Warto poznać kilka geograficznych faktów o miejscu, jakim jest Sycylia: powierzchnia wyspy w większej części to tereny wyżynne i góry, nad którymi wznosi się Etna - jeden z największych na świecie wulkanów. Wybrzeże to ponad 3000 km piaszczystych plaż, malowniczych zatok i skał. Od wielu dziesięcioleci Sycylia zachwyca różnorodnością kulturową, która uwidoczniona jest również w architekturze. Sporym zainteresowaniem turystów cieszą się przysmaki lokalnej kuchni.

Historia Sycylii

W przypadku miejsca, jakim jest Sycylia, historia tych terenów i mieszkańców już od czasów antycznych była niezwykle burzliwa. Prawdopodobnie od drugiej połowy XVIII wieku p.n.e. wyspa należała do tak zwanej Wielkiej Grecji, czyli grupy greckich kolonii ulokowanych na terenie dzisiejszych południowych Włoch. Pierwsza osada znajdowała się w miejscu dzisiejszego miasta Giardini Naxos, na co wskazują ruiny. W sumie takich kolonii na terenie Sycylii Grecy założyli kilkanaście.

W drugiej połowie III wieku p.n.e. - na skutek poparcia przez część wysp Republiki w trakcie I wojny punickiej - na Sycylii pojawili się Rzymianie. Ich obecność przełożyła się na zintensyfikowany rozwój miast. Pojawiły się amfiteatry, akwedukty, rozwinięta została znacząco pozostawiona przez Greków infrastruktura. W tym okresie w architekturze silne piętno odcisnęły wpływy arabskie. W kolejnych latach wyspa trafiała w ręce Wandalów, Arabów, Normanów. Przedstawiciel tych ostatnich, Roger II został pierwszym królem Sycylii. Po śmierci ostatniego z normańskich władców w drugiej połowie XII wieku władanie nad Sycylią przejął papież. Później tereny te przechodziły z rąk do rąk, by ostatecznie o ich włączeniu do Włoch zadecydował plebiscyt z 1861 roku.

Co warto zobaczyć na Sycylii?

Większość osób nie ma kłopotu z odpowiedzią na pytanie, gdzie jest Sycylia. Położona jest ona na południe od Półwyspu Apenińskiego i oddzielona od niego Cieśniną Mesyńską. Lot z Polski zajmuje niecałe 3 godziny.

Co zwiedzać na Sycylii? Pod względem turystycznym i logistycznym najprościej jest podzielić te tereny na część wschodnią oraz zachodnią, bo to właśnie na tych krańcach ulokowane są największe skupiska atrakcji. Północ i południe Sycylii to przede wszystkim plaże oraz kurorty.

Sycylia zachodnia

Wiele ciekawych miejsc oferuje zachodnia Sycylia: stolica wyspy, czyli Palermo, urokliwe Trapani czy słynące z ruin świątyń Agrigento - oto najważniejsze z punktów na turystycznej mapie regionu.

Palermo to miasto pełne kontrastów. Przez dziesięciolecia znajdowało się pod wpływem lokalnej mafii. Do tej pory jest bardzo niejednorodne. W mieście i jego okolicach znajduje się wiele zabytków, z których znaczna część wpisana została na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO jako przykład łączenia wpływów zachodnich, arabskich oraz bizantyjskich. Na uwagę zasługują między innymi:

  • Pałac Królewski i Kaplica Palatyńska, czyli arcydzieła architektury normańskiej. Szczególnie zachwycająca jest kaplica w całości pokryta pięknymi mozaikami,
  • Pałac La Zisa ulokowany poza historycznymi murami miejskimi,
  • Katedra, której największą atrakcją jest możliwość spacerowania po dachu,
  • Kościół San Giovanni degli Eremiti - świątynia z VI wieku, którą najpierw przemianowano na meczet, a później ponownie przekształcono na kościół chrześcijański,
  • Ponte dell'Ammiraglio - XII-wieczny most kamienny, stojący samodzielnie. Przed II wojną światową zmieniono nurt przepływającej tędy rzeki,
  • Katakumby Kapucynów, w których pochowano ponad 8000 zabalsamowanych ciał.

Na liście UNESCO figuruje także katedra z Monreale w prowincji Palermo. Jej wnętrze w całości ozdobione jest mozaikami w odcieniach złota. Zachodnia Sycylia to również najpopularniejsze i najbardziej imponujące stanowisko archeologiczne na wyspie. Mowa o Dolinie Świątyń (Valle dei Templi) znajdującej się na obrzeżach miasta Agrigento. To obszerny teren, po którym można spacerować w otoczeniu ruin siedmiu starożytnych świątyń. Nie są one, niestety, dobrze zachowane. Ciekawa jest również skalna formacja znana jako Schody Tureckie nieopodal Agrigento.