Moskitiery są najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z natrętnymi owadami pchającymi się do wnętrza naszych mieszkań. Są niezastąpione wiosną i latem, mogą być przydatne także jesienią – ale co zrobić z nimi zimą?

Moskitiery do zdemontowania

Kupując zabezpieczającą siatkę na okno lub drzwi, najlepszą decyzją będzie wybór firmy, która oferuje wykonanie ich na wymiar. Wtedy będziemy mieli pewność, że moskitiera będzie pasowała i dobrze pełniła swoją funkcję. W wielu ofertach znaleźć można różne sposoby montażu – na specjalne haczyki, uchwyty, magnesy itp. Żadna z tych metod nie sprawia większych trudności przy zakładaniu i zdejmowaniu instalacji. Dzięki temu, jeśli uznamy, że moskitiera nie musi być zamontowana w czasie zimy, bez problemu można ją zdjąć. Jeśli zdecydujemy się na jej zdjęcie i przechowywanie, z pewnością wydłuży to jej przydatność i funkcjonalność. Wtedy po zdjęciu należy ją dokładnie oczyścić, zabezpieczyć przed zakurzeniem (np. owijając w folię) i schować w bezpiecznym miejscu.

Moskitiery zamontowane na stałe

Jeśli nie chcemy mieć dylematów, czy i kiedy demontować moskitiery, dobrym rozwiązaniem są moskitiery zamontowane na stałe do ramy okna lub drzwi. Nie muszą odcinać dostępu na zewnątrz – można zamontować je na zawiasach bądź prowadnicach, co pozwoli na ich przesuwanie i otwieranie. Wytrzymałe włókno szklane i  PCV są odporne na wodę i mróz, dlatego nie trzeba się obawiać, że siatki szybko zniszczą się w trudnych warunkach atmosferycznych. Nie są oczywiście niezniszczalne, wiec trzeba liczyć się z tym, że po kilku latach trzeba będzie je wymienić.

Jak dbać o moskitiery?

Niezależnie od tego jaki typ moskitier się wybierze, trzeba o nie odpowiednio dbać. Na siatce zatrzymują się różne odpady pochodzenia organicznego (martwe owady, pyłki, cząstki roślin itp.), dlatego dobrze jest je regularnie oczyszczać. Zdejmowane moskitiery można wygodnie umyć, np. w wannie. Stałe instalacje przeciera się mokrą szmatką lub czyści szczotką z nietwardym włosiem. Do mycia należy używać delikatnych detergentów i unikać zbyt silnego pocierania i szorowania. 

Zimą owady nie stanowią już żadnego problemu, dlatego moskitiera nie pełni swojej funkcji. Warto więc pomyśleć o jej zdjęciu, ponieważ nie ma sensu, by się niepotrzebnie niszczyła. Zdjęcie moskitiery na okres zimowy i przechowanie jej w odpowiednich warunkach z pewnością wydłuży jej okres przydatności.