Codziennie na lotniskach na całym świecie startuje i ląduje około 100 tys. samolotów. Jeśli założymy, że średnia długość lotu wynosi 2 godziny, to każdego dnia aż 6 milionów ludzi znajduje się w jakimś samolocie. To prawie jeden promil całej populacji świata. O miejscach na lotnisku, które musisz znać, pisaliśmy w tym artykule. A oto 5 złotych zasad, które ułatwiają podróżowanie. 

1. Weź ze sobą na lotnisko pustą butelkę wody

Podczas kontroli bezpieczeństwa zostaniesz bez problemu przepuszczony z pustą butelką po wodzie lub bidonem. Na lotnisku możesz ją napełnić wodą z bezpłatnych źródełek. Takie wodopoje znajdują się m.in. na Lotnisku Chopina w Warszawie. W ten sposób chronisz środowisko, nie kupując kolejnej plastikowej butelki, ale również oszczędzasz pieniądze. Ceny za butelkę wody na lotnisku mogą przyprawić o zawroty głowy.

Uwaga! O ile w Polsce i w większości krajów Unii Europejskiej woda z kranu jest bezpieczna do picia, to w wielu miejscach na świecie wciąż należy unikać kranówki. Zanim zdecydujesz zapełnić swój bidon ogólnie dostępną wodą, sprawdź zalecenia dotyczące jej zdatności w w kraju, w którym przebywasz. 

2. Ruchomy chodnik nie pomaga podróżującym

Przeprowadziliśmy redakcyjny test podczas kilku ostatnich podróży i nie mamy wątpliwości. Jeśli nie poruszasz się wyjątkowo szybko, chodnik ruchomy nie sprawi, że szybciej dotrzesz do swojej bramki na lotnisku. Większość ludzi stoi na chodniku, blokując swobodny ruch. Znacznie sprawniej jest poruszać po zwykłym chodniku, zostawiając za sobą innych podróżnych „płynących” po ruchomym chodniku. Przekonaj się sam podczas kolejnego lotu z dużego lotniska. 

3. Wybierając kolejkę do kontroli bezpieczeństwa, przyjrzyj się tworzącym je ludziom.

Zazwyczaj kolejka, którą tworzą ludzie podróżujący w strojach biznesowych jest znacznie szybsza niż kolejka, w której przeważają pojedynczy turyści i rodziny. Pasażerowie latający w celach biznesowych z reguły lepiej znają protokoły bezpieczeństwa i sprawniej rozpakowują i pakują swoje rzeczy na taśmie kontroli bezpieczeństwa. 

Podchodząc do kontroli bezpieczeństwa, warto mieć w głowie listę rzeczy, które będzie trzeba wyjąć na taśmę. W przypadku większości pasażerów będą to:

  • kosmetyki, 
  • pasek,
  • komputer, który należy wyciągnąć z etui, 
  • zegarek,
  • telefon,
  • inna elektronika

4. Korzystaj ze schodów, wychodząc z lotów międzynarodowych

Większość ludzi korzysta ze schodów ruchomych i z wind. Znacznie łatwiej jest jednak złapać swój bagaż podręczny, wbiec po schodach i zostawić za sobą setkę ludzi stłoczonych na schodach ruchomych. Ma to szczególne znaczenie, gdy ląduje się na lotnisku, gdzie jest wymagana kontrola paszportowa. Wyprzedzenie współpasażerów z samolotu pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. 

Poza tym wejście po schodach pozwala na rozruszanie nóg, które przez ostatnich kilka godzin pozostawały nieruchome podczas podróży samolotem. Warto o tym pamiętać – zwłaszcza, że na lotnisku również nie ma zbyt wielu możliwości na dodatkowy ruch. 

5. W samolocie policz, ile miejsc dzieli cię od wyjścia ewakuacyjnego

Niewiele osób uważa podczas prezentowania przez personel pokładowy zasad bezpieczeństwa. To błąd. Na wypadek rzeczywistego zagrożenia najważniejszym jest wiedzieć, gdzie dokładnie znajduje się najbliższe wyjście bezpieczeństwa. W ciemności i panice niełatwi jest bowiem znaleźć drogę. Warto więc już przed startem policzyć i zapamiętać, ile rzędów i w którym kierunku dzieli nas do wyjścia bezpieczeństwa. Ta wiedza może nawet uratować życie. Z tego samego powodu, wybierając miejsce w samolocie, najlepiej decydować się na to najbliższe wyjścia.