Długie wieczory i jesienna aura za oknem sprawiają, że czytanie o tajemniczych, niewyjaśnionych historiach z przeszłości smakuje jeszcze lepiej. Na przestrzeni lat część wydarzeń historycznych obrosła legendami. Dopowiedziane wątki zazwyczaj mają mało niewiele wspólnego z prawdą, ale to dzięki nim straszne historie opowiada się do dziś.

Czarownice z Salem. Co się z nimi stało?

W latach 1692-1693 w miasteczku Salem i okolicach (stan Massachusetts) władze aresztowały około 150 osób pod zarzutem uprawiania czarów. Dziś takie oskarżenia wzbudziłyby raczej uśmiech i politowanie, jednak pod koniec XVII w. potraktowano je poważne. 19 osób – wspominanych jako czarownice z Salem – skazano na śmierć.

Na popularności zyskała wersja wydarzeń, według której wiedźmy spalono na stosie zgodnie z europejskimi zwyczajami. To miałoby sens, biorąc pod uwagę, że miasteczko Salem należało wówczas do angielskiej kolonii. Profesor Elizabeth Reis, autorka książki Damned Women: Sinners and Witches In Puritan New England tłumaczy jednak, że w ramach egzekucji na czary nikt nie został spalony na stosie. Rzekome wiedźmy powieszono.

To samo mówi Emerson Baker, profesor historii z Salem State University.

– W Anglii i angielskich koloniach sprawy czarów trafiały do sądów karnych. Tak jak w przypadku innych poważnych przestępstw, oskarżonym groziła kara śmierci przez powieszenie – wyjaśnia w rozmowie z serwisem „Live Science”.

Jak dodaje, w Europie sprawy związane z magią rozstrzygały sądy zarządzane przez Kościół. Osoby oskarżane o uprawianie czarów były traktowano na równi z heretykami – winni byli paleni na stosie.

Historia żywa do dziś

Choć od krwawych egzekucji minęło już ponad 300 lat, pamięć o śmierci niewinnych osób (zakładając, że oskarżono je tylko o czary) pozostaje żywa. W 2017 r. w miejscu, w którym stracono skazanych, wybudowano pamiątkowy pomnik na ich cześć. Benjamin Ray, emerytowany profesor z Uniwersytetu w Wirginii, potwierdza, że do tej pory historykom nie udało się znaleźć ciał rzekomych czarownic. Według relacji świadków powieszeni mieli być chowani w szczelinach półek skalnych. Część została zabrana przez bliskich i pogrzebana w innych miejscach.

Miasteczko Salem wykorzystuje mroczną sławę do promocji turystyki. Wspomniane miejsce pamięci ofiar przyciąga grupy przyjezdnych nie tylko z USA. Na miejscu można też odwiedzić wioskę czarownic, muzeum poświęcone procesom z lat 1692-1693 czy znany z literatury Dom o Siedmiu Szczytach.

Źródło: „Live Science”