8 mln ton plastiku rocznie trafia do naszych oceanów. A to tylko wierzchołek góry lodowej. National Geographic rozpoczyna wieloletnią kampanię PLANETA ALBO PLASTIK?, której celem jest zwiększenie świadomości rosnącego kryzysu i zainspirowanie ludzi do ograniczenia konsumpcji plastiku jednorazowego użytku. Wybierz planetę. Każdy gest ma znaczenie.

Wg niektórych szacunków plastik może zalegać w ekosystemach wodnych nawet 450 lat lub dłużej, szkodząc zwierzętom morskim i środowisku. Jest to nowy problem. Prawie połowa materiałów z plastiku, która kiedykolwiek została wyprodukowana, pochodzi z ostatnich 15 lat! 
 
Plastik niezaprzeczalnie zrewolucjonizował i ułatwił nam życie. Dzięki niemu mamy lżejsze samochody i samoloty, poduszki powietrzne, inkubatory lub chociażby cieniutką folię przedłużającą świeżość żywności. Jednak plastik jednorazowego użytku, taki jak butelki na wodę, reklamówki i słomki do napojów, zbyt szybko staje się śmieciem i zbyt łatwo przedostaje się do naszych ekosystemów wodnych. Specjaliści alarmują, że w ponad 40% plastik jest używany tylko raz i wyrzucany.
 
W odpowiedzi na ten potok śmieci National Geographic rozpoczyna projekt PLANETA ALBO PLASTIK? Celem tej zaplanowanej na kilka lat kampanii jest zwiększenie świadomości kryzysu oraz znaczące zredukowanie ilości plastiku jednorazowego użytku, który ląduje w oceanach.
 
Start projektu PLANETA ALBO PLASTIK? łączy się z premierą czerwcowego wydania magazynu National Geographic, w którym został opublikowany rozbudowany reportaż o wpływie plastiku jednorazowego użytku na nasze życie oraz środowisko (sprawdź, co w numerze >>). 
 
 

Wybierz planetę. Co każdy z nas może zrobić?

Mimo tego, że wiemy jak zbierać śmieci oraz jak je przerabiać, to wciąż zaledwie 1/5 wyprodukowanego plastiku jest poddawana recyklingowi. Jeżeli tylko konsumenci wprowadzą w życie kilka drobnych zmian takich jak rezygnacja z reklamówek, plastikowych słomek do napojów czy korzystanie z butelki na wodę wielokrotnego użytku to realny wpływ na zredukowanie ilości plastikowych odpadów będzie bardzo duży.

 
Zmieniając swoje nawyki pomożemy nie tylko tysiącom morskich zwierząt, które zaplątują się, duszą lub zjadają fragmenty porzuconego plastiku, ale także poprawimy ogólne zdrowie naszych wodnych ekosystemów i tych, którzy na nich polegają. 
 

Weź udział w konkursie i wygraj nagrody

 
Począwszy od dziś, zwracamy się do wielkiej społeczności National Geographic, aby w swoim codziennym życiu wybierała planetę i zobowiązała się do ograniczenia ilości plastiku jednorazowego użytku. Jeżeli ktoś nie wie, od czego mógłby zacząć, zapraszamy do udziału w konkursie towarzyszącemu kampanii PLANETA ALBO PLASTIK? Najważniejsze zasady:
 
1. Podziel się z nami fotografiami, które ilustrują problem zanieczyszczenia planety odpadami z plastiku. Opublikuj je na swoim profilu na Instagramie oraz w opisie dodaj hashtag #planetaalboplastik oraz oznacz profil @natgeopl. Na zdjęcia czekamy do 25 czerwca.
2. Jury, w którego skład będą wchodzić przedstawiciele redakcji National Geographic Polska, wybierze najlepsze fotografie.
3. Autorzy 5 najlepszych fotografii zostaną nagrodzeni publikacją na Instagramie @natgeopl oraz w galerii konkursowej na stronie national-geographic.pl, butelką wielokrotnego użytku Yuhme oraz bambusowym kubikem Woodway. Autorzy 10 kolejnych fotografii zostaną nagrodzeni publikacją w galerii konkursowej na stronie national-geographic.pl oraz butelką wielokrotnego użytku Retap.  
 
 
Fundatorem nagród jest sklep internetowy www.mojabutelka.pl dystrybutor przyjaznych dla środowiska butelek i kubków wielokrotnego użytku. 
Na zdjęcia czekamy do 25 czerwca! Ogłoszenie wyników nastąpi do 10 lipca. 
Regulamin konkursu jest dostępny TUTAJ