Gdzie leży Maroko?

Maroko na zachodzie otacza ocean, na północy – łagodne wody Morza Śródziemnego, na południu – kosmiczne płaskorzeźby Sahary. W sercu państwa są kolorowe miasta, w których mieszają się – gorący temperament czarnego kontynentu, tysiącletnie tradycje wschodnie i nowoczesne technologie Zachodu. Oto całe Maroko. Ocean w dużej mierze zdeterminował ekonomię tego państwa, a Islam ukształtował jego kulturę.

Za fasadą eleganckiego hotelu prawdopodobnie ukrywa się starożytny meczet, za zwykłym centrum handlowym o europejskim wyglądzie – tętniący życiem targ, ze zwariowanymi aromatami przypraw, za modnym spa z ekskluzywnym menu talasoterapii – zaciszną plażą z idyllicznymi krajobrazami. Stolicą jest Rabat, miasto parków, szerokich alejek i atrakcji architektonicznych, wzdłuż których można zapoznać się z całą historią państwa. Trasa wycieczki zdecydowanie powinna obejmować inne cesarskie miasta – Fez, Marrakesz i Meknes. W Maroku znajdują się kurorty nadmorskie, z których najpopularniejszym jest Agadir z 6 km złotego piaszczystego wybrzeża, komfortowymi hotelami i wszelkiego rodzaju rozrywką: od golfa po talasoterapię. W Essaouira zawsze jest wiatr i fale, co czyni go idealnym miejscem do surfowania, a w Tangerze można pływać w Morzu Śródziemnym i oceanie.

Ze względu na duże różnice w reliefie i bliskość Atlantyku klimat w Maroku jest bardzo zróżnicowany w całym kraju. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego jest łagodny, subtropikalny, z gorącymi latami i umiarkowanie chłodnymi zimami. Temperatura w lecie osiąga +29 – +35° C, a zimą od +15 do +20° C, w górach – 15° C. Letnie upały są dobrze tolerowane z powodu chłodnej bryzy oceanu. Średnia temperatura wody wynosi +18 – +21° C. W górach nawet w najgorętsze dni temperatura nie wzrasta powyżej +15° C, zimą niektóre szczyty pokryte są śniegiem. Śnieg na wysokości 2000 m leży ponad 5 miesięcy w roku.

Maroko: kultura

Jak zachować się, kiedy odwiedzimy Maroko? Jaki język tam obowiązuję? Warto poznać religie, kulturę i tradycje, jakie obowiązują w Maroko. Czy jest bezpieczne i odpowiednie dla naszych preferencji turystycznych?

Maroko to kraj kontrastów, mieszanki kultur, żywych kolorów i przyjaznych ludzi. Majestatyczna pustynia i wybrzeże morskie zaskakują turystów swoim pięknem. Po wizycie w Maroku możesz zanurzyć się w bajce z Afryki Wschodniej i zobaczyć postacie z opowieści o Szeherezadzie. W tym kraju mieszało się wiele kultur i tradycji, od Kartaginy, podbitej później przez Rzymian, po hiszpańskich kolonistów. Kultura mauretańska jest wyjątkowa, jest wypełniona setkami żywych kolorów, muzyki, karnawału i przedstawień teatralnych. Całe życie Marokańczyków zbudowane jest w oparciu o reguły i dogmaty islamu. Niewiele osób wyznaje chrześcijaństwo; wiara chrześcijańska nie jest mile widziana na terytorium kraju. Dla turystów zachowanie i zwyczaje mieszkańców mogą wydawać się dość surowe. Mieszkańcy Maroka są bardzo gościnnymi ludźmi.

Na ulicach nadmierne przejawy wrażliwości dotykowej, przytulania i romantycznego pocałunku nie są mile widziane. Kobiety nie powinny nosić zbyt odkrytych i wyzywających ubrań. W kontaktach z lokalnymi mieszkańcami warto grzecznie zapytać o zdrowie i rodzinę, będzie to oznaką życzliwości. Przy stole jedzenie nie jest dotykane lewą ręką, bierze się je trzema palcami prawej ręki. Kultura marokańska nie jest jednorodna i zależy od położenia geograficznego.

Pomimo religii islamskiej wielu mieszkańców nadal zajmuje się szamanizmem i magicznymi obrzędami. W lokalnych sklepach znajdziesz wszystkie niezbędne magiczne atrybuty i składniki do tworzenia mikstur i wykonywania rytuałów, a także talizmany, które chronią przed złym okiem, obrażeniami i ciemnymi siłami.

W Królestwie Maroka cały system wakacyjny zależy od dat kalendarza islamskiego. Święta państwowe - Dzień Niepodległości, Dzień Rewolucji, Dzień Pracy, Dzień Młodzieży, Europejski Nowy Rok są obchodzone dość powściągliwie. W przeciwieństwie do festiwali muzułmańskich, którym towarzyszą ciekawe uroczystości, wspaniałe przygotowania i hałaśliwe festiwale.

Najświętszym i najważniejszym świętem całego świata muzułmańskiego jest Ramadan. Po południu muzułmańscy wyznawcy przestrzegają najsurowszego postu, nie piją i nie jedzą oraz modlą się kilka razy dziennie. Po zachodzie słońca otwierają się restauracje i miejsca rozrywki. W okresie Eid as – Sagir spektakle teatralne, karnawały i tętniące życiem procesje uliczne odbywają się do białego rana.

Maroko: miasta turystyczne

Makaresz, Fez, Rabat to miasta, które trzeba zobaczyć, kiedy odwiedzamy Maroko. Co zobaczyć w tych miejscach i z czego słynie Maroko? Kiedy jechać na wymarzone wakacje i gdzie planować nocleg?

Marrakesz to najbardziej kolorowe i niezapomniane miejsce w kraju. Jest wypełniony egzotyczną starożytną kulturą, nasyconą duchem wschodniej atmosfery. Masa turystów co roku odwiedza miasto, aby obejrzeć piękne ogrody, pałace i minarety. Jedną z głównych atrakcji Marrakeszu jest Pałac Bahia. Jest to monumentalny jednopiętrowy budynek zajmujący duże terytorium. Po zwiedzeniu zabytków architektury możesz udać się do naturalnych atrakcji Marrakeszu, których jest tu bardzo wiele. Ogród Majorelle to arcydzieło sztuki krajobrazu. Pośrodku jest jasny niebieski budynek, kontrastujący z otaczającą zielenią. W ogrodzie znajdują się rzadkie rośliny z wielu krajów świata. Meksykańskie kaktusy, delikatne lotosy sąsiadują z palmami i krzewami.

Fes to centrum turystyczne. Jest to najstarsze z 4 cesarskich miast Maroka. Jest to centrum kultury i edukacji islamu. Fez składa się z 3 oddzielnych dzielnic. Najciekawszym z nich jest Fes al-Bali. Znajduje się nad brzegiem rzeki Fez. Przy wejściu znajdują się bramy Bab-Bou-Dzhelud. Chociaż została zbudowana w 1912 roku, wygląda dość egzotycznie. Bramy w stylu mauretańskim z kopułowymi łukami i blankami ozdobione są jasnoniebieskimi płytkami ceramicznymi. Meknes jest popularnym miejscem turystycznym na północy kraju, w którym znajduje się wiele starożytnej architektury. Do XVIII wieku Meknes był rezydencją królewską. Miasto jest podzielone na dwie części: starą (medyna) i nową. Historyczne centrum Medyny otoczone jest 10-kilometrowym murem. Bramy przy wejściu do medyny są uważane za jedne z najpiękniejszych w Maroku. Na placu znajdują się targi oferujące lokalnych rzemieślników. Również tutaj są występy zaklinaczy węży, fakirów i innych.

Mauzoleum Moulay Ismail jest główną atrakcją Meknes. Został wzniesiony w XVII wieku. Dziedziniec mauzoleum jest niesamowicie piękny. Jest ozdobiony marmurem, ozdobiony mozaikami, na podłodze układane są piękne dywany Meknes. Z kolei Tanger to piękne klimatyczne miasto w Cieśninie Gibraltarskiej. Niedaleko Tangeru widać filary Herkulesa - wysokie klify nad brzegiem Zatoki Gibraltarskiej. Ciekawy fakt - jedna ze skał jest własnością Anglii, pozostałe należą do Maroka. Na dnie klifów znajdują się jaskinie, które można również odwiedzić. Znaleziono tam starożytne artefakty. Miłośnicy plażowania mogą zrelaksować się na pięknych plażach w Tangerze.

Rabat to mieszanka starożytności i nowoczesności. Stolica Maroka, jej centrum kulturalne i turystyczne. Tutaj można zobaczyć nie tylko arabską architekturę, ale także kolonialne i nowoczesne piękne budynki. Ta kombinacja epok tworzy niepowtarzalny marokański smak. Stare miasto jest miejscem założenia Rabatu. Na jego placu odbywały się spotkania miejskie, odbywały się wakacje. Teraz jest rynek, na którym można kupić rzeczy i pamiątki. Na plac możesz dostać się bramą Bab el-Had. Są częścią złożonej konstrukcji murów otaczających Stare Miasto. Witryny strażnicze dają możliwość obejrzenia okolicy.

Maroko: atrakcje

W Maroko możemy zobaczyć wiele atrakcji, zwłaszcza zabytków pochodzących ze starożytności, czasów świetności kalifatu oraz kolonialnych podbojów europejczyków. Maroko zachwyci nas pięknymi plażami, a dla odważnych – wyjątkową atmosferą, jaką oferuje nam Sahara.

Marrakesz jest trzecim co do wielkości, pięknym miastem w sercu Maroka, ze wschodnimi tradycjami, bardzo zatłoczonym, hałaśliwym, przyciągającym turystów wspomnieniami o luksusie z przeszłości. Wiele atrakcji Marrakeszu to obiekty światowego dziedzictwa UNESCO. W Casablanca trzeba zobaczyć niesamowity meczet króla Hassana II. Główną atrakcją Casablanki i jednym z najbardziej niezwykłych meczetów na świecie jest 210-metrowy minaret. Ważnym punktem wycieczki do Maroka jest Sahara. To największy piaszczysty region na świecie, rozciągający się w Afryce Północnej od Morza Czerwonego po Atlantyk przez prawie pięć tysięcy kilometrów.

Ouarzazate, Ait Ben Haddou jest najbardziej kolorowym i autentycznym zabytkiem Maroka, podobnie jak Ouarzazate wielokrotnie uchwycony w twórczości hollywoodzkich reżyserów. Olbrzymią atrakcją Maroka są ruiny starożytnego rzymskiego miasta Volubilis. Osoby, które nad zwiedzanie, zdecydowanie przekładają wylegiwanie się na plaży, powinny udać się do Agadir Beach. To gigantyczny gładki łuk, który rozciąga się od portu prawie do rzeki Sus. To 10 km drobnego piasku, dostępnego przez ponad 300 słonecznych dni w roku.

Maroko: jak się przygotować do podróży?

Zanim udamy się w naszą podróż warto wiedzieć na co należy być przygotowanym. Co zabrać do Maroka i co przywieźć z Maroka. Zanim usiądziesz w samolocie do jednego z marokańskich miast, powinieneś dowiedzieć się więcej o osobliwościach odpoczynku w tym królestwie.

Waluty Maroka - dirham - nie można wymieniać na terytorium kraju. Ważne jest trzymanie pieniędzy na małych rachunkach - kupcy często odmawiają zmiany, a duże nominały mogą powodować zawyżenie cen. W kraju jest wielu kieszonkowców, więc nie powinieneś trzymać portfela w zewnętrznych kieszeniach, a torebek w rękach. Wychodząc z samochodu, należy zabrać ze sobą wartościowe rzeczy.

Podczas Ramadanu nie wolno jeść i pić przed zachodem słońca, pić napojów alkoholowych. Obecnie sklepy są zamykane wcześniej niż zwykle lub w ogóle nie działają. W Maroku nie należy przytulać się publicznie ani zachowywać zbyt emocjonalnie. Nie należy gasić pragnienia wodą z kranu - często prowadzi to do zaburzeń trawiennych. Wszędzie w Maroku należy nosić krem przeciwsłoneczny, lekką odzież ochronną i ciemne okulary.

 

Maroko: co przywieźć na pamiątkę?

Jeśli chodzi o pamiątki, to znajdziesz wyroby rękodzielnicze na każdym dużym bazarze, zwłaszcza miejskim. Wełniane narzuty, dywany, wazony gliniane, tace miedziane, srebrną i złotą biżuterię można kupić w Casablance i Rabacie, Tangerze i Marrakeszu. Nie oznacza to wcale, że wszystkie produkty są podobne i wszędzie sprzedają to samo. Każde miasto i region ma swoje ulubione rodzaje produkcji rękodzielniczej, w których się specjalizują.

Marokańskie dywany są szczególnie uznane i służą nie tylko do dekoracji, ale są koniecznością w Maroku, zapewniając ciepło domowi. Starożytne dywany ze zniżkami można zobaczyć w muzeach sztuki ludowej. Podobne dywany można teraz znaleźć nie tylko w Rabacie, ale także w Casablance i Fezie. W Fes produkują również ozdobne naczynia, zestawy herbaciane, wazony i doniczki, popielniczki, świeczniki, podstawki pod noże i widelce. W Marrakeszu i Fezie w sprzedaży są kraty z żelaza lub stali są kute na okna i drzwi, świeczniki, a także dzbanki na wodę, umywalki, czajniki i miedziane tace, które są szczególnie poszukiwane przez turystów.