gad, na którego skórze dominują odcienie brązu, beżu i szarości, pod pewnymi względami przypomina największe pająki na świecie. Przypięto mu metkę maszyny do zabijania, jednak w praktyce nie stanowi zbyt dużego zagrożenia dla człowieka. W jego diecie dominują przede wszystkim małe i średnie ssaki, choć najczęściej przyczaja się na niewielkie gryzonie.

Dorosłe osobniki osiągają do 430 cm długości, przy czym warto podkreślić, że okazy hodowane w niewoli niezbyt często przekraczają 250 cm.

Czarna mamba

Kolejny gatunek na naszej liście jest owiany wyjątkowo złą sławą i tym razem nie bez powodu. Czarna mamba to jeden z najdłuższych jadowitych węży świata i najdłuższy w Afryce. Dodatkowo, jest piekielnie szybka, agresywna, a natura wyposażyła ją w zabójczą toksynę. Lepiej nie spotykać tego gada na swojej drodze, bo czarna mamba może zaatakować bez żadnego wyraźnego powodu.

Wbrew pozorom, nazwa tego zwierzęcia wcale nie nawiązuje do ubarwienia. Jego skóra może być oliwkowa, piaskowa, brązowa i - niezbyt często - czarna. Nazewnictwo odnosi się do czarnego jak smoła wnętrza pyska tego węża. Największy schwytany okaz mierzył aż 430 cm, przy czym warto wspomnieć, że przeciętne osobniki są niemal dwukrotnie krótsze.

Pyton tygrysi jasnoskóry

Kolejny wielki dusiciel na naszej liście. To jeden z dwóch podgatunków pytona tygrysiego. Występuje w krajach Azji - Laosie, Indonezji, Malezji, Birmie i w południowej części Chin.

Nie jest największym dusicielem świata, rekordowy okaz mierzył 4,6 metra. Widziany na żywo, robi jednak niesamowite wrażenie, głównie ze względu na masywne cielsko, które w najszerszym miejscu może charakteryzować się większym obwodem niż udo dorosłego mężczyzny.

Kobra królewska

Czas na prawdziwą królową jadowitych węży. Kobra królewska rośnie przez całe życie, więc najstarsze osobniki są jednocześnie największe. Co ciekawe, dosłownie mówimy tu o urodzonym zabójcy - węże są zdolne do ataku tuż po wykluciu.

Wąż zamieszkuje górskie lasy i dżungle Tajlandii, Wietnamu, Laosu, południowych Chin, Filipin, Indii i Kambodży. Dojrzały osobnik osiąga do 570 cm długości, przy czym warto podkreślić, że samce są dłuższe od samic, co w królestwie węży nie jest zbyt częstym zjawiskiem. Kobra królewska wytwarza znaczne ilości silnie toksycznego jadu. Bez podania surowicy, ukąszony człowiek umiera po kilkunastu minutach.  

Pyton tygrysi ciemnoskóry (birmański)

Kolejny przedstawiciel pytonów tygrysich w naszym zestawieniu. Pyton birmański zamieszkuje południowo-wschodnie obszary Azji. Wąż obdarzony masywnym cielskiem z wyraźnie wyodrębnioną głową jest nieco ciemniejszy od swojego jasnoskórego odpowiednika.

Jest też od niego dłuższy. Największe pytony tygrysie ciemnoskóre osiągają niemal 5,8 metra długości, co stawia je w ścisłej czołówce w świecie węży-gigantów.

Afrykański pyton skalny

Jeszcze większy jest gatunek występujący na terenie Czarnego Lądu. Afrykański pyton skalny to dość rzadki wąż, co w dużej mierze wynika ze specyfiki środowiska, w którym żyje. Zajmuje tereny, gdzie panują najbardziej niesprzyjające warunki do życia, pokarmu jest niewiele, a konkurencja wśród drapieżników - ogromna. Z tego względu młode osobniki często kończą jako pożywienie dla innych mięsożerców.

Jeżeli uda im się przetrwać okres wzrostu, dostają się na sam szczyt łańcucha pokarmowego. Średnia długość tego dusiciela to ok. 5 metrów, przy czym nie można nie wspomnieć, że opisane zostały ponad 7-metrowe okazy.

Anakonda zielona

Zbliżamy się do końca naszego zestawienia. Choć anakonda zielona nie jest najdłuższym wężem świata, to dzierży tytuł najcięższego przedstawiciela swojego podrzędu. Zamieszkuje tropikalne lasy Ameryki Południowej.

Dojrzała samica może osiągać nawet 7 metrów długości. Tak duży wąż waży aż 250 kg.

Pyton siatkowy

Gatunkiem zamykającym nasz ranking jest pyton siatkowy. W swoim podrzędzie to największe zwierzęta świata. Występuje na nizinnych terenach krajów azjatyckich. Niejednokrotnie opisywano osobniki mierzące 9 metrów.

Obecnie, takich węży już nie ma. Przeciętny okaz żyjący na wolności osiąga niewiele ponad 6 metrów. Wśród współczesnych węży, największy pyton świata to żyjąca w niewoli Medusa, która w wieku 9 lat legitymowała się długością niemal 770 cm. Specjaliści są zdania, że ma szansę osiągnąć nawet 10 metrów.