Obecnie wiele osób trzyma w domu ptaki. Papugi czy kanarki wcale nie ustępują popularnością chomikom i świnkom morskim. W gospodarstwach wiejskich obecność ptaków jest niemal czymś oczywistym. Prym wiodą kury i gęsi. No dobrze, ale kiedy tak właściwie człowiek udomowił ptaki i który gatunek był pierwszy?

Kazuary – „najniebezpieczniejsze ptaki na świecie”

Z najnowszych badań wynika, że ludzie najprawdopodobniej w pierwszej kolejności udomowili kazuara. To ważna i dość szokująca informacja, biorąc pod uwagę fakt, że często nazywa się go „najniebezpieczniej ptakiem świata”. Powodem jest pazur porównywany do sztyletu. Ptaki te aktywnie bronią swoich terytoriów, a trzymane w niewoli mogą być agresywne. Dwa lata temu media obiegła wiadomość o kazuarze, który śmiertelnie ugodził swojego właściciela. Rzecz działa się na Florydzie. To tym bardziej zastanawia, dlaczego ludzie mieliby udomowić właśnie tego osobnika.

Podczas badań terenowych w Nowej Gwinei naukowcy znaleźli ponad 1000 fragmentów skamieniałych skorupek jaj w schroniskach skalnych używanych przez pierwszych łowców-zbieraczy. Odkrycie sugeruje, że ludzie najprawdopodobniej zbierali jaja kazuarów, a następnie je hodowali.

– Znalezione skamieliny wskazują na to, że kazuar był udomowiony już kilka tysięcy lat przed kurczakiem – komentuje Kristina Douglas z Penn State Univeristy, główna autorka badań.

Obecnie kazuar jest największym kręgowcem zamieszkującym Nową Gwineę. Jego mięso uchodzi za miejscowy przysmak, a kości i pióra są wykorzystywane do wytwarzania strojów na tradycyjne ceremonie.

Agresywne nie dla wszystkich

Nieloty hodowane przez pierwszych ludzi były najprawdopodobniej z gatunku karłowatych i ważyły około 20 kg. Autorzy badań przekonują, że kazuary nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. Ptaki te mają bowiem szybko przywiązywać się do pierwszych istot, jakie zobaczą po wykluciu się z jaj.

Znalezione fragmenty skamieniałych skorupek liczą od 6 tys. do 18 tys. lat. Naukowcy nie mają stuprocentowej pewności, czy ludzie zbierali jaja, a następnie je zjadali, czy może jednak czekali, aż ptaki się wyklują i następnie hodowali je aż do osiągnięcia dojrzałości. Niewykluczone są też obie wersje. W końcu konsumowanie niewyklutych ptasich zarodków w niektórych miejscach na świecie do dziś jest uważane za specjał. Fragmenty skamielin wskazują jednak na to, że większość skorupek pękała podczas wykluwania się – to potwierdza tezę o wczesnym udomowieniu kazuarów.

Źródło: PNAS