Gdzie leży Maroko?

Maroko na zachodzie otacza ocean, na północy – łagodne wody Morza Śródziemnego, na południu – kosmiczne płaskorzeźby Sahary. W sercu państwa są kolorowe miasta, w których mieszają się – gorący temperament czarnego kontynentu, tysiącletnie tradycje wschodnie i nowoczesne technologie Zachodu. Oto całe Maroko. Ocean w dużej mierze zdeterminował ekonomię tego państwa, a Islam ukształtował jego kulturę.

Za fasadą eleganckiego hotelu prawdopodobnie ukrywa się starożytny meczet, za zwykłym centrum handlowym o europejskim wyglądzie – tętniący życiem targ, ze zwariowanymi aromatami przypraw, za modnym spa z ekskluzywnym menu talasoterapii – zaciszną plażą z idyllicznymi krajobrazami. Stolicą jest Rabat, miasto parków, szerokich alejek i atrakcji architektonicznych, wzdłuż których można zapoznać się z całą historią państwa. Trasa wycieczki zdecydowanie powinna obejmować inne cesarskie miasta – Fez, Marrakesz i Meknes. W Maroku znajdują się kurorty nadmorskie, z których najpopularniejszym jest Agadir z 6 km złotego piaszczystego wybrzeża, komfortowymi hotelami i wszelkiego rodzaju rozrywką: od golfa po talasoterapię. W Essaouira zawsze jest wiatr i fale, co czyni go idealnym miejscem do surfowania, a w Tangerze można pływać w Morzu Śródziemnym i oceanie.

Ze względu na duże różnice w reliefie i bliskość Atlantyku klimat w Maroku jest bardzo zróżnicowany w całym kraju. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego jest łagodny, subtropikalny, z gorącymi latami i umiarkowanie chłodnymi zimami. Temperatura w lecie osiąga +29 – +35° C, a zimą od +15 do +20° C, w górach – 15° C. Letnie upały są dobrze tolerowane z powodu chłodnej bryzy oceanu. Średnia temperatura wody wynosi +18 – +21° C. W górach nawet w najgorętsze dni temperatura nie wzrasta powyżej +15° C, zimą niektóre szczyty pokryte są śniegiem. Śnieg na wysokości 2000 m leży ponad 5 miesięcy w roku.