Egipt jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów z całego świata. Według danych tamtejszego Ministerstwa Kultury i Starożytnego Dziedzictwa, w kwietniu 2023 r. padł miesięczny rekord w liczbie wczasowiczów. Do Państwa Faraonów zawitało wówczas 1,35 miliona osób. Szacuje się, że do końca roku kraj może gościć łącznie 15 mln urlopowiczów, co byłoby najlepszy wynikiem w historii. 

Dotychczasowy rekord pochodzi z 2010 roku, gdy Egipt odwiedziło aż 14,7 miliona turystów. W minionych latach liczba ta zdecydowanie spadła ze względu na obostrzenia covidowe. W 2020 r. położony w północno-wschodniej Afryce kraj jako wakacyjną destynację wybrało zaledwie 3,7 mln osób, czyli o 9 mln mniej niż rok wcześniej. Nieco lepiej było już w 2021 i 2022 – odpowiednio 8 i 11,7 mln. 

„Plaża śmierci” ponownie otwarta

Egipt kusi zagranicznych turystów nie tylko stałą pogodą, ale także pięknymi plażami. Choć ich urok nie zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem. Przykładem tego jest znajdująca się w prowincji Aleksandria, owiana złą sławą „plaża śmierci”, która przez ostatnie trzy lata była zamknięta dla urlopowiczów. 

Decyzja ta była podyktowana nie sytuacją epidemiologiczną, a serią tragicznych zdarzeń, do których dochodziło na miejscu niemal codziennie. Latem 2018 roku w ciągu jednego dnia utonęło tam aż 16 osób. Władze z niepokojem śledziły komunikaty i doniesienia o kolejnych ofiarach. Dlatego w trosce o zdrowie i życie plażowiczów, w 2020 r. nakazały zamknąć feralną plażę do odwołania. Teren wokół został ogrodzony drutem kolczastym rozciągającym się na długości ponad 1,5 km

– Pojawiły się teorie sugerujące, że falochrony umieszczone wzdłuż plaży tworzą wiry szczególnie niebezpieczne dla niedoświadczonych pływaków – przekonywał Osama Ali, dyrektor generalny Centralnej Administracji ds. Turystyki i Ośrodków, mówiąc o hipotetycznych przyczynach tragicznych wydarzeń nad Morzem Śródziemnym. 

Trzy lata po decyzji o zamknięciu Palm Beach, Centralny Urząd Turystyki i Kurortów w Aleksandrii przekazał, że, ku radości mieszkańców i odwiedzających te okolice turystów, plaża zostanie ponownie otwarta. Wzmocnione zostaną środki bezpieczeństwa, by nie doszło do kolejnych tragicznych w skutkach zdarzeń.

– Z nadejściem lata 2023 r. Centralna Administracja ds. Turystyki i Ośrodków w Aleksandrii ogłosiła ponowne otwarcie Palm Beach, ustanawiając nowe zasady w celu zapewnienia bezpieczeństwa odwiedzającym – dodaje Osama Ali. 

Certyfikowani ratownicy będą czuwać zarówno na falochronach na morzu, jak i na wieżach strażniczych na plaży. Na tym jednak nie koniec. Trzy lub cztery skutery wodne muszą być przez cały czas na morzu, a wzdłuż plaży znajdują się aż cztery stacje pogotowia ratunkowego

Atak rekina w Egipcie

W ostatnich tygodniach media na całym świecie rozpisywały się o tragicznym w skutkach incydencie, do którego doszło w Hurghadzie we wschodnim Egipcie. 8 czerwca w wyniku ataku rekina na plaży nad Morzem Czerwonym zmarł 24-letni Rosjanin.

Władze natychmiast zamknęły pobliskie plaże i wprowadziły szczególne środki ostrożności. Wiele innych egipskich kurortów, także w obawie o zdrowie i życie wczasowiczów, oprócz dodatkowych paroli ratowniczych, apeluje o zamieszczenie w morzu siatek zabezpieczających. Propozycja ta budzi jednak mieszane uczucia, bowiem, jak przekonują eksperci, sieci mogą przynieść więcej złego niż dobrego. 

Na chwilę obecną turyści proszeni są o baczniejsze obserwowanie okolicy, w której wypoczywają, oraz o nie wrzucanie do wody resztek jedzenia.