Wielka Brytania przez lata była jednym z najchętniej odwiedzanych państw w Europie. Niestety, po tym, jak w 2016 r. większość Brytyjczyków opowiedziało się w ogólnokrajowym referendum za wyjściem z Unii Europejskiej, Wysypy wyraźnie tracą na popularności wśród turystów. Głównie ze względów formalnych. 

Zjednoczone Królestwo oficjalnie opuściło unijne struktury 31 stycznia 2020 r. Od października 2021 wjazd do Wielkiej Brytanii dla obywateli państw UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i ze Szwajcarii możliwy jest wyłącznie na podstawie ważnego paszportu.

Jak się jednak okazuje, turystów czekają spore zmiany w tej kwestii. Brytyjski rząd zapowiedział bowiem wprowadzenie elektronicznego zezwolenia na wjazd. Dokument będzie wymagany z każdego kraju objętego ruchem bezwizowym, w tym Polski

Elektroniczne zezwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii

Rząd w Londynie przymierza się do wprowadzenia elektronicznego zezwolenia na wjazd dla obywali wszystkich państw objętych programem bezwizowym. Planowana zmiana przepisów nie ominie także Polaków planujących wyjazd do Wielkiej Brytanii

– Elektroniczne zezwolenie na wjazd (Electronic Travel Authorisation, ETA) to dokument, o który będą musieli występować wszyscy podróżujący do Wielkiej Brytanii, w tym dzieci, jeśli są obywatelami państwa zwolnionego z obowiązku wizowego. Zezwolenie będzie elektronicznie powiązane z paszportem podróżnego – podaje oficjalna strona brytyjskiego rządu. 

Elektroniczne zezwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii będzie ważne przez dwa lata, a jego posiadanie umożliwia półroczny pobyt na Wyspach. Warto podkreślić, że jeśli w tym czasie podróżny zmieni paszport, będzie musiał wyrobić nowe zezwolenie. Wniosek o ETA należy złożyć za pośrednictwem rządowej strony gov.uk lub aplikacji mobilnej UK ETA. Wydanie decyzji nie powinno zająć dłużej niż 3–4 dni robocze. 

Od kiedy Wielka Brytania będzie wymagać elektronicznego zezwolenie na wyjazd? 

Konkretna data, od kiedy elektroniczne zezwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii będzie obowiązywać, na razie nie jest znana. Wiadomo, że jako pierwsi o ETC ubiegać się będą mieszkańcy Kataru, Bahrajnu, Jordanii, Kuwejtu, Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej. Obywatele krajów objętych programem bezwizowym, w tym Polacy, będą musieli posiadać elektroniczne zezwolenie na wyjazd do Wielkiej Brytanii nie wcześniej niż w 2024 roku – informują zagraniczne media. 

Dodajmy, że wyrobienie nowego dokumentu wiąże się z dodatkowymi kosztami. Na chwilę obecną nie wiadomo jednak, ile będzie wynosić opłata. Dla porównania, za otrzymanie elektronicznego zezwolenie na wyjazd do Stanów Zjednoczonych należy zapłacić 21 dolarów. Jak podają różne źródła, Unia Europejska za ETA ma pobierać 7 euro, czyli ok. 35 złotych. 

Więcej informacji dotyczących wyjazdu i pobytu w Wielkiej Brytanii znajdziesz na stronie gov.pl lub gov.uk. 

Ilu Polaków mieszka w Wielkiej Brytanii? 

Po tym, jak Polska weszła do Unii Europejskiej w 2004 roku, liczba naszych rodaków na Wyspach znacznie wzrosła. Według danych tamtejszego urzędu statystycznego, Polacy stanowią drugą – zaraz po Hindusach – najliczniejszą mniejszość narodową. Z danych wynika, że w 2001 r. Wielką Brytanię zamieszkiwało ponad 57 tysięcy osób urodzonych nad Wisłą (18. miejsce), w 2011 – ponad pół miliona (2. miejsce), a w 2021 – 743 085 (również 2. miejsce).