W Egipcie otwarto niezwykłą wystawę sztuki współczesnej. Tym razem nie odbywa się ona w galerii, ale na pustyni. Miejsce jest naprawdę niezwykłe. To Płaskowyż Giza niedaleko stolicy Egiptu, Kairu. 

Znajdują się tam trzy królewskie piramidy: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Pierwsza z nich uznana była już w czasach antycznych za cud świata. Wielka Piramida jest największą piramidą Egiptu i ma 4500 lat. 

Galeria i opisy instalacji znajdują się w dolnej części strony.

Forever is now – wystawa na pustyni

Wystawa na Płaskowyżu Giza zatytułowana jest „Forever is now” (ang. Wieczność jest teraz). To już jej trzecia edycja z niewystawianymi do tej pory dziełam. Tym razem potrwa do 17 listopada 2023 roku. 

Czternastu artystów z całego świata eksponuje swoje dzieła na pustyni. Instalacje prezentowane są na tle trzech wielkich piramid w Gizie. 
Ekspozycja organizowana jest przez prywatną organizację CulturVator – Art D'Egypte, pod auspicjami egipskiego Ministerstwa Turystyki, Kultury i Spraw Zagranicznych z Egipskiego Komitetu UNESCO.

– Wystawa „Forever Is Now” od swojej pierwszej edycji odniosła niezwykły sukces w przyciąganiu uwagi do sztuki współczesnej. W tym roku ekspozycja stawia pytania o nową erę technologii i zmian kulturowych, przez które przechodzi świat. Łączy dziedzictwo kulturowe z bogatą różnorodnością sztuki współczesnej – wyjaśniła założycielka Art D’Egypte, Nadine Abdel Ghaffar.

W jej ocenie wystawa ma przyczynć się do promowania egipskiej turystyki. Ministerstwo Turystyki i Starożytności bardzo rzadko zezwala na tego typu przedsięwzięcia na terenie Płaskowyżu. Jest to jedyna ekspozycja sztuki współczesnej, która do tej pory odbywa się w tym miejscu.

Piramidy w Gizie

Piramidy w Gizie, które są tłem dla dzieł sztuki, były grobami faraonów. Obok nich znajdują się mniejsze piramidki, wykonane z tego samego surowca – lokalnego granitu. Pochowano w nich małżonki władców.

Piramidy otoczone były przez setki mniejszych grobowców, tak zwanych mastab, w których miejsce spoczynku miała świta faraonów. Byli to jego bliscy współpracownicy, rodzina, i wysocy urzędnicy. Również po śmierci chcieli być blisko boga na Ziemi – bo taki status miał faraon.

Galeria i opisy instalacji znajdują się w dolnej części strony.

Źródła: Egypt Independent, Art D’Égypte