U wybrzeży Grecji odnaleziono starożytny port. Zatonął setki lat temu
Nieopodal greckiej miejscowości Tolo, na terenie Argolidy, we wschodniej części Peloponezu, archeolodzy morscy odnaleźli pozostałości starożytnego portu Asini. Badacze podkreślają, że odkrycie rzuca nowe światło na historię handlu śródziemnomorskiego.

W tym artykule:
- Starożytny port u wybrzeży Grecji
- Czym było Asini nieopodal Tolo?
- Odkrycie rzuca światło na historię handlu śródziemnomorskiego
Międzynarodowy zespół naukowców z uniwersytetów w Atenach, Sztokholmie i Goteborgu, od 2022 roku prowadzi podmorskie badania archeologiczne u wybrzeży Grecji w krainie historycznej Argolidzie. Badacze szukali tam pradawnego portu, który znany był do tej pory tylko ze źródeł pisanych. Po prawie 5 latach poszukiwań badaczom udało się trafić na pozostałości tej konstrukcji.
Starożytny port u wybrzeży Grecji
– Prace terenowe w 2024 roku koncentrowały się na północno-zachodnim skraju zatopionej platformy. Wykorzystując fotogrametrię o wysokiej rozdzielczości, szczegółowo udokumentowaliśmy 16-metrowy przekrój, odkrywając znaczące pozostałości architektoniczne wskazujące na infrastrukturę starożytnego portu. Odkrycia obejmowały liczne kamienie i fragmenty materiałów budowlanych, co sugeruje stopniowe zapadanie się konstrukcji z czasem – napisali w oświadczeniu archeolodzy.
Podczas badań w okolicach portu Asini archeolodzy natrafili na fragmenty ceramiki, w tym ostrakony z amfor, czyli elementy naczynia, na których widniały napisy.
– Uważamy, że artefakty te dostarczą kluczowych spostrzeżeń na temat datowania zatopionego portu, potencjalnie łącząc je z okresem, w którym platforma ta była eksploatowana – wyjaśniają badacze. Ostrakony mogą zawierać m.in. informację o towarach, a przede wszystkim regionach, z których pochodziły lub były eskortowane.
Czym było Asini nieopodal Tolo?
– Asini może pochwalić się ciągłą historią okupacji sięgającą czasów prehistorycznych, co komplikuje wysiłki mające na celu ustalenie dokładnej daty budowy portu. Jednak nowe odkrycia potwierdzają hipotezę, że infrastruktura ta była niezbędna dla handlu morskiego w różnych epokach historycznych – tłumaczą autorzy badania.
Co ciekawe, już poprzednie prace archeologów morskich w 2021 i 2022 roku dostarczyły dowodów na rozległe rozmiary portu, ujawniając, że główna struktura składa się z dużej platformy, którą zbudowano wówczas na płytkiej wodzie. Co więcej, na niektórych kamiennych elementach zidentyfikowano oznaczenia, które prawdopodobnie dotyczyły konkretnych budynków, które tworzyły cały port.

Odkrycie rzuca światło na historię handlu śródziemnomorskiego
Zespół archeologów planuje w nadchodzących miesiącach przeprowadzić dalsze wykopaliska w niezbadanej jeszcze części portu. – Ta kolejna faza będzie obejmować ostrożne usuwanie osadów, zarówno ręcznie, jak i poprzez kontrolowane pogłębianie, w celu odkrycia dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Wszystkie odkrycia zostaną udokumentowane przy użyciu zaawansowanych technik obrazowania trójwymiarowego, co umożliwi tworzenie modeli o wysokiej precyzji, które ułatwią dalszą analizę bez naruszania całej struktury, a także artefaktów, które są na dnia – tłumaczą uczeni.
Badanie nie zostało jeszcze recenzowane, ale wkrótce ma ukazać się w czasopiśmie naukowym Opuscula. Artykuł będzie redagowany przez autorów ze Szwedzkiego Instytutu Naukowego w Atenach, także Uniwersytetu w Rzymie. – Odkrycia w Asini mogą dostarczyć istotnych wskazówek na temat starożytnego handlu morskiego i budowy obiektów portowych, pogłębiając naszą wiedzę na temat interakcji starożytnych cywilizacji ze środowiskiem morskim – czytamy w oświadczeniu.
Basen Morza Śródziemnego ma bardzo długą historię handlu morskiego. Akwen łączył trzy kontynenty: Azję, Afrykę i Europę, dlatego przez tysiące lat był łącznikiem kultury pomiędzy różnymi cywilizacjami, imperiami i państwami. Jednym z najważniejszych szlaków handlowych był Szlak Bursztynowy, który łączył kraje śródziemnomorskie z krajami bałtyckimi. Handel bursztynem kwitł w latach 2500–1800 p.n.e., lecz jego znaczenie zaczęło maleć około III wieku n.e. W wymianie śródziemnomorskiej dominowały towary takie jak zboże, miedź, biżuteria, ceramika, broń, oliwa i wino.
Źródło: arkeonews.net
Nasz autor
Jakub Rybski
Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".