Mamy kolejne wspaniałe wieści ze świata edukacji. Nasz rodak, Jakub Dobosiewicz, został jednym z laureatów prestiżowego konkursu Rise Global Winners i trafił na listę 100 najlepszych uczniów świata. O tym, jak duże jest to osiągnięcie niech świadczy fakt, że 15-latek z Poznania okazał się lepszy od 400 tysięcy rówieśników z całego globu. 

Polak wśród najlepszych uczniów świata

Spośród 400 tysięcy kandydatów to właśnie nazwisko Jakuba Dobosiewicza, znalazło się w gronie laureatów konkursu Rise Global Winners. Zostając tym samym jednym ze 100 najlepszych uczniów świata. 15-latek na co dzień uczęszcza do II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Interesuje się zmianami klimatu i angażuje się w działania na rzecz ograniczania kryzysu migracyjnego. 

– Czuję się ogromnie wyróżniony, będąc w gronie finałowej 100 odważnych, inspirujących i zaangażowanych młodych osób z 43 krajów. Bycie Rise Global Winner to dla mnie ogromny zaszczyt i jeszcze większa motywacja do dalszej nauki, rozwoju i zmiany świata na lepsze – zaznacza Jakub Dobosiewicz. 

Czym jest Rise? 

Rise jest programem skierowanym do młodych osób, w wieku od 15 do 17 lat, który wspiera rozwój edukacji uzdolnionej młodzieży. W ramach corocznego stypendium Rise Challenge autorzy zachęcają uczniów do stworzenia indywidualnego projektu, dzięki czemu w pełni mogą pokazać świata swoje umiejętności, a także jakie ukryte talenty w nich drzemią. 

Jakub Dobosiewicz przekonał do siebie jury pomysłem na stworzenie platformy, która pozwala znaleźć krawców przerabiających stare ubrania na nowe, co pozwoliłoby ograniczyć globalny konsumpcjonizm.  – Jako Global Winner stanę się częścią globalnej społeczności liderów i otrzymam od Rise wsparcie na całe życie, w tym m.in. stypendium na studia i wyjazd na Rise Global Summit wraz z 99 innymi Rise Global Winners – podkreśla 15-latek. 

Główną nagrodą w konkursie jest uzyskanie 4-letniego stypendium na dowolnie wybranej uczelni. Ponadto laureaci mogą ubiegać się o dofinansowanie na uruchomienie swojego projektu. Kuba w rozmowie z Polsat News przyznał, że jego ogromnym marzeniem są studia na Oxfordzie

100 najlepszych uczniów świata wyłonionych zostało spośród 400 tysięcy zgłoszeń. Najpierw jurorzy wybierają 500 finalistów, których zapraszają na rozmowy kwalifikacyjne i uczestnictwo w zajęciach grupowych, gdzie mogą zaprezentować swoją koncepcję projektu. Następnie grono jurorskie wyłania setkę najlepszych. 

Polscy uczniowie wśród najlepszych na świecie

Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie wielokrotnie informowaliśmy o sukcesach polskiej młodzieży. W kwietniu media rozpisywały się o 17-letniej Natalii Siwek, która dostała się na Harvard, czyli najstarszy i najbardziej prestiżowy uniwersytet w Stanach Zjednoczonych. Poznanianka była już m.in. laureatką oraz finalistką 6 ogólnopolskich olimpiad, dwukrotnie uczestniczyła w Licealnych Mistrzostwach Świata oraz organizowała własne projekty, takie jak TEDx czy symulacje sądowe dla licealistów. 

Szerokim echem odbiło się również osiągnięcie Michała Lipca. Uczeń krakowskiego Liceum im. A. Witkowskiego dokonał rzeczy niemal niemożliwej, zdobywając aż trzy medale – złoty, srebrny i brązowy – na trzech różnych międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych w zaledwie trzy tygodnie. To pierwszy taki przypadek w historii polskiej edukacji, kiedy w tym samym roku uczeń staje na podium olimpiady przedmiotowej z matematyki, fizyki i chemii. 

Nie sposób nie wspomnieć także o niemałym wyczynie 19-letniej Oliwii Raniszewskiej. Nazwisko tegorocznej maturzystki – jako jedynej Polki i jednej z zaledwie kilku osób z Europy – znalazło się w gronie 50 finalistów organizowanego przez Global Teacher Prize konkursu Global Students Prize 2023. Oliwa jest absolwentką Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, a w październiku rozpoczęła naukę na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku lekarskim. 

Wszystkim jeszcze raz serdecznie gratulujemy! 

Źródło: risefortheworld.org.