Wanda Rutkiewicz na stałe zapisała się na kartach światowego himalaizmu. 16 października 1978 roku, jako pierwsza Polka i Europejka, stanęła na szczycie Mount Everestu. Lista osiągnięć urodzonej na Litwie alpinistki jest jednak znacznie dłuższa.

Legendarna himalaistka była pierwszą kobietą w historii i pierwszą osobą z Polski, która zdobyła K2 – szczyt uznawany za najtrudniejszy spośród wszystkich czternastu ośmiotysięczników. Za ten wyczyn została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

Łącznie Wandzie Rutkiewicz udało się zdobyć aż osiem z czternastu ośmiotysięczników. Oprócz Mount Everestu i K2, wspięła się także na Nanga Parbat, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. 

Powstaje wirtualne muzeum Wandy Rutkiewicz

Wanda Rutkiewicz swoimi osiągnięciami rozsławiła nasz kraj i stała się wzorem dla wielu miłośników górskich przygód. Z okazji przypadającej w 2023 r. 80. rocznicy urodzin wybitnej alpinistki Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady rozpoczęła pracę nad utworzeniem wirtualnego muzeum poświęconemu jej osobie

– Od kilku miesięcy pracujemy nad wyjątkowym projektem Wirtualnego Muzeum Wandy Rutkiewicz. Będzie to drugie wirtualne muzeum poświęcone wybitnej postaci polskiego himalaizmu, które powstanie w ramach naszych działań. (...) Muzeum jest odpowiedzią na potrzebę upamiętnienia jej osoby z okazji 80. rocznicy urodzin, która przypada w 2023 roku – czytamy na stronie fundacji.

Fot. Materiał prasowy

Wirtualne Muzeum powstaje dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Muzeum poświęcone Wandzie Rutkiewicz będzie systematycznie rozbudowywane przez Fundację Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.

Wirtualne muzeum Andrzeja Zawady

Przypomnijmy, że pierwsze wirtualne muzeum poświęcone wybitnej postaci polskiego himalaizmu powstało w 2020 roku. Jego bohaterem został Andrzej Zawada, prekursor wejść na szczyty ośmiotysięczników, którego pożegnaliśmy dwie dekady wcześniej. 

– Wirtualne muzeum Andrzeja Zawady to niesamowita multimedialna opowieść o złotej erze polskiego himalaizmu, ilustrowana zbiorami Fundacji Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady. Nagraniami audio z wypraw, zdjęciami (także zdjęciami 3D muzealiów z tamtych lat), archiwalnymi materiałami wideo i zapiskami dotyczącymi postaci Andrzeja Zawady, wyjątkowego człowieka, kierownika polskich wypraw wysokogórskich oraz ambitnego wspinacza i pioniera pierwszych wejść zimowych w Himalajach (m.in. pierwsze w historii zdobycie Everestu zimą w 1980 roku przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego) – podkreślają twórcy projektu. 

W ramach Wirtualnego Muzeum odkrywamy życiorys Andrzeja Zawady i 10 historii z jego życia, czyli 10 wypraw pełnych przygód, nieznanych dotychczas anegdot i oryginalnych zapisków audio. Można przyjrzeć się bliżej:

  • górskim początkom Andrzeja Zawady (1950–1966),
  • pierwszemu zimowemu przejściu Głównej Grani Tatr (1959),
  • przejściom alpejskim (1960–1968),
  • zdobyciu dziewiczego szczytu Kunyang Chhish (1971),
  • zdobyciu szczytu Noszaka zimą (1973),
  • historycznemu pokonaniu bariery 8 tys. metrów zimą na Lhotse (1974),
  • przełomowemu zdobyciu Mt. Everest zimą (1979/80),
  • wytyczeniu nowej drogi na Mt. Everest wiosną (1980),
  • trzem rekordom Polaków na Cho Oyu (1984/85),
  • pierwszej zimowej wyprawie na K2 (1987/88).

Źródło: fundacjahimalaizmupolskiego.pl