Sześćsetletnia Łódź ma wiele do zaoferowania. To nie tylko niepowtarzalna, urzekająca pofabryczna oraz secesyjna zabudowa i słynna ulica Piotrkowska, która od lat przyciąga wielbicieli pięknej architektury. Postindustrialne miasto w centrum Polski słynie także z dynamicznego rozwoju, gościnności i, przede wszystkim, z odwagi w twórczym wyrażaniu siebie.

Łódź w świetle mappingów i nie tylko

Od trzynastu lat Festiwal Światła, organizowany przez Fundację Lux pro monumentis (łac. Światło dla budynków), ma na celu pokazanie niezwykłości łódzkiej architektury. Dzięki światłu nowe życie zyskują czasami niesłusznie dotąd niezauważane detale architektoniczne. Artyzm mappingów porusza kamienice, które przez ten czas zmieniają się, tworząc nowe, nieznane światy.

Z mappingami współgrają instalacje świetlne, projekcje, koncerty oraz imprezy towarzyszące. Light.Move.Festival to również wypełnienie barwami, światłem i dźwiękiem łódzkich parków, które ze zwykłych drzew, krzewów i kwiatów stają się parkami nieograniczonej wyobraźni. Wydarzenie ma miejsce zawsze wczesną jesienią, kiedy po zachodzie słońca, przez jeden weekend, miasto zostaje ubrane w światło, kolory i muzykę.

Coroczny Festiwal prowadzony jest przez myśl przewodnią. W tym roku jest nią hasło „Szukając szczęścia” i wokół tej tematyki krążą wszystkie festiwalowe wydarzenia.

Light.Move.Festival. w Łodzi / mat. promocyjne

Atrakcje Light.Move.Festival

Poniżej przedstawiamy parę atrakcji, ponieważ nie sposób wymienić je wszystkie:

  1. „ZMYSŁ(Y)” to immersyjna projekcja wielkoformatowa i zarazem jedyne tego typu widowisko na Light.Move.Festiwal. Dzieło stworzone przez francuską artystkę Leslie Epsztein ma na celu połączyć człowieka z jego otoczeniem. Projekcja wyświetlana w 270 stopniach, z 13 monitorów, dostarczy widzom prawdziwie zmysłowe doświadczenie. Jest to jedyna płatna atrakcja. Bilety w cenie 25 złotych dostępne na Goingapp.
  2.  „Patterns in Nature” to mapping autorstwa Jeremiego Bellota, francuskiego twórcy sztuki cyfrowej. Celem projektu konfrontującego ze sobą naturę i geometrię jest podniesienie świadomości społecznej na temat piękna i kruchości świata. Mapping odbędzie się przy ul. Piotrkowskiej 99. Mecenasem projektu jest National Geographic.
  3. „Light.Hope.Happiness” to kolejny mapping, ale tym razem stworzony przez artystów z Tajlandii – grupę Decide Kit. Ich dzieło jest swoistą opowieścią o świetle dającym nadzieję, która ożywi naszą duszę. Projekcja będzie wyświetlana na kamienicy przy Piotrkowskiej 71.
  4. „Zorza” to zainspirowana zorzą polarną świetlana forma przestrzenna, tworząca magnetyczną ścieżkę, prowadzącą przez las bodźców wzrokowych. Instalacja została stworzona przez grupę KN Illumination i będzie można jej doświadczyć w Parku Moniuszki.

Serdecznie zapraszamy!

Light.Move.Festival. w Łodzi / mat. promocyjne