Na łamach National-Geographic.pl informujemy nie tylko o odkryciach uznanych badaczy, ale też o sukcesach polskich uczniów, którzy szturmem podbijają świat. Tym razem w mediach zrobiło się głośno o pochodzącej z woj. kujawsko-pomorskiego 19-letniej Oliwii Raszewskiej. Nazwisko młodej Polki znalazło się w gronie 50 finalistów konkursu Global Students Prize 2023. 

Kim jest Oliwia Raniszewska? 

Oliwia Raniszewska, jak podaje oficjalna strona Global Teacher Prize, pochodzi z niewielkiej miejscowości Świecie, położonej niedaleko Bydgoszczy i Torunia. Przedmiotami ścisłymi zainteresowała się w szkole podstawowej, gdy wzięła udział w jednym z kuratorskich konkursów biologicznych.

W czasie nauki w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu uczestniczyła m.in. w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej 2022, Programie Adamed SmartUp czy Konkursie Naukowym Explory 2021. Teraz nazwisko 19-latki znalazło się na liście 50 finalistów prestiżowego konkursu Global Student Prize 2023. Ogromny sukces młodej Polki docenił Maciej Kawecki, znany wykładowca akademicki i popularyzator nauki, który za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał: 

– Mamy w Polsce jedną z najlepszych uczennic na świecie! Miło nam poinformować, że w wieku 19 lat jako jedyna Polka i jedna z zaledwie kilku osób z Europy znalazła się właśnie na liście 50 najlepszych uczniów/studentów na świecie. Uzyskała wyróżnienie TOP 50 Global Students Prize w szczególności za jej ogromny wkład w rozwój Skin Preventer. To inteligentny system wspomagania diagnostyki zmian skórnych jej współautorstwa. 

Co więcej, Oliwia „organizuje właśnie akcję społeczną z wolontariuszami w Gdańsku, w której trakcie będą promować profilaktykę kontroli zmian skórnych oraz zasady zdrowego korzystania ze słońca”. Warto wspomnieć, że mimo tak ogromnego wyróżnienia, mieszkanka Świecia nie zamierza opuszczać kraju. W październiku rozpocznie studia na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku lekarskim. 

O zwycięstwo w konkursie, oprócz 19-letniej Oliwii Raniszewskiej, powalczy także dwoje innych studentów z Europy – Włoszka Mame Maty Gning i Turek Efe Sakarya. Laureatem ubiegłorocznej edycji Global Student Prize został Ukrainiec Igor Klymenko, student nauk fizycznych i matematycznych na Politechnice Kijowskiej, który otrzymał nagrodę w wysokości 100 tysięcy dolarów. 

– Studenci ubiegający się o Global Student Prize będą oceniani pod kątem ich osiągnięć w nauce, wpływu na swoich rówieśników, tego, jak zmieniają swoją społeczność, jak pokonują przeciwności, jak wykazują się kreatywnością i innowacyjnością oraz jak działają jako obywatele świata – podaje strona Global Teacher Prize. 

Sukcesy polskiej młodzieży 

Przypomnijmy, że w kwietniu głośno zrobiło się o 17-letniej Natalii Siwek, która dostała się na prestiżowy Uniwersytet Harvarda. Poznaniaka – mimo młodego wieku – może pochwalić się wieloma osiągnięciami. Jest między innymi laureatką i finalistką ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, a także dwukrotną uczestniczką Licealnych Mistrzostw Świata Debat.

Ponadto współorganizowała konferencję TEDx i prowadziła obrady ONZ dla licealistów. Dumnie reprezentowała również Polskę na World Schools Debating Championships, czyli corocznym panelu dyskusyjnym dla uczniów szkół średnich. 

Lista osiągnięć Natalii jest imponująca – została ona laureatką lub finalistką 6 ogólnopolskich olimpiad, dostała się dwukrotnie do reprezentacji na Licealne Mistrzostwa Świata oraz organizowała własne projekty, takie jak TEDx czy symulacje sądowe dla licealistów – czytamy na facebookowym profilu organizacji Our Future Foundation, wspierającej uzdolnioną młodzież w ich marzeniu o studiach na zagranicznych uczelniach. 

Na początku lutego dużym echem w mediach odbiło się także spore osiągnięcie 17-letniego Dawida Kopika. Pochodzący z miejscowości Gola nastolatek, jako jedyny Polak w tym roku, dostał się Yale University. Jak sam przyznaje, kluczem do sukcesu była ciężka praca. 

Źródło: globalteacherprize.org