Na łamach czasopisma naukowego „Scientific Reports” ukazał się właśnie interesujący artykuł. Naukowcy z Maroka informują w nim, że na plaży w Larache (północno-zachodnie wybrzeże kraju) odnaleźli odciski ludzkich stóp sprzed 90 tys. lat. To okres nazywany późnym plejstocenem, znanym również jako jako ostatnia epoka lodowa, który zakończył się około 11 700 lat temu.

Odciski stóp ludzi sprzed 90 tys. lat

Badacze napisali w sprawozdaniu z badań, że udało im się zidentyfikować co najmniej 85 skamieniałych odcisków stóp ludzkich. – Odciski stóp stanowią cenne źródło dostarczające bezpośrednich informacji na temat biologii, lokomocji i zachowania osób, które je zostawiły – twierdzi Mouncef Sedrati, naukowiec z uniwersytetów w Bretanii i Brest we Francji.

– Jednakże czasoprzestrzenne rozmieszczenie śladów człowiekowatych jest niejednorodne, szczególnie w Afryce Północnej, gdzie przed holocenem nie były znane żadne stanowiska z takimi śladami – dodaje.

Badacze twierdzą, że region ten jest bardzo ważny w kontekście ewolucji hominidów. To tutaj bowiem znajdują się najwcześniejsze znane stanowiska, na których odnaleziono ślady Homo sapiens. Chodzi o Dżabal Ighud w południowej części Maroka.

85 śladów, które zostawiło co najmniej 5 osób w różnym wieku

Miejsce zostało odkryte przypadkowo w 1960 roku podczas prac górniczych, a rok później rozpoczęto jego badania. Odkopano tu szczątki, które zidentyfikowano jako wczesnych przedstawicieli naszego gatunku. Badania metodą termoluminescencyjną datowały to miejsce na aż 315 tysięcy lat.

– Podczas najnowszych badań udało nam się odkryć 85 śladów ludzkich stóp na utwardzonej w późnym plejstocenie plaży o powierzchni około 2800 m2. Szeroki zakres rozmiarów śladów sugeruje, że zostawiło je kilka osób z różnych grup wiekowych, poruszając się w kierunku lądu i morza – wyjaśnił prof. Sedrati.

Badania geologiczne i datowanie próbki skały wydobytej ze stanowiska wskazują, że powierzchnia śladu hominina ma ok. 90 tys. lat. – Ślady Larache’a są zatem najstarszymi odciskami Homo sapiens nie tylko w Afryce Północnej, ale i w południowym rejonie Morza Śródziemnego – czytamy w artykule.

– Byliśmy zaskoczeni, gdy znaleźliśmy pierwszy odcisk stopy. Na początku nie byliśmy przekonani, że to ślad człowieka, ale potem trafiliśmy na kolejne – powiedział w rozmowie z „Live Science” prof. Sedrati. Naukowcy uważają, że wszystkie odciski zostały zostawione przez co najmniej 5 osób.

Jaka jest historia tej grupy Homo sapiens?

– Przeprowadziliśmy pomiary na miejscu, aby określić długość i głębokość odcisków – powiedział uczony. – Na podstawie nacisku stopy i wielkości śladów udało nam się określić przybliżony wiek osób, które zostawiły po sobie te niezwykłe pamiątki – dodał. Badacze twierdzą, że wśród nich były zarówno małe dzieci, jak i osoby dorosłe.

Co najważniejsze, ślady prehistorycznych ludzi były doskonale zachowane. Zdaniem naukowców to zasługa czynników środowiskowych. – Wyjątkowe jest położenie plaży na skalistej platformie pokrytej glinianymi osadami – przekazał uczony.

– Osady te stwarzają dobre warunki do zachowania śladów, a przypływy spowodowały, że szybko zostały zakryte. Dlatego odciski przetrwały do naszych czasów – wyjaśnił. Naukowcy planują teraz kolejne badania na plaży w Larache. Chcą wyjaśnić m.in. to, co ci ludzie robili w tym miejscu i skąd mogli przybyć.

Źródło: Scientific Reports