Wielu osobom, Śląsk kojarzy się przede wszystkim z kopalniami, wodzianką i oryginalną gwarą. To prawda, nie ma chyba drugiego tak charakterystycznego województwa w Polsce. Nie należy jednak zapominać, że ten niezwykły region jest też wymarzonym miejscem dla osób poszukujących ciekawych obszarów do zwiedzania. Śląskie atrakcje turystyczne można wymieniać niemal w nieskończoność. Pod tym względem, Śląsk praktycznie nie ustępuje sąsiedniej Małopolsce. To kolejny region, któremu brakuje tylko dostępu do morza. 

Województwo śląskie: co warto zobaczyć?

Co warto zwiedzić na Śląsku? Odpowiedź na to pytanie jest o tyle trudna, że w ujęciu turystycznym, śląskie to właściwie kompletne województwo. Ruiny zamków, piękne pałace, wspaniałe zabytki, zachwycające muzea, cenne obszary przyrodnicze, akweny wodne - to wszystko znajdziemy w granicach tego niezwykłego regionu. To prawda, że niektóre z tamtejszych atrakcji nie są w stanie zatrzymać na dłużej i nie zachęcają do powrotu, a niektóre jeziora śląskie są tak zanieczyszczone, że kąpiel w nich jest niemożliwa. To jednak nieliczne wyjątki, a większość atrakcji śląska na długo pozostaje w pamięci.

Z czego słynie śląskie?

Województwo śląskie kojarzy się przede wszystkim z kopalniami i górnictwem. Nie należy zatem dziwić się, że tego typu obiekty stanowią jedną z głównych atrakcji regionu. Nie tylko kopalnie, ale i historyczne dzielnice miast świadczą o śląskiej tożsamości. Na niektórych osiedlach można odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się tam w miejscu - dominuje charakterystyczna dla tego obszaru ceglana zabudowa, ludność napływowa praktycznie nie występuje, a na ulicach nie usłyszymy czystej polszczyzny, a niedającą pomylić się z żadną inną gwarę śląską. 

Nie można jednak zapominać, że Śląsk to nie tylko hałdy węgla, ale i jedne z najwspanialszych pasm górskich. Na terenie województwa znajdziemy łańcuchy Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego. Kilometry szlaków turystycznych, wspaniałe krajobrazy i zachwycająca przyroda - to wszystko mieści się w granicach województwa.

Śląsk to region kontrastów, gdzie z jednej strony wyrastają hutnicze kominy i kopalniane szyby, a z drugiej wspaniałe szczyty górskie. Wszystko to przekłada się na ogromną różnorodność i w rezultacie nie da się nie docenić walorów tego obszaru. Które miejsca na Śląsku warto odwiedzić? Poniżej przedstawiamy nasze propozycje. 

Nikiszowiec w Katowicach

Śląsk powoli zatraca swoją tożsamość. Górnicze miasta są teraz nowoczesnymi centrami biznesu, nauki i kultury. Atrakcyjność regionu sprawia, że ściągają tam ludzie z całej Polski. W rezultacie, coraz trudniej usłyszeć oryginalną gwarę Ślązaków, a w miejscach, gdzie kiedyś stały familoki, teraz mieszczą się nowoczesne budynki ze szkła. Wciąż jeszcze można spotkać dzielnice i osiedla, gdzie wskazówki zegara zatrzymały się dawno temu. Jedną z nich jest katowicki Nikiszowiec.

Górnicze osiedle składa się z kilku kwartałów. W zabudowie dominują kamienice z czerwonej cegły, zaopatrzone w sukiennice i piękne zdobienia. Wpisany na listę Pomników Historii, skutecznie opiera się nowoczesności i zmieniającym się trendom. Spacer wybrukowanymi uliczkami przypomina prawdziwą podróż w czasie. Będąc na miejscu, warto odwiedzić Muzeum Historii Katowic, a konkretnie - Dział Etnologii Miasta.    

Park Śląski

Zwiedzając te strony, warto udać się do Parku Śląskiego, mieszczącego się na pograniczu Katowic i Chorzowa. Ogromne tereny zielone zachęcają do odbycia długiego spaceru, a po drodze napotkamy kilka wspaniałych atrakcji, w tym Planetarium Śląskie, Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny i wspaniały Górnośląski Park Etnograficzny. Jeden dzień to zdecydowanie za mało, by móc cieszyć się wszystkimi atrakcjami zgromadzonymi w granicach parku. 

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu

Nieczynna już kopalnia w Zabrzu została oddana do dyspozycji zwiedzających. Dziś to jeden z najciekawszych obiektów na Szlaku Zabytków Techniki. Program przewiduje zjazd szolą na głębokość 320 metrów, zwiedzanie korytarzy i wyeksploatowanych wyrobisk oraz prezentację używanych w kopalni maszyn. Na koniec zwiedzający mogą udać się do podziemnej karczmy, gdzie czekają na nich rarytasy kuchni śląskiej i wspaniałe lokalne piwo. 

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu i gród na Górze Birów

Zamki śląskie to licznie reprezentowana grupa atrakcji. My polecamy wizytę w Podzamczu. Znajduje się tam jedno z najwspanialszych "orlich gniazd" - zamek Ogrodzieniec. Monumentalne ruiny przenoszą zwiedzających do czasów średniowiecznych. Równie atrakcyjna jest sama ekspozycja, przy czym największym zainteresowaniem cieszy się sala tortur.

W sąsiedztwie zamku znajdziemy drewniany gród, zlokalizowany na szczycie Góry Birów. Osada utrzymana w średniowiecznym stylu jest wspaniałym dopełnieniem klimatu tego miejsca

Góra Zborów

Zostajemy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jednym z najpiękniejszych miejsc tego magicznego obszaru, które zupełnie przy okazji nie jest zbyt tłumnie oblegane, jest Góra Zborów. Z najeżonego fantazyjnymi formacjami skalnymi wzgórza rozpościera się zachwycający widok. Warto odwiedzić to miejsce, choćby dla jego położenia. Spacerując szlakami rezerwatu przyrody, możemy całkowicie oderwać się od miejskiego zgiełku.

Skrzyczne

Z terenów skalistych przenosimy się na obszary górskie. Najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego mierzy 1257 m n.p.m. Można się na niego dostać jednym z kilku szlaków. Mniej wytrwali mogą skorzystać z kolejki linowej. Strudzeni wędrowcy odpoczną w klimatycznym schronisku górskim. 

Wodospad w Sopotni Wielkiej

Naszą kolejną propozycją jest niezbyt znana atrakcja. Szkoda, bo położony niedaleko Żywca wodospad w Sobotni Wielkiej tworzy niezwykle malowniczą scenerię. To największy tego typu obiekt w Beskidach. W pobliżu wodospadu znajduje się parking, więc z łatwością dotrą tam nawet rodziny z małymi dziećmi.

Punkt widokowy Ochodzita w Koniakowie

Szukając najpiękniejszych punktów widokowych na Śląsku, warto wybrać się na Ochodzitę. To jedna z nielicznych bezleśnych gór w Beskidzie Śląskim. Nigdzie indziej na Śląsku nie znajdziemy tak pięknych widoków.

Jaskinia Szachownica

W powiecie kłobuckim znajdziemy jedną z najciekawszych jaskiń w całym województwie. Obiekt mieści się na terenie dawnego kamieniołomu, który był eksploatowany do 1962 roku. Łączna długość korytarzy Szachownicy to ok. 1000 metrów.

Klasztor na Jasnej Górze

Na koniec zostawiliśmy jedną z najbardziej wyrazistych ikon województwa. Sanktuarium NMP na Jasnej Górze to miejsce wyjątkowe pod każdym względem, które docenią nie tylko miłośnicy historii czy architektury sakralnej. Nie można nie wspomnieć, że na terenie klasztoru mieści się taras widokowy (dostępny dla zwiedzających od kwietnia do listopada), z którego można podziwiać piękną panoramę Częstochowy.