Z uwagi na swoje położenie, czasach Cesarstwa Rzymskiego Malta pełniła funkcję centrum militarno-handlowego. Była bazą wojskową wykorzystywaną do kontrolowania Morza Śródziemnego, w szczególności na szlaku łączącym Italię z Afryką Północą. Dzięki temu na miejscu nadal są odkrywane pamiątki po rzymskim epizodzie w historii wyspy.

Nowe odkrycie archeologiczna na Malcie

Międzynarodowy zespół archeologów prowadzących prace badawcze na Malcie odkrył niedawno elementy domu sprzed 2 tysięcy lat. Znajduje się on w okolicach miasta Rabat, niedaleko Domvs Romana. Są to ruiny budynku z czasów rzymskich, które odnaleziono w 1881 roku.

Odkrycie pochodzi z czasów Cesarstwa Rzymskiego, a konkretnie z okresu między I w. p.n.e., a II w. n.e. Pozwala ono lepiej zrozumieć tkankę miejską, układ przestrzenny tego obszaru oraz warunki życia w okolicy sprzed 2 tysięcy lat. Za szczególnie cenne źródła historyczne uznano pozostałości ceramiczne oraz zachowany przy budynku system usuwania odpadów.

Pozostałości Domvs Romana / MTA

Malta w czasach Cesarstwa Rzymskiego

Na jednym z elementów ceramicznych zachowały się wygrawerowane litery DAOI. Według archeologów mogą oznaczać czyjeś imię, np. właściciela lub mieszkańca domu. Nowo odkryty rzymski budynek, tak jak Domvs Romana, stał w sercu starożytnego miasta Melite. Obecnie znajdują się tam dwie maltańskie miejscowości: Rabat i Mdina, którą pokochają fani serialu „Gra o tron”. To tam powstawała część zdjęć do hitowej produkcji.

To nie wszystko, co może zdradzać odkrycie. Badania domu będą kontynuowane latem przyszłego roku. Wówczas analizie mają zostać poddane znalezione na miejscu śmieci. Badacze mają nadzieję, że to pozwoli im dowiedzieć się nieco więcej o tożsamości i życiu codziennym właściciela budynku.

Międzynarodowe prace archeologiczne są realizowane w ramach projektu Melite Civitas Romana. Jego celem jest poznanie historii obszaru, na którym znajduje się Domvs Romana oraz jego okolic w Rabacie. Ma on także przyczynić się do wzmocnienia rozpoznawalności tego śródziemnomorskiego kraju w zakresie starożytnej historii.

Najciekawsze atrakcje historyczne Malty

Malta ma długą i fascynującą historię. Można ją poznawać na miejscu, odkrywając zabytkowe atrakcje archipelagu. Jedną z nich jest XVII-wieczna Wieża Xlendi. Jej historia jest nierozłącznie związana z panowaniem Zakonu Maltańskiego na Malcie. Prace konserwatorskie budowli ruszyły dopiero 2020 r. Wówczas odkryto tam nieznane wcześniej freski ścienne, ukryte pod warstwą farby. Oprócz nich zwiedzający mogą oglądać też artefakty garncarskie z wraku statku punickiego.

W ostatnim czasie u wybrzeży wyspy Gozo powstał również podwodny park archeologiczny. Na naukowców oraz nurków technicznych z całego świata czekają tam skupiska fascynujących obiektów archeologicznych. Są to przede wszystkim amfory, popularne w starożytnej Grecji oraz kulturze rzymskiej. Maltańscy eksperci twierdzą jednak, że w osadach morskich można znajdować się o wiele więcej historycznych pozostałości.

Ciekawym sposobem na poznawanie historii Malty jest też też zwiedzanie podziemi Valletty. Ich historia sięga XVII wieku. Od tamtej pory pełniły różne funkcje, w tym obronne, handlowe i religijne. Według ekspertów, podczas II wojny światowej w podziemnych korytarzach i kryptach ukrywało się prawie 40 tys. mieszkańców Malty.

Źródło: University of South Florida.