Wielu osobom, atrakcje województwa śląskiego kojarzą się z typowo miejskimi rozrywkami. Na Śląsku nie brakuje pięknych parków, jest słynny ogród zoologiczny, wesołe miasteczko, planetarium, muzea, skansen, a także liczne zabytki, w tym także zamki. W województwie śląskim nie sposób się nudzić, jednak nie każdy wie, że ten niezwykły region sprzyja też osobom lubiącym aktywny lub nieco bardziej leniwy wypoczynek nad wodą. Które jeziora na Śląsku warto odwiedzić? Zapraszamy na wycieczkę szlakiem najciekawszych śląskich akwenów.

Jezioro Paprocany

Okazuje się, że i na Śląsku, pośród kopalń i zakładów przemysłowych, można znaleźć akweny z I klasą czystości wody. Jednym z nich jest Jezioro Paprocany, położone w Tychach. Długość zbiornika to 2 km, szerokość - 500 m, a powierzchnia - 132 ha. W najgłębszym punkcie, akwen osiąga 3,5 m, a jego średnia głębokość to 1,5 m.

Zbiornik wodny został utworzony w 1870 roku, w miejscu, gdzie kiedyś mieściło się wyrobisko Huty Paprocany. Komu polecamy wycieczkę nad to jezioro? Obecnie akwen pełni funkcję rekreacyjną, więc osoby szukające wypoczynku i wodnych szaleństw poczują się tam jak u siebie. Na miejscu można skorzystać z piaszczystej plaży, wypożyczyć sprzęt wodny lub zwiedzić okolicę z perspektywy pieszej lub rowerowej trasy. Nie brakuje też lokali gastronomicznych, w których można zjeść smaczny obiad, a sezonowo odbywają się tam najróżniejsze imprezy, w tym koncerty i zawody wędkarskie.

O jakości tego miejsca świadczą też jego walory przyrodnicze. Jezioro Paprocany jest domem dla rzadkich gatunków ptaków, w tym dla czapli siwej i łabędzia niemego. 

Jezioro Pławniowickie

Przenosimy się w okolice Gliwic. Zmierzając w kierunku wsi Pławniowice, znajdziemy wspaniałe tereny rekreacyjne, w skład których wchodzi piękne Jezioro Pławniowickie. Akwen o powierzchni ok. 250 ha legitymuje się głębokością dochodzącą do 16 m. Jezioro powstało w połowie lat 70. XX wieku, po zalaniu wyrobiska kopalni piasku w Taciszowie. Zasilają je wody Potoku Toszeckiego.

Zbiornik można podzielić na dwie części. Górna, zlokalizowana od strony wsi Niewiesze, została wyposażona w bogatą infrastrukturę turystyczno-wypoczynkową. Właśnie tam znajdziemy główną plażę, wypożyczalnię sprzętu wodnego, lokale gastronomiczne i bazę noclegową - pola namiotowe i domki letniskowe. Zmierzając w kierunku Pławniowic, natrafimy na zupełnie inne atrakcje. W pobliżu jeziora płynie  słynny Kanał Gliwicki z zabytkowymi śluzami. W samych Pławniowicach znajdziemy też piękny zespół parkowo-pałacowy - dawną rezydencję rodziny Ballestremów

Jezioro Goczałkowickie

Zmierzamy w kierunku Goczałkowic-Zdroju, gdzie znajdziemy największy akwen w województwie śląskim. Jezioro Goczałkowickie, bo o nim mowa, legitymuje się powierzchnią 3200 ha. To płytki zbiornik, którego  średnia głębokość nie przekracza 5,5 m.

Sztuczne jezioro zostało utworzone w 1956 roku i jest efektem spiętrzenia wód Wisły zaporą w Goczałkowicach Zdroju. Obiekt, o którym mowa, jest wysoki na 14 m. Jego długość to aż 2980 m. 

Wymieniając walory tego miejsca, w pierwszej kolejności należy wskazać na wspaniałą awifaunę. W okolicy jeziora bytuje 258 gatunków ptaków, w tym 113 gatunków lęgowych. W obrębie mniejszych zbiorników - Maciek i Zabrzeszczak - bytuje 225 gatunków ptaków. To czyni ten teren wymarzonym do obserwacji ornitologicznych.

Miłośnikom pieszych wędrówek polecamy spacer trasą biegnącą między Goczałkowicami a Zabrzegiem. Walory przyrodnicze tego miejsca są wręcz nieocenione, a panująca wokół cisza pozwala odpocząć od miejskiego zgiełku.

Jezioro Chechło-Nakło

Wymieniając ciekawe jeziora na Śląsku, nie sposób pominąć naszej kolejnej propozycji. Jezioro Chechło-Nakło, położone na pograniczu Świerklańca i Nakła Śląskiego, powstało w latach 60. XX wieku, na miejscu dawnego wyrobiska kopalni piasku. Jego powierzchnia to 90,3 ha, a głębokość - 3,5 m.

Miejsce to cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców i przyjezdnych, co przekłada się na świetnie rozbudowaną infrastrukturę. W pobliżu znajdziemy ośrodki wypoczynkowe, pola kempingowe i liczne kwatery prywatne. Na miejscu, miłośnicy wodnego szaleństwa mogą wypożyczyć stosowny sprzęt - kajaki, łodzie i rowery wodne. Nie brakuje też barów i lokali gastronomicznych.

Przemieszczając się wzdłuż linii brzegowej, z łatwością natrafimy na liczne plaże - piaszczyste i trawiaste. Wokół jeziora rośnie gęsty las sosnowy, więc turyści zmęczeni słoneczną kąpielą mogą schronić się w cieniu drzew. Będąc na miejscu, warto odbyć ciekawą podróż kolejką wąskotorową, kursującą między Bytomiem a Miasteczkiem Śląskim.  

Jezioro Żywieckie

Naszą ostatnią propozycją jest słynne Jezioro Żywieckie. Zbiornik położony między malowniczymi szczytami Beskidu Żywieckiego powstał w 1966 roku, w następstwie spiętrzenia wód Soły. Legitymuje się średnią długością 6,25 km, szerokością szerokością 3,1 km i powierzchnią 1000 ha. 

To popularna destynacja turystyczna, zetem nie należy dziwić się, że infrastruktura wypoczynkowo-rekreacyjna jest tam doskonale rozwinięta. Pola namiotowe, domki letniskowe, ośrodki wypoczynkowe - tego jest tam pod dostatkiem. Nie brakuje też restauracji, kawiarni i barów.

Ze względu na swoje położenie, Jezioro Żywieckie jest prawdziwym rajem dla miłośników sportów wodnych. Otoczone górskimi szczytami, zapewnia wyjątkowo pomyślne wiatry żeglarzom (w szczycie sezonu po lustrze jeziora pływa nawet 400 jachtów) i windsurferom. Szczególnie dogodne warunki do uprawiania wodnego szaleństwa panuję w części akwenu położonej od strony Żywca, gdzie rozlewisko jest szerokie, a kierunek wiatru - wyjątkowo sprzyjający.