Na świecie nie brakuje mostów-rekordzistów. Jedne są najwyższe, inne najdłuższe. Są i takie, które wyróżniają się architekturą lub zapewniają przechodniom i kierowcom zjawiskowe widoki. Najdłuższy most wiszący na świecie ma powstać we Włoszech. Nie o samo bicie rekordów tu jednak chodzi, a również o wymiar praktyczny.

To ma być najdłuższy most na świecie

Wygląda na to, że most między Sycylią a włoskim interiorem w końcu zostanie zbudowany. Pomysł rodził się kilkadziesiąt lat temu, ale ze względów finansowych i politycznych został odłożony na półkę. Co jakiś czas elektryzuje jednak nie tylko Włochów, ale i media na całym świecie.

Most łączący stały ląd z popularną wyspą ułatwiłby życie nie tylko Włochom, ale również turystom. Tych na Sycylii nie brakuje. Jedną z największych atrakcji wyspy jest oczywiście wulkan Etna. W ostatnim czasie sycylijskie miasteczka jeszcze bardziej zyskały na popularności dzięki emisji serialu „Biały Lotos”.

Najdłuższy most na świecie ma powstać pomiędzy portem w Mesynie na Sycylii a Kalabrią. Grupa Webuild, odpowiedzialna za budowę mostu, twierdzi, że będzie można ją rozpocząć zaraz po zatwierdzeniu projektu. Według ekspertów budowa zajmie około sześciu lat.

Z Kalabrii do Mesyny autem lub pociągiem

Budowniczy zapowiadają, że most będzie miał 61 metrów szerokości, a wieże na każdym końcu będą miały prawie 400 metrów wysokości. Na powierzchni zostaną utworzone trzy pasy dla pojazdów w każdym kierunku oraz tor kolejowy. Łącznie po moście ma szacunkowo kursować sześć milionów pojazdów rocznie i 60 000 pociągów.

Budowa mostu budzi kontrowersje z wielu powodów. Poza finansami istotne jest również to, że konstrukcja ma stanąć w strefie podatnej na trzęsienia ziemi. W 1908 roku zanotowano tam trzęsienie o magnitudzie 7,1. Firma Webuild zapowiada jednak, że najdłuższy most na świecie będzie w stanie wytrzymać wstrząsy o sile do 7,5 w tej skali. Ma być również odporny na silne wiatry.

Jak wynika z zapisków Pliniusza Starszego, marzenie o moście łączącym kontynent z Sycylią przez Cieśninę Mesyńską sięga czasów Imperium Rzymskiego. Jeśli konstrukcja wreszcie powstanie, będzie miała długość 3,2 km.

Szukasz więcej fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska". Najnowszą ofertę znajdziesz na tej stronie.