Podróże pozwalają odkryć najodleglejsze zakątki globu, a na dodatek kształcą i rozwijają. Niektórzy idą o krok dalej i uważają, że podróżowanie wydłuża życie.

Kilka lat temu fińscy naukowcy ustalili, że spędzanie mniej niż trzech tygodni na urlopie w ciągu roku grozi przedwczesną śmiercią. Prowadzone przez 40 lata badania dowiodły, że „zdrowe jedzenie i aktywność fizyczna nie zrekompensują ciężkiej pracy ani nie zastąpią urlopu”. Wyniki można potraktować jako przypomnienie, że wakacje to nie widzimisię, ale konieczność.

O tym, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają podróże, powinien pamiętać każdy, niezależnie od płci i wieku. Inspiracją niech będą dwie 80-latki zza oceanu, które właśnie wróciły z podróży dookoła świata. Seniorki dokonały tego w niespełna 2,5 miesiąca.  

80-latki ruszyły w podróż dookoła świata  

Ellie Hamby, z zawodu fotografka, i Sandy Hazelip, emerytowana lekarka i wykładowczyni, poznały się w 1999 roku podczas misji medycznej w Zambii. Obie panie połączyła wspólna pasja do podróżowania, a przypadkowa znajomość przerodziła się w wielką przyjaźń.  

11 stycznia 2023 r. mieszkające na co dzień w Teksasie seniorki postanowiły wyruszyć w podróż dookoła świata. W ten sposób chciały uczcić swoje 80. urodziny i upamiętnić zmarłych przed kilkoma laty mężów. Pierwszym punktem na mapie była Antarktyda. W rozmowie z CNN otwarcie przyznały, że przeprawa przez Cieśninę Drake’a była niezwykle stresująca, ale moment, w którym „postawiły stopę na Antarktydzie” wszystko wynagrodził.  

– Przez prawie dwa dni kołysałyśmy się na Cieśninie Drake’a i trzymałyśmy kciuki za przeżycie. Ale kiedy postawiłyśmy stopy na Antarktydzie, o wszystkim zapomniałyśmy. Jej piękno jest po prostu niewiarygodne. Widzieć pingwiny, góry lodowe i lodowce. To było niesamowite – mówiły. 

Panie na zwiedzenie świata wzdłuż i wszerz potrzebowały 80 dni. Łącznie odwiedziły 18 krajów na siedmiu kontynentach. 80-latki zawitały m.in. do Egiptu, Nepalu, Argentyny, Japonii, Indii, Finlandii i na Bali. Na pytania o barierę językową odpowiadają:  

Naszym zdaniem jest jeden język i jest nim uśmiech. I okazało się, że to zdziałało cuda, ponieważ często byłyśmy świadome, że w danym miejscu nie mówi się po angielsku. Uśmiech wszystko jednak załatwia.  

Wyczyn seniorek doceniają media oraz internauci z całego świata. Sam zainteresowane podkreślają, że chcącą być inspiracją dla swoich rówieśników, którzy często rezygnują ze swoich marzeń ze względu na podeszły wiek. 

Najstarszy osoba podróżująca dookoła świata

W 2012 roku 106-letni Japończyk Saburo Shochi został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa i uznany za najstarszą osobę podróżującą dookoła świata środkami transportu publicznego. Emerytowany wykładowca w ciągu miesiąca odwiedził sześć krajów, w tym m.in. Kanadę, Republikę Południowej Afryki, Bułgarię oraz Polskę.

– Odwiedziłem Warszawę 46 lat temu. Mam bardzo ciepłe wspomnienia związane z Polską. Dlatego zdecydowałem, że chcę tu wrócić. Bardzo mi się podoba to, jak Warszawa się rozwinęła i rozrosła – mówił wówczas w rozmowie z Polskim Radiem.

Podróż dookoła świata sprzed 10 lat nie była dla Saburo Shochi pierwszą. Wcześniej siedmiokrotnie przemierzał najdalsze zakątki globu. Mężczyzna zmarł 27 listopada 2013 r.

Przypomnijmy, że pierwszą osobą, która wyruszyła w podróż dookoła świata był Ferdynand Magellan. Historyczna wyprawa pod dowództwem portugalskiego żeglarza ruszyła 20 września 1519 roku. Podróżnik morski zginął w kwietniu 1521 r. w walce z mieszkańcami wyspy Mactan. Po dziś dzień jest uznawany za jednego z najwybitniejszych odkrywców w historii. 

Źródła: aroundtheworldat80.com, fly4free.pl, CNN