Sezon urlopowy 2022 zbliża się wielkimi krokami. Polacy, po dwóch latach spędzonym w czterech ścianach ze względu na pandemię koronawirusa, w końcu mogą udać się na upragniony wyjazd. Zarówno w kraju, jak i za granicę. Aby nieco ułatwić wybór destynacji na wakacje lub nieco późniejszy trip, prezentujemy 27 miejsc z całego świata, które trzeba warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Let's start! 

1. Miejsca, które warto zobaczyć: Mostar, Bośnia i Hercegowina

Replika XVI-wiecznego Stari Most (Stary Most) rozciąga się nad rzeką Neretwą w Mostarze (Photograph by Andrew Compton, Alamy Stock Photo)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Panujący tu od ćwierć wieku pokój.

Trzeba wiedzieć, że: Częściowo zniszczony w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie (1992–1995) Mostar to miasto o bogatej historii, które wciąż nosi ślady brutalnej przeszłości. Liczne budynki Starego Miasta zostały odbudowane lub odnowione w ciągu ostatnich 25 lat od czasu Układu w Dayton, który przywrócił względny spokój w zachodniej częściej Bałkanów.

Przechadzając się po mieście mijamy świeżo odnowione apartamentowce znajdujące się tuż obok budynków z licznymi dziurami po kulach. Lokalni i zagraniczni artyści systematycznie upiększają opuszczone budowle kolorowymi muralami. Najbardziej namacalnym symbolem pokoju w Mostarze jest XVI-wieczny Stary Most, odbudowany w 2004 roku. Łączy on zachodnią stronę miasta, w której dominują chrześcijańscy Chorwaci, ze stroną wschodnią, zamieszkiwaną głównie przez bośniackich muzułmanów. 

Kiedy jechać: maj

Jak podróżować: Warto skorzystać ze zorganizowanych wycieczek po Bałkanach, w planie których znajduje się również ta wyjątkowa destynacja turystyczna.

2. Miejsca, które warto zobaczyć: Prowincja Guizhou, Chiny

Kobiety z plemienia Longhorn Miao w prowincji Guizhou w Chinach noszą wyszukane nakrycia głowy z lnu i wełny na specjalne okazje. (Photograph by Stefano Cestari)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Możliwość odwiedzenia wiosek niemal nietkniętych przez upływający czas.

Trzeba wiedzieć, że: Południowo-zachodnie Guizhou to historycznie jedna z najbardziej odizolowanych i nieodkrytych prowincji w Chinach. W ostatnim czasie została jednak zauważona przez świat, jako centrum nowoczesnych technologii, takich jak chmury obliczeniowe i Big Data. Ten górzysty region z dużą ilością wody oraz z chłodnym klimatem przyciąga Apple, Huawei i inne technologiczne potęgi, które stworzyły lub właśnie budują swoje obiekty w stolicy prowincji, Guiyang. Zamieszanie wokół bajtów ułatwiło dostęp do całej prowincji, włączając w to tradycyjne wioski mniejszości etnicznych, takich jak Bouyei, Dong oraz Miao.

Zwłaszcza w rdzennych wioskach w południowej części prowincji Guizhou dni toczą się wolnym rytmem, a ich mieszkańcy wciąż trudnią się rolnictwem oraz kontynuują tradycje włókiennicze (jak przędzalnictwo, haftowanie czy barwienie woskowe) sięgające XVI wieku.

Kiedy jechać: kwiecień-maj

Jak podróżować: Linia kolei dużych prędkości Guiyang–Guangzhou łączy ze sobą megamiasto Guangzhou (na północny-zachód od Hong Kongu) z prowincją Guizhou, a do tego zatrzymuje się na stacjach w regionach etnicznych.

3. Miejsca, które warto zobaczyć: Tohoku, Japonia

Pokryte lodem drzewa, zwane potworami śnieżnymi, przekształcają ośrodek narciarski Zao w południowym Tohoku w japońską zimową krainę. (Photograph by The Asahi Shimbun, Getty Images)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Małą ilość turystów.

Trzeba wiedzieć, że: Wystarczy niecałe trzy godziny jazdy pociągiem z Tokio (gospodarza Letnich Igrzysk Olimpijskich 2021), aby dotrzeć to Tohoku – regionu, który powinien otrzymać złoty medal dla najlepszej nieznanej krainy cudów. Składa się on z sześciu położonych najdalej na północ prefektur na głównej wyspie Japonii, Honsiu.

W regionie tym możemy podziwiać nieskazitelne lasy, wąwozy i jeziora kraterowe, liczące tysiące lat świątynie i kapliczki oraz lokalne festiwale. Są to zdecydowanie miejsca, które warto odwiedzić, ale niestety trafia tu mniej niż 2% zagranicznych turystów. Szczególnie interesująca może być podróż szlakiem wzdłuż wybrzeża, czyli Michinoku Coastal Trail, który ciągnie się na długość prawie tysiąca kilometrów od Aomori do Fukushimy.

Drugie z tych miast zostało zniszczone w 2011 roku przez tsunami, a nowo otwarty szlak stał się symbolem odrodzenia tego regionu. Miłośnicy narciarstwa powinni wiedzieć, że w Tohoku systematycznie odnotowuje się najintensywniejsze opady śniegu na świecie, a ośrodki takie jak Appi Kogen pozostają zupełnie niezatłoczone. 

Kiedy jechać: przez cały rok

Jak podróżować: Warto zatrzymać się w hotelu Koganezaki Furofushi Onsen w Aomori, który oferuje 70 pokoi oraz gorące źródła na świeżym powietrzu z widokiem na Morze Japońskie.

4. Miejsca, które warto zobaczyć: Krajowy Szlak Niebieski, Węgry

W wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO mieście Hollókő na Węgrzech miejscowi świętują Wielkanoc podczas Mszy Świętej, procesji i tańców ludowych z dziewczętami w tradycyjnych strojach w jaskrawych kolorach. (Photograph by Martin Zwick, Getty Images)

Destynacja warta uwagi ze względu na: możliwość wędrówki po mniej znanym europejskim szlaku pieszym.

Trzeba wiedzieć, że: Pomimo braku wysokich szczytów (najwyższa góra Kékes ma 1014 m n.p.m.), Węgry to często polecane miejsce wędrówek, dzięki znajdującemu się tutaj Krajowemu Szlakowi Niebieskiemu (National Blue Trail). Szlak wije się przez 1128 km od szczytu góry Irottko, wzdłuż zachodniej granicy z Austrią, aż do położonej na północnym-wschodzie wioski Hollóháza w pobliżu Słowacji.

Trasa ta to cudownie zróżnicowana sieć szlaków oznaczonych znakami pomalowanymi w biało-niebieskie pasy. Stworzony w 1938 roku i uznany za pierwszy w Europie szlak długodystansowy, Krajowy Szlak Niebieski jest częścią europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E4 o długości 12 tysięcy kilometrów, który zaczyna się w Hiszpanii i kończy (dzięki połączeniom promowym) na Cyprze. Krajowy Szlak Niebieski może być więc miejscem rozpoczęcia niezwykłej wędrówki przez Europę, ale najlepiej jest doświadczyć tej historycznej trasy przez Węgry w formie osobnej wyprawy. 

Kiedy jechać: sierpień–wrzesień

Jak podróżować: Poproś o paszport Niebieskiego Szlaku, by zbierać pieczątki w punktach kontrolnych na trasie. Zbierz wszystkie 147 pieczątki i odbierz upragnioną Odznakę Niebieskiego Szlaku lub pokonaj trzy odcinki, za co otrzymasz odznakę za przejście danego obszaru.

5. Miejsca, które warto zobaczyć: Telč, Czechy

W Czechach na głównym placu Telča znajdują się renesansowe i barokowe domy w pastelowych odcieniach. (Photograph by Kaprik, Alamy Stock Photo)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Urocze otoczenie niczym z bajki.

Trzeba wiedzieć, że: Spoglądając na imponującą architekturę renesansową nie możemy się dziwić, że położony w południowej części Czech Telč jest często nazywany czeską Florencją. Położone w połowie drogi między Pragą od północy oraz Wiedniem od południa, to miasto jak z bajki oficjalnie zaczęło istnieć w XIV wieku, jako skrzyżowanie licznie uczęszczanych szlaków handlowych pomiędzy Bohemią, Morawami oraz Austrią.

Kamienne mury i system stawów rybnych stworzonych przez człowieka pomógł ochronić historyczne centrum miasta Telča, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Trójkątny rynek jest otoczony tęczą mieszczańskich domów w pastelowych kolorach, które pierwotnie zbudowano z drewna, a następnie przebudowano przy pomocy kamienia po pożarze w 1530 roku, który zdziesiątkował miasto.

Z rynku warto udać się do zamku Telč Chateau. Zbudowany w stylu gotyckim, w późniejszym czasie został zmieniony w renesansową perełkę przez szlachcica Zachariasza z Hradca oraz jego żonę Katarzynę. To własnie ich fascynacja stylem włoskim zainspirowała bogactwo zdobień w Telču.

Kiedy jechać: maj-wrzesień

Jak podróżować: Udaj się na zwiedzanie zamku w Telču, aby zobaczyć okazałą kaplicę ze stiukiem zbudowaną ok. 1580 roku jako miejsce spoczynku Zachariasza i Katarzyny.

6. Miejsca, które warto zobaczyć: Wyspy Magdaleny, Kanada

Szczenięta foki rodzą się na lodzie. Pokrycie lodem morskim w Zatoce Świętego Wawrzyńca z roku na rok staje się coraz mniej przewidywalne. (Photograph by Jennifer Hayes, National Geographic)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Piękny, choć kurczący się świat lodu oraz foki grenlandzkie, które są od niego zależne.

Trzeba wiedzieć, że: Chodząc po lodzie morskim łatwo jest zapomnieć, że pod nami znajduje się ocean. Ten skuty lodem świat skupia się na tym co najważniejsze: na niesamowicie błękitnym niebie, na promieniach słonecznych odbijających się od pokrywy świeżego śniegu, na wietrze drgającym jak wiolonczela oraz na otaczającej wszystko bieli.

Witaj w fokarium w Zatoce Świętego Wawrzyńca u wybrzeży Wysp Magdaleny w Quebec, jednego z trzech miejsc na północno-zachodnim Atlantyku, gdzie rozmnażają się foki grenlandzkie. Dorosłe foki migrują tutaj z Arktyki. Ciężarne samice poszukują odpowiedniego miejsca, aby urodzić, a samce podążają za nimi, by łączyć się w pary.

Foki grenlandzkie to gatunek potrzebujący lodu. Zwierzęta te potrzebują stabilnej lodowej platformy dla swoich młodych, aby mogły przetrwać. Młode rodzą się na lodzie pod koniec lutego i na początku marca. Małe foki to wyjątkowo urzekające stworzenia ze swoimi oczami w kolorze obsydianu, czarnymi jak węgiel nosami oraz mięciutkim jak chmurka futrem. 

Kiedy jechać: luty–marzec

Jak podróżować: Wyprawy specjalnymi statkami dają możliwość spędzenia czasu z fokami grenlandzkimi na lodzie morskim oraz pod nim. Hotel Madelinot organizuje natomiast małe wyprawy helikopterem. 

7. Miejsca, które warto zobaczyć: Wales Way, Zjednoczone Królestwo

Latarnia morska Twr Mawr w Anglesey jest malowniczym przystankiem wzdłuż szlaku North Wales Way w Wielkiej Brytanii. (Photograph by Alan Novelli, Alamy Stock Photo)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Długie i malownicze trasy, które powodują przyspieszenie tętna.

Trzeba wiedzieć, że: Trzy nowe na mapie Walii krajowe trasy zwiedzania, określane jako Wales Way, zaprowadzą cię do każdego miejsca, które warto zobaczyć w tym kraju pełnym legend. Na trasę mierzącą w sumie 300 km składa się Cambrian Way, najdłuższa z trzech dróg, która wije się od północy na południe wzdłuż dolnej granicy Walii.

Z kolei wciśnięta pomiędzy góry a morze Coastal Way to licząca 290 km trasa wokół Zatoki Cardigan na zachodnim wybrzeżu kraju. Pełna zamków trasa North Wales Way prowadzi natomiast wzdłuż wielowiekowego szlaku handlowego, 120 km od północno-wschodniego Queensferry aż do wyspy Anglesey. Każdy plan podróży samochodowej to otwarta furtka do kolejnych przygód w terenie. Możesz podążać śladami Edmunda Hillary'ego na szczycie Snowdon, spróbować surfingu na sztucznych falach w Adventure Parc Snowdonia lub coasteeringu (nowej formy sportu łączącej wspinaczkę, skoki z klifów, nurkowanie i inne dyscypliny) na wybrzeżu Pembrokeshire.

Kiedy jechać: maj–czerwiec

Jak podróżować: Dragon Tours oferuje indywidualne i grupowe plany podróży dopasowane do zainteresowań uczestników. Właściciel/przewodnik Mike Davies posiada dyplom ukończenia studiów na kierunku poświęconym średniowiecznej historii Walii i pomaga swoim klientom znaleźć ich walijskich przodków. 

8. Miejsca, które warto zobaczyć: Abu Simbel, Egipt

Kolosalne posągi egipskiego faraona Ramzesa II strzegą wejścia do głównej świątyni Abu Simbela. (Photograph by Dan Breckwoldt, Shutterstock)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Prywatną audiencję u Ramzesa II.

Trzeba wiedzieć, że: Turystyka w Egipcie odradza się po kryzysie spowodowanym Arabską Wiosną, jak została nazwana rewolucja z 2011 roku. Poczucie, że ta popularna destynacja turystyczna jest tylko dla ciebie można jednak wciąż uzyskać w Abu Simbel, na dalekim południu Egiptu, blisko granicy z Sudanem.

Świątynie w Abu Simbel, stworzone w kamiennych klifach przez egipskiego faraona Ramzesa II (ok. 1303-1213 r. p.n.e.) są skarbami archeologicznymi oraz cudami współczesnej inżynierii. Przez tysiąclecia ukryte pod piaskiem, te strzeliste obiekty zostały w końcu odkopane przez archeologów w 1813 roku. Tym samym uratowano je przed podnoszącymi się wodami jeziora Nassar (olbrzymiego zbiornika stworzone poprzez zbudowanie tamy na potężnym Nilu w Aswan) poprzez trwającą 5 lat akcję ich relokacji, co udało się osiągnąć dzięki staraniom egipskiego rządu oraz UNESCO w 1960 roku.

Przejdź z jednej ledwo oświetlonej komnaty do kolejnej, poprzez wysoką na 30 metrów Wielką Świątynię strzeżoną przez cztery olbrzymie posągi Ramzesa II. Z pewnością będziesz pod wrażeniem przyglądając się wizerunkom faraona i Nefertari, jego ukochanej żony, które zostały wyryte ponad 3 tysiące lat temu. Nie spiesz się, istnieją duże szansę, że niewiele innych osób będzie podziwiało ten widok.

Kiedy jechać: luty–marzec

Jak podróżować: Zwiedzanie Abu Simbel jest częścią wielu rejsów po Nilu. Niektóre z firm organizujących takie wycieczki to National Geographic Expeditions, Oberoi oraz Abercrombie & Kent.

9. Miejsca, które warto zobaczyć: Fort Kochi, Indie

Odwiedzający oglądają instalację „Wiadomości z Atlantyku” autorstwa południowoafrykańskiej artystki Sue Williamson na Biennale Kochi-Muziris w Kochi w Indiach, grudzień 2018 r. Biennale to największy pokaz sztuki w Azji Południowej. (Photograph by Atul Loke, Redux)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Pomysłowe trendy rodzące się w kreatywnym regionie Kerala.

Trzeba wiedzieć, że: Najstarsza europejska osada w Indiach staje się coraz popularniejsza jako nowe, tętniące życiem centrum sztuki. Nadmorskie Kochi, położone w stanie Kerala na południowo-zachodnim wybrzeżu Malabar, zostało założone w 1500 roku przez Portugalię, pierwszą na liście potęg kolonizacyjnych (kolejne to Holandia i Anglia) rządzących tym tropikalnym, portowym miastem.

Tą wielowarstwową kolonialną przeszłość najłatwiej jest dostrzec w historycznym Fort Kochi, nadbrzeżnej części miasta, gdzie kilka obiektów z czasów Holendrów i Anglików zamieniono na galerie i kawiarnie. Trwające 4 miesiące Kochi-Muziris Biennale to największe wydarzenie tego typu w Azji Południowej.

Biennale po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku. W jego trakcie prezentowana jest współczesna międzynarodowa, indyjska i międzykulturowa sztuka wizualna. Jej przykładem jest praca stworzona przez singapursko-indyjską artystkę i pisarkę Shubibi Rao w 2018 roku, zatytułowana "The Pelagic Tracts". To złożona praca pozwalająca się nam głęboko zanurzyć w świecie, w którym książki są najcenniejszym towarem. Rao została wybrana na kuratorkę piątego biennale (12.12.2020-10.04.2021).

Kiedy jechać: grudzień–kwiecień

Jak podróżować: Odwiedź galerie i weź udział w Kathakali, klasycznym tanecznym dramacie teatralnym w Kerala.

10. Miejsca, które warto zobaczyć: Park Narodowy Zakouma, Czad

 Stado kilkuset słoni zmierza w kierunku wodopoju w Parku Narodowym Zakouma w Czadzie. (Photograph by Brent Stirton, National Geographic)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Możliwości wsparcia schroniska dla afrykańskich słoni.

Trzeba wiedzieć, że: Park Narodowy Zakouma to dom dla szybko rosnącej populacji afrykańskich słoni (ok. 559 w 2019 r. i 1000 spodziewanych zwierząt do 2024 r.), który jest wciąż mało znanym celem wypraw safari. Park jest położony w południowo-wschodnim Czadzie, jednym z najrzadziej odwiedzanych państw na świecie.

Dlatego Zakouma jest doskonale strzeżonym sekretem, którym jednak warto się dzielić, aby zapewnić mu dalszy sukces. W poprzednich latach kłusownictwo sprawiło, że park stał się niemal strefą wojny, w której zginęło 90% słoni żyjących na wolności. Region ten powrócił do życia dzięki finansowaniu przez Unię Europejską oraz decyzji z 2010 roku o oddaniu pieczy nad parkiem w ręce publiczno-prywatnej organizacji African Parks, działającej na rzecz ochrony przyrody.

Ze względu na dużą ilość zwierząt gruboskórnych, Zakouma jest jak plac zabaw dla ponad 10 tysięcy bawołów i ok. 1000 żyraf. Spotkać można tu również niemal 400 gatunków ptaków oraz gepardy, lamparty i serwale.

Kiedy jechać: marzec–kwiecień

Jak podróżować: Zatrzymaj się w Camp Nomade, obiekcie składającym się z ośmiu namiotów, który jest otwarty od połowy grudnia do połowy kwietnia. Nieco tańszym wyborem będzie Tinga Camp, otwarty od połowy listopada do maja, który składa się z 20 okrągłych chatek.

11. Miejsca, które warto zobaczyć: Filadelfia, Pensylwania

Otwarty w 2014 roku Spruce Street Harbour Park to udany emblemat rewitalizacji nabrzeża Delaware w Filadelfii, niegdyś serii zrujnowanych pomostów. (Photograph by Dina Litovsky, National Geographic)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Możliwość odkrycia na nowo klasycznej Ameryki.

Trzeba wiedzieć, że: Filadelfia ma wiele do zaoferowania: żywe murale, błyszczące prace z metalu, wielokolorowe mozaiki i kalejdoskopowe instalacje świetlne, wspólnoty artystyczne w garażach i tradycyjną włoską dzielnicę znaną ze słynnej kanapki o nazwie cheesesteak, która teraz podbija wegańsko-punkowo-metalowe kawiarnie.

Pomyśl o Detroit, Cleveland i Cincinnati. To odradzające się, postindustrialne amerykańskie miasta, które kierują swoją kreatywną siłę w stronę unowocześnienia swojego wizerunku dla kolejnego pokolenia. Filadelfia też taka jest, ale lepsza. Jest jak waleczny, pozorny słabeusz ze złotym sercem. P

owoli, ale pewnie Filadelfia zmieniła się z miasta będącego potęgą przemysłową w pierwszej połowie poprzedniego wieku, w miasto pomysłowych twórców. Dowody tej przemiany są wszędzie. Od popularnego BOK (znajdującego się na południu miasta kolektywu małych przedsiębiorstw i przestrzeni dla sztuki) po stworzoną przez Belę Shehu elegancką i nowatorską markę odzieżową NinoBrand w Rittenhouse Square.

Kiedy jechać: przez cały rok

Jak podróżować: Zatrzymaj się w hotelu Rittenhouse, aby poczuć starodawny klimat miasta lub w nowym obiekcie Notary Hotel. Następnie wybierz się w ekscentryczne miejsca poświęcone kulturze, jak muzeum Mütter oraz dom Edgara Allana Poe.

12. Miejsca, które warto zobaczyć: Puebla, Meksyk

W Meksyku XVII-wieczna kaplica różańca Puebli pokryta jest 23-karatowym złotem. (Photograph by Anton Ivanov, Alamy Stock Photo)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Powracający do łask barok!

Trzeba wiedzieć, że: To czwarte co do wielkości miasto w Meksyku, zbudowane przez Hiszpanów w 1531 r., jest bastionem architektury barokowej. Centrum miasta, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, łączy się z ozdobnymi budynkami z XVII i XVIII wieku. Wiele z nich jest udekorowanych płytkami Talavera, pomalowanymi na jaskrawe kolory gliniane mini dziełami sztuki, w których mieszają się wpływy rdzennych mieszkańców Puebla z tymi z Europy.

Niewiele z nich dorównuje jednak obfitości zdobień kaplicy Rosario znajdującej się wewnątrz kościoła Santo Domingo, która jest wręcz skąpana w 23-karatowych płatkach złota. W 2016 roku otwarte zostało Międzynarodowe Muzeum Baroku, którego celem jest docenienie tego ruchu artystycznego. Rok później budynek doświadczył trzęsienia ziemi o magnitudzie 7.1, ale nie przeszkodziło to muzeum w realizacji jego misji.

W okresie po trzęsieniu ziemi w mieście unowocześniono infrastrukturę oraz otwarto nowe hotele. Wciąż jednak Puebla jest głęboko zakorzeniona w tradycji. "Puebla nie jest destynacją zagranicznych turystów. Dlatego możesz tu doświadczyć autentycznego życia w meksykańskim mieście" – mówi Antonio Prado, dyrektor Instytutu Hiszpańskiego w Puebla.

Kiedy jechać: przez cały rok

Jak podróżować: Warto wziąć udział w indywidualnym programie immersji w języku hiszpańskim, który rozpoczyna się w każdy poniedziałek w Instytucie Hiszpańskim w Puebla i trwa 1-16 tygodni.

13. Miejsca, które warto zobaczyć: Pustynia Kalahari, Afryka Południowa

W środku Ae! Hai Kalahari Heritage Park, wśród najciemniejszych miejsc na świecie, odwiedzający mogą zatrzymać się w domku Xaus Lodge i korzystać z teleskopów, aby obserwować Krzyż Południowy i inne cuda nocnego nieba. (Photograph by Melanie Van Zyl)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Możliwość podziwiania gwiazd w jednym z najciemniejszych miejsc na świecie.

Trzeba wiedzieć, że: !Ae!Hai Kalahari Heritage Park to jedno z najciemniejszych miejsc na świecie, gdzie na powierzchni ok. 50 000 ha stworzono jedno z kilku Międzynarodowych Sanktuariów Ciemnego Nieba. Na tym odległym obszarze na granicy Afryki Południowej i Botswany odległości mierzone są w wydmach.

Stałe temperatury utrzymujące się przez cały rok, niezwykle niska wilgotność, niemalże zerowe zanieczyszczenie świetlne i dźwiękowe oraz brak pokrywy chmur sprawiają, że park ten jest jednym z najlepszych miejsc do podziwiania gwiazd. Tym bardziej, że zdobył on niemal idealny wynik 21.9 w skali SQM, określającej jasność nieba.

Możesz zatrzymać się w samym parku, w jednym z 12 domków ośrodka !Xaus Lodge, który jest współprowadzony przez społeczności ‡Khomani San oraz Mier. Możesz też skorzystać z teleskopu na otwartym tarasie, aby zobaczyć Krzyż Południa oraz inne zjawiska na nocnym niebie unikalne dla półkuli południowej.

Kiedy jechać: sierpień–wrzesień

Jak podróżować: Spędź przynajmniej dwie noce w !Xaus Lodge w trakcie zorganizowanej wyprawy po Afryce Południowej.

14. Miejsca, które warto zobaczyć: Park Narodowy Wielkiego Kanionu, Arizona

Widok z Lipan Point jest warty krótkiego zjazdu z głównej trasy wzdłuż południowego brzegu Parku Narodowego Wielkiego Kanionu. (Photograph by Adam Schallau)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Możliwość zobaczenia geologicznej krainy cudów w ciągłym toku rozwoju.

Trzeba wiedzieć, że: "Majestatyczność kanionu nadaje godności każdej formie życia, która się z nim styka" - tak o tym miejscu pisał słynny ekolog Edward Abbey w inauguracyjnym wydaniu magazynu "Traveler" w 1984 roku. Od czasu przyznania Wielkiemu Kanionowi statusu parku narodowego (w 2019 r. świętowano stulecie tego wydarzenia) ten cud natury w północno-zachodniej Arizonie zachwycał podróżników swoimi rozmiarami (446 km długości, do 29 km szerokości, 1,6 km głębokości) oraz zapierającą dech warstwową geologią, która liczy sobie do 1,8 miliardów lat.

John Wesley Powell, badacz i jeden z założycieli magazynu National Geographic, nazwał kanion "najdoskonalszym widowiskiem na Ziemi". Doświadczeni wspinacze uwielbiają szlak Nankoweap, oszałamiającą trasę od North Rim do rzeki. Ale wszystkie widoki są tak naprawdę niezapomniane, od obydwóch krawędzi kanionu po rzekę Kolorado. 

Kiedy jechać: wrzesień–październik

Jak podróżować: Warto skorzystać ze zorganizowanych wypraw do Wielkiego Kanionu.

15. Miejsca, które warto zobaczyć: Malediwy

Malediwy są domem dla jednej z największych znanych populacji mant rafowych na świecie. (Photograph by Doug Perrine, Nature Picture Library)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Perspektywiczne podejście wysp znajdujących się na pierwszej linii walki ze zmianami klimatu.

Trzeba wiedzieć, że: Malediwy to pierwszy kraj, który zwrócił uwagę na problem zmian klimatycznych podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 1987 roku, stając się pionierem ochrony przyrody. Dla idyllicznego archipelagu 1 200 wysp na Oceanie Indyjskim perspektywiczne myślenie i działania podejmowane w kierunku zrównoważonego rozwoju (takie jak dążenie do neutralności węglowej do 2020 r.) to kwestia przetrwania.

Malediwy to najniżej położone państwo na świecie (przeciętne wysokość n.p.m. to 1,5 m), którego 99% terytorium to woda. W związku z tym, według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu większa część Malediwów może zniknąć w ciągu kilkudziesięciu lat w rezultacie podnoszenia się poziomu wód, spowodowanego globalnym ociepleniem.

Rezerwat Biosfery UNESCO Baa Atoll ma 140 ha i pomaga chronić delikatną rafę koralową na Malediwach, która obejmuje mocno zróżnicowane korale, ryby oraz gatunki ptaków, a także żółwie morskie, rekiny wielorybie i wiele innych uczestników życia morskiego.

Kiedy jechać: luty–marzec

Jak podróżować: Działania związane z ochroną przyrody są podejmowane przez wiele ośrodków wypoczynkowych na Malediwach, włączając w to Soneva Fushi, które poddaje recyklingowi 90% swoich odpadów. Soneva Jani zostało w całości zbudowane z materiałów nienaruszających równowagi ekologicznej, a St. Regis Maldives Vommuli pomaga regenerować rafy.

16. Miejsca, które warto zobaczyć: Tasmania, Australia

Zatoka Ogni, na północno-wschodnim wybrzeżu Tasmanii, wzięła swoją nazwę od ognisk Aborygenów zauważonych przez brytyjskich marynarzy – ale może również odnosić się do głazów pokrytych pomarańczowymi porostami. (Photograph by Ewen Bell, National Geographic)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Wyprawę na dziką i piękną wyspę.

Trzeba wiedzieć, że: Jeśli nie wiesz co warto zwiedzić na świecie, Tasmania to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się turystycznych destynacji w Australii. Kluczem do sukcesu tego najdalej wysuniętego na południe stanu w Australii, jest jego surowe, naturalne piękno, co jest efektem jego odosobnienia (planowana jest rozbudowa lotniska, ale na loty międzynarodowe trzeba będzie jeszcze poczekać kilka lat) oraz nieprzemijającego, ekologicznego ducha ok. pół miliona jego mieszkańców. Tasmania jest idealnym miejscem na przygody na świeżym powietrzu z otaczającymi ją drzewami liczącymi sobie 2000 lat oraz prawdziwymi diabłami (a nawet z "tygrysami" jeśli wierzyć pogłoskom, że oficjalnie uznany za wymarłego tygrys tasmański wciąż żyje). Wędrując po wyspie, podróżnicy przekonują się, że większość atrakcji Tasmanii jest zadziwiająco łatwo dostępna. Wystarczy 4 godziny, by przejechać stan wzdłuż. Niezależnie od tego, gdzie się zatrzymasz, możliwości zagłębienia się w naturze są na wyciągnięcie ręki. W końcu niemal połowa stanu jest parkiem narodowym.

Kiedy jechać: wrzesień–maj

Jak podróżować: Można skorzystać z oferty zorganizowanej wycieczki po samej Tasmanii, jak również w połączeniu z odkrywaniem Australii.

17. Miejsca, które warto zobaczyć: Asturia, Hiszpania

W Hiszpanii miejscowi gromadzą się wokół starego portu w Gijón, gdzie lokalny sidra – cydr – wlewa się do szklanki z wysokości, manewr ma na celu utworzenie piany i otwieranie smaków. (Photograph by Chiara Goia)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Przyjemność czerpaną z pobytu w zanurzonej w tradycji iberyjskiej prowincji z ośnieżonymi szczytami.

Trzeba wiedzieć, że: Asturia to autonomiczny region w Hiszpanii położony wzdłuż Zatoki Biskajskiej, który jest pełen pokrytych drzewami wzgórz, dzikich mokradeł oraz czystych plaż. "Nigdzie indziej w Hiszpanii nie znajdziesz tak wielu smaków, tak niezwykle różnorodnych, na tak małym obszarze. Ten region jest jak cały kraj" – tak o Asturii powiedział José Antelo, kontroler lotów z Barcelony.

Przyjeżdża on do Asturii trzy lub cztery razy w roku, by korzystać ze słynnej kuchni tej prowincji, od sera Cabrales po cydr (nalewany do szklanek z odpowiedniej wysokości, dzięki czemu tworzy się piana i otwierają się smaki). Stolica Asturii, Oviedo to niewielkie miasto liczące ok. 220 tysięcy mieszkańców, które jest oddzielone od większego Gijón wdzierającymi się w nie przedmieściami.

Oviedo ma lepsze muzea, a Gijón plaże. Po zwiedzeniu miast udaj się do parku narodowego Picos de Europa (pol. Szczyty Europy), gdzie znajdziesz spiczaste szczyty oraz stada owiec. W tym miejscu drzewa ustępują miejsca pięknym widokom oraz niebu z puszystymi chmurami.

Kiedy jechać: maj–wrzesień

Jak podróżować: W regionie tym znajduje się sieć szlaków, wśród których wyróżnia się Camino del Norte, będący spokojniejszym rozgałęzieniem słynnego hiszpańskiego Camino de Santiago.

18. Miejsca, które warto warto zobaczyć: Göbekli Tepe, Turcja

Wiele z ogromnego stanowiska archeologicznego Göbekli Tepe w Turcji pozostaje tajemnicą. Filary te, pochodzące sprzed około 11 600 lat, mogą reprezentować tancerzy kapłańskich. (Photograph by Vincent J. Musi, Nat Geo Image Collection)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Najstarszy znany kompleks świątyń, który zmieni twoje spojrzenie na świat.

Trzeba wiedzieć, że: Zbudowane ok. 11 600 lat temu olbrzymie wapienne filary w Göbekli Tepe lub inaczej na wzgórzu Potbelly, były ukryte na widoku przez tysiąclecia. Prace wykopaliskowe megalitów rozpoczęły się dopiero w połowie lat 90. Stanowisko archeologiczne znajduje się w południowo-wschodniej Turcji, na północnym krańcu regionu żyznego Półksiężyca, w którym rozwijały się pierwsze cywilizacje.

To co zostało odkryte (głównie olbrzymie okrągłe i prostokątne kamienie, ozdobione płaskorzeźbami dzików, lisów i gazeli) składa się na najstarszy na świecie kompleks świątyń. To nadzwyczajne odkrycie sprawiło, że historia początków pierwszych cywilizacji musiała zostać napisana od nowa.

Przez długi czas uważano, że pierwsze stałe osady rozwinęły się w związku z rolnictwem. Göbekli Tepe sugeruje jednak, że impulsem była potrzeba posiadania miejsca modłów. Badacze snują teorie, iż zbudowali je łowcy-zbieracze, jako regionalne miejsce spotkań, a rolnictwo rozwinęło się z potrzeby nakarmienia wszystkich osób zaangażowanych w bezprecedensowy wysiłek budowy świątyni.

Kiedy jechać: marzec–maj

Jak podróżować: Zanim udasz się do Göbekli Tepe, zajrzyj do pobliskiego Muzeum Archeologii i Mozaiki w Şanlıurfa, aby zobaczyć replikę świątyni oraz artefakty z tego miejsca.

19. Miejsca, które warto zobaczyć: Prowincja Mendoza, Argentyna

Andy stanowią tło dla winorośli w dolinie Uco w Mendozie, w której produkuje się wielokrotnie nagradzany Malbec. (Photograph by David Noton Photography, Alamy Stock Photo)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Wyjątkowe wino Malbec oraz niezwykłe źródła jego smaku.

Trzeba wiedzieć, że: Ze swoimi piwniczkami z winami u podnóży Andów i najlepszym na świecie winem Malbec, położona w Argentynie prowincja Mendoza to niezwykle malownicze miejsce na wyprawy po winnicach i zaspokojenie swoich kubków smakowych. Doskonałe nasłonecznienie, suchuteńki klimat oraz duża wysokość (niemal 1220 m w niektórych winnicach) odżywiają nagradzany Malbec z Mendozy oraz inne odmiany wina, takie jak Torrontés, Cabernet Sauvignon i Merlot.

Trzy główne regiony winiarskie prowincji (Maipú, Lujan de Cuyo i Uco Valley) ciągną się wzdłuż słynnej Ruta 40, jednej z najdłuższych autostrad na świecie, ok. 120 km od stolicy Mendozy. Hiszpanie zaczęli tu uprawiać winogrona w XVI wieku, a niektóre winnice mają więcej niż sto lat. Słynna życzliwość mieszkańców i ich pasja do tworzenia wina sprawiają, że Mendoza wyróżnia się wśród innych stolic wina na świecie.

Kiedy jechać: marzec–kwiecień

Jak podróżować: Biura turystyczne, takie jak Ampora Wine Tours, organizują jednodniowe wycieczki dla małych grup do winiarskich regionów Mendozy.

20. Miejsca, które warto zobaczyć: Kamczatka, Rosja

Niedźwiedź kamczacki szuka łososia w rezerwacie przyrody Kronotsky na półwyspie rosyjskim. (Photograph by Igor Shpilenok, Nature Picture Library)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Pacyficzny Pierścień Ognia.

Trzeba wiedzieć, że: Nie ma dróg łączących pozostałą część Rosji z Kamczatką, rozległą uformowaną w kształcie kciuka częścią Rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Wdzierający się w morze pomiędzy archipelag Wysp Japońskich i Aleuty, długi na 1250 km półwysep Kamczatka jest częścią Pierścienia Ognia – łańcucha wulkanów i obszarów aktywnych sejsmicznie w obrębie Pacyfiku.

Ze względu na różnorodność oraz duże zagęszczenie wulkanów, właściwości geotermalnych oraz dziką przyrodę, sześć obszarów na półwyspie tworzy Wulkany Kamczatki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kamczatka obfitująca w dziką zwierzynę (w tym w niedźwiedzie brunatne ważące do 680 kg lub więcej) jest dziewiczym, pierwotnym miejscem, które do niedawna było odwiedzane wyłącznie przez zagorzałych poszukiwaczy przygód. Obecnie, dzięki realizacji planu rozbudowy lotniska w stolicy półwyspu, którą jest miasto Petropavlovsk-Kamchatsky, łatwiej jest dotrzeć na dziki wschód Rosji.

Podróżowanie po Kamczatce również stało się prostsze, dzięki firmom takim jak 56th Parallel and Explore Kamchatka, które oferują coraz większą liczbę wycieczek. Są to m.in. wspinaczki po wulkanach, obserwacja niedźwiedzi, wyprawy na narty z użyciem helikoptera, spływy pontonem na rzece oraz odwiedziny w obozach reniferów syberyjskich i we wzbudzającej zachwyt Dolinie Gejzerów.

Kiedy jechać: sierpień–wrzesień

Jak podróżować: Najlepiej jest wziąć udział w zorganizowanej wyprawie.

21. Miejsca, które warto zobaczyć: Gwatemala

Świątynia Wielkiego Jaguara góruje nad głównym placem starożytnego miasta Majów Tikal w Gwatemali. (Photograph by Simon Dannhauer, Getty Images)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Kulturę Majów – kiedyś i dziś.

Trzeba wiedzieć, że: Mapa skarbów stworzona przy użyciu rewolucyjnej technologii laserowej prowadzi do kolejnych odkryć pod zadaszeniem dżungli w Rezerwacie Biosfery Majów w północnej Gwatemali. Dzięki informacjom zebranym przez grupę Pacunam Lidar Initiative z zastosowanie technik pomiarów aerofotogrametrycznych na obszarze ponad 200 ha, archeolodzy odnajdują ukryte przez długi czas piramidy, wieże obserwacyjne i inne pozostałości po rozległej cywilizacji prekolumbijskiej, która okazała się być znacznie bardziej złożona niż do tej pory uważano.

Choć jeszcze nie są dostępne dla zwiedzających, ostatnie odkrycia potwierdzają, że Gwatemala jest idealnym miejscem do tego, aby zagłębić się kulturze Majów, tej z przeszłości i obecnej. Antyczne korzenie są szczególnie mocne w najdalej wysuniętym na północ regionie Petén, pokrytym dżunglą sercu świata Majów.

Zobacz kamiennie klejnoty będące pozostałością po prehiszpańskiej przeszłości Ameryki Centralnej w Uaxactún, Yaxhá, El Mirador i w Parku Narodowym Tikal. We współczesnej, multikulturowej Gwatemali potomkowie Majów stanowią ponad połowę populacji sprawiając, że kraj ten jest jedynym w Ameryce Centralnej, w którym większość stanowi ludność rdzenna. Kulturę tę możesz obserwować w wioskach Majów Tz’utujil wokół jeziora Atitlán.

Kiedy jechać: listopad–grudzień

Jak podróżować: Rzemieślnicy z ludu Majów Tz’utujil oprowadzają wycieczki, prowadzą warsztaty oraz sprzedają tkaniny, produkty skórzane i przędzę oferowane przez mieszczącą się nad jeziorem Atitlán firmę Ethical Fashion Guatemala.

22. Miejsca, które warto zobaczyć: Parma, Włochy

Mistrzowska równiarka we włoskim konsorcjum Parmigiano-Reggiano testuje jakość koła znanego sera Parmy. (Photograph by Ainara Garcia, Alamy Stock Photo) 

Destynacja warta uwagi ze względu na: Możliwość delektowania się prawdziwą ucztą dla zmysłów.

Trzeba wiedzieć, że: Dary Parmy dla świata to m.in. "król serów" Parmigiano-Reggiano, opery Giuseppe Verdiego oraz arcydzieło "Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny" autorstwa renesansowego malarza Correggio. Otaczający Parmę region Emilia-Romania słynie z wytwórstwa dużej ilości produktów z Chronioną Nazwą Pochodzenia (DOP), takich jak szynka parmeńska, ocet balsamiczny z Modeny oraz wina musujące Lambrusco.

Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że to miasto na północy Włoch zostało okrzyknięte Stolicą Kultury 2020. Na tę okazję stworzono specjalny program wydarzeń odbywających się w Parmie, takich jak budowa Labirinto della Masone, czyli największego na świecie labiryntu, oraz Palazzo della Pilotta, czyli niedokończony XVI-wieczny kompleks, w którym mieści się muzeum sztuki Galleria Nazionale.

Kiedy jechać: kwiecień–maj

Jak podróżować: Warto skorzystać z organizowanych w tym regionie wakacyjnych kursów gotowania, w trakcie których można nauczyć się przygotowywać posiłki w oparciu o lokalne produkty.

23. Miejsca, które warto zobaczyć: Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania

El Hierro, jedna z hiszpańskich Wysp Kanaryjskich, była kiedyś uważana za najbardziej wysunięty na zachód punkt lądowy znanego świata. (Photograph by Inaki Relanzon, Nature Picture Library) 

Destynacja warta uwagi ze względu na: Możliwość dotarcia na koniec świata.

Trzeba wiedzieć, że: Kiedyś uznawana za najbardziej wysunięty na zachód ląd w ówcześnie znanym świecie, wyspa El Hierro jest znacznie oddalona od pozostałych, głównych Wysp Kanaryjskich w Hiszpanii, które znane są raczej ze swoich ośrodków wypoczynkowych. Najmniejsza (269 metrów kwadratowych) i najmłodsza w archipelagu kanaryjskim El Hierro jest Rezerwatem Biosfery UNESCO i należy do Światowej Sieci Geoparków, a obecnie jest także miejscem akcji hiszpańskiego hitowego serialu, bijącego rekordy popularności.

Wyspa ta to także niebywała różnorodność ekosystemów, od bujnych łąk po wyboiste klify oraz tereny przypominające powierzchnię księżyca. Wyspę przecinają liczne szlaki piesze, a niektóre z nich prowadzą do spektakularnych punktów widokowych na Ocean Atlantycki. Na południowych zboczach, roślinność palmowa, drzewa figowe oraz winorośle ustępują miejsca endemicznym sosnom kanaryjskim.

W położonym na zachodzie El Sabinar otwarte zbocze jest usiane stuletnimi jałowcami, które wiatr wygiął w dziwaczne kształty. U południowych wybrzeży El Hierro znajdują się krystalicznie czyste wody Rezerwatu Morskiego La Restinga-Mar de las Calmas nazywane też Morzem Spokoju, które są uznawane za jedno z najlepszych w Europie miejsc do nurkowania.

Kiedy jechać: wrzesień–październik

Jak podróżować: Od września do czerwca można samodzielnie przemierzać piesze szlaki El Hierro korzystając z pomocy fachowców oferujących zakwaterowanie, transfer bagaży, śniadania oraz mapy tras.

24. Miejsca, które warto zobaczyć: Białowieża, Białoruś/Polska

Puszcza Białowieska, częściowo na Białorusi, a częściowo w Polsce, jest domem dla największego ssaka lądowego w Europie, żubra. (Photograph by Fabrizio Moglia, Getty Images) 

Destynacja warta uwagi ze względu na: Możliwość odkrywania jednego z ostatnich w Europie prawdziwie dzikich miejsc.

Trzeba wiedzieć, że: Dziewicza Puszcza Białowieska, która jest Rezerwatem Biosfery oraz znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, chroni pozostałości ostatnich zachowanych pradawnych lasów nizinnej Europy. Zajmując teren ok. 1500 km² i obejmując cały Białowieski Park Narodowy na wschodzie Polski, rozległa puszcza jest oazą dzikich obszarów w środku zatłoczonego kontynentu.

Możesz tu spotkać ponad 250 gatunków ptaków i najbardziej ikoniczny z 59 gatunków ssaków żyjących w puszczy. Między innymi żubra, czyli największego w Europie ssaka lądowego. Około 800 białowieskich żubrów stanowi największą poruszającą się na wolności populację tego gatunku, która odrodziła się w puszczy po tym, jak do 1920 roku polowania na żubry doprowadziły niemal do ich wyginięcia.

Kiedy jechać: wrzesień–październik

Jak podróżować: Warto skorzystać z kilkudniowych wycieczek zorganizowanych, które oferują obserwację żubrów oraz wędrówkę z przewodnikiem po ściśle chronionym pradawnym lesie w Białowieży.

25. Miejsca, które warto zobaczyć: Wysokogórska Droga Alpejska Grossglockner, Austria

Grossglockner High Alpine Road biegnie z północy na południe przez Austrię i łączy 36 zakrętów na swojej 48-milowej trasie. (Photograph by Zoonar, Jürgen Vogt, Alamy Stock Photo)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Widoki niegdyś dostępne jedynie dla alpinistów. 

Trzeba wiedzieć, że: Zaprojektowana w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć ilość malowniczych krajobrazów, kręta Wysokogórska Droga Alpejska Grossglockner jest hołdem dla wartości jaką ma wybieranie długiej drogi do domu. Ta płatna droga na przełęczy, ukończona w 1935 roku, obejmuje 36 zakręty 180 stopni na trasie o długości 48 km, prowadzącej przez Park Narodowy Hohe Tauern, jeden z największych w Europie Centralnej chronionych obszarów przyrodniczych.

Podróż tą drogą pozwala motocyklistom podziwiać nieskazitelne, wysokoalpejskie widoki niegdyś dostępne jedynie dla wspinaczy. Droga, nazwana tak jak najwyższy szczyt Austrii Grossglockner (3798 m n.p.m.), biegnie z północy na południe przez prowincje Salzburg, Tyrol i Karyntia, z Fusch do Heilgenblut.

Stworzona po to, aby się nią rozkoszować, a nie nadmiernie się rozpędzać, trasa pozwoli ci się natknąć na liczne punkty widokowe oraz wejścia na szlaki wędrowne. Zjedz w spokoju lunch w historycznym zajeździe Edelweisshütte zbudowanym w 1935 roku, podziwiając jednocześnie 37 szczytów i 19 lodowców.

Kiedy jechać: czerwiec–wrzesień

Jak podróżować: Zapłacisz mniej i pomożesz chronić wysokoalpejskie środowisko wypożyczając samochód elektryczny. Na początku i na końcu trasy znajdują się stacje ładowania, zachwalane jako najwyżej położone stacje tego typu w Austrii. 

26. Miejsca, które warto zobaczyć: Jezioro Bled, Słowenia 

Położne w północno-zachodniej Słowenii jezioro Bled zajmuje powierzchnię 1,44 km. (Photograph by Getty Images)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Zachwycające widoki i niezapomniane wrażenia. 

Trzeba wiedzieć, że: Bled to jedno z najpiękniejszych jezior na Starym Kontynencie, a może i na całym świecie. Zapierające dech w piersiach górskie widoki, wyjątkowy klimat, lazurowa woda, świeże powietrze, a na dodatek znakomita lokalizacja przyciągają rocznie do Słowenii masę turystów nie tylko z Europy. Za sprawą aktywnych źródeł termalnych, Bled zaliczany jest do najcieplejszych jezior alpejskich – temperatura wody dochodzi nawet do 26 °C. Na miejscu czeka szereg atrakcji, takich jak rowery wodne czy kajaki. 

Kiedy jechać: maj–wrzesień

Jak podróżować: Odwiedzając jezioro Bled warto także zajrzeć także na Wyspę Blejski Otok, gdzie ulokowany jest niewielki kościółek Maryi Wspomożycielki, Wąwóz Vintgar, w samym sercu Alp Julijskich oraz wykonany w stylu barokowym Zamek Bled na wzgórzu na wysokości 100 metrów powyżej jeziora. 

27. Miejsca, które warto zobaczyć: Przełom Verdon, Francja 

Przełom Verdon to jeden z kanionów najgłębszych w Europie. (Photograph by Getty Images)

Destynacja warta uwagi ze względu na: Wyjątkowy cud natury w samy sercu Prowansji

Trzeba wiedzieć, że: Liczący ponad 20 kilometrów Kanion Verdon został wyrzeźbiony w wapiennych skałach na północy Prowansji przez rwący nurt rzeki ok. 2 mln lat temu. Jest drugim pod względem wielkości kanionem w Europie (ustępuje jedynie czarnogórskiej Tarze) – miejscami ma ponad 700 m głębokości, przy dnie kanionu ma szerokość od 6 do 100 m, górne krawędzie odległe są od siebie od 200 do 1500 m. Miejsce cieszy się duża popularnością nie tylko wśród miłośników wodnych atrakcji, ale także zwolenników górskich aktywności. 

Kiedy jechać: maj–wrzesień

Jak podróżować: Na objazd północnej i południowej strony Kanionu Verdon warto przeznaczyć cały dzień. Jeżeli nie jest to możliwe zalecany jest wybór południowej trasy, gdzie znajdziemy najciekawsze punkty widokowe. Verdon znajduję niespełna dwie godziny od Nicei.