W ciągu ostatnich miesięcy kilkukrotnie dochodziło do napięć na linii ludzie-sztuczna inteligencja. Część środowisk i grup zawodowych wychodziła na ulicę, aby protestować przeciwko wykorzystaniu AI. Niektórzy eksperci stwierdzili wprost – Rozwój sztucznej inteligencji może doprowadzić do zdarzeń zagrażających istnieniu ludzkości – tak przestrzegali specjaliści, wśród których byli m.in. pracownicy z OpenAI (twórcy ChatGPT) i Google Deepmind, a także laureaci Nagrody Turinga z 2018 r

Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzi?

– Zmniejszenie ryzyka, że dojdzie do zagłady ludzkości z powodu sztucznej inteligencji powinno być priorytetem dla świata, tak jak jest to w przypadku innych porównywalnych zagrożeń w rodzaju pandemii czy wojny nuklearnej – tak jeszcze niedawno ostrzegali specjaliści od AI. To brzmi jak wstęp do post-apokaliptycznej opowieści, jednak takie nastroje dominowały w 2023 roku. 

Czy jednak rzeczywiście mamy się czego obawiać? Czy sztuczna inteligencja może przejąć kontrolę nad ludźmi? – Sztuczna inteligencja niesie pewne zagrożenia, ale ma też wiele możliwości. Uważam, że tego rozwoju nie da się już zatrzymać. Żadne regulacje nie zmienią już tego, że wykorzystujemy dziś sztuczną inteligencję w wielu dziedzinach – mówi mówi Marcin Kruczyk, doktor bioinformatyki, dyrektor w zespole Artificial Intelligence & Data, odkrywca oraz podróżnik i zdobywca niezdobytych wcześniej szczytów.

Jak sztuczna inteligencja może pomóc nauce?

Od wielu lat pojawia się również coraz więcej obaw, że AI znacznie wpłynie na rynek pracy. 

– Niektórzy uważają, że sztuczna inteligencja zabierze ludziom pracę. Czy to naukowcom, czy marketingowcom lub dziennikarzom. Ja uważam, że tak samo jak wynalezienie aparatu fotograficznego nie zabiło sztuki, tak rozwój AI będzie tylko nowym narzędziem. Niektóre rzeczy będziemy mogli robić szybciej i lepiej, ale nadal sztuczna inteligencja nie zastąpi w pełni człowieka – dodaje Marcin Kruczyk. 

AI już dziś jest takim narzędziem, które pomaga naukowcom. Tylko w tym roku sztuczna inteligencja pomogła rozszyfrować tabliczki z pismem klinowym sprzed 5 tysięcy lat. Model wypracowany przez izraelskich uczonych potrafił przetłumaczyć starożytny język akadyjski na angielski. Z kolei japoński naukowcy wykorzystali AI do odkrycia nowych rysunków z Nazca. Czy sztuczna inteligencja i zaawansowane techniki obliczeniowe mogą być przydatne w ekspedycjach badawczych? Tak i udowadnia to Marcin Kruczyk w najnowszym odcinku podcastu. 

Cała rozmowa do wysłuchania w playerze na górze strony. Odcinki naszych wideopodcastów są również dostępne na kanałach National Geographic Polska na YouTube i na Spotify