Włoski region Trentino przyciąga turystów przez cały rok. Latem chętnie przyjeżdżają tam miłośnicy pieszych wędrówek oraz rowerów górskich, a zimą – narciarze i snowboardziści. Na północ Włoch warto jednak zajrzeć również na przełomie wakacji i jesieni. Już 23 sierpnia w Trentino rozpoczyna się XXVIII edycja festiwalu Dźwięki Dolomitów.

Polacy na festiwalu we włoskich górach

Przez ponad miesiąc wśród dolomickich szczytów ponownie rozbrzmiewać będzie muzyka. W programie nie zabraknie polskiego akcentu. 1 września, o świcie, odbędzie się koncert zespołu Polish Cello Quartet oraz Mario Brunello – światowej klasy wiolonczelisty i kierownika artystycznego festiwalu. 

Zespół Polish Cello Quartet powstał w 2011 roku z inicjatywy Tomasza Darocha, Wojciecha Fudali, Krzysztofa Karpety oraz Adama Krzeszowca. Artyści postanowili założyć ten wyjątkowy zespół kameralny, by pokazać szerszej publiczności oryginalne brzmienie kwartetu wiolonczelowego. Niezwykłość tego koncertu będzie polegała nie tylko na polskim akcencie, ale przede wszystkim na tym, że odbędzie się bladym świtem na powitanie wschodu słońca. Będzie to jednocześnie inauguracja muzyki klasycznej w repertuarze tegorocznej edycji festiwalu.

Festiwal Dźwięki Dolomitów / fot. Arturo Cuel

Muzyka dla każdego

Festiwal wyróżnia się nie tylko malowniczą scenerią Dolomitów. Droga na koncerty wiedzie przez górskie wzniesienia. Wysiłek wspinaczki zwielokrotnia niepowtarzalność i autentyczność tego doświadczenia oraz efekt doznań estetycznych, a także potęguje satysfakcję i uczucie unikatowości tej muzycznej uczty wśród skał.

W tym roku festiwal muzyczny przekroczy granice nie tylko wysokości, ale i dźwięku. Osoby z niepełnosprawnością słuchową będą mogły również „wysłuchać” koncertów w niepowtarzalnej górskiej scenerii. Będzie to możliwe dzięki dotykowym systemom audio, które pozwalają osobom niesłyszącym odbierać muzykę. Udogodnienia będą dostępne podczas koncertów:

  • 30 sierpnia, Malga Brenta Bassa (obszar Madonna di Campiglio),
  • 8 września, Sagron Mis (Primiero),
  • 7 września, Passo di Lavazè (Val di Fiemme),
  • 19 września, Villa Welsperg (Primiero).

Jak brzmią Dźwięki Dolomitów?

Kalendarz XXVIII edycji oferuje aż 17 wydarzeń w otoczeniu trydenckich Dolomitów. To uczta nie tylko dla miłośników muzyki klasycznej. Fani jazzu, muzyki ludowej czy rocka również znajdą coś dla siebie. Organizatorzy pomyśleli nawet o najmłodszych – w planie znalazła się między innymi proekologiczna, muzyczna bajka inspirowana historią Pinokia. Więcej informacji oraz pełen plan festiwalu można znaleźć na stronie: https://www.visittrentino.info/en/isuonidelledolomiti.

Koncerty są bezpłatne i dostępne dla każdego, kto podejmie trud dotarcia przed ukryte pośród trydenckich szczytów sceny.