Zapowiadany od kilku dni rekord marcowej temperatury powietrza w Polsce został oficjalnie pobity. Poprzedni przetrwał pięć dekad i właśnie przeszedł do historii. Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), w sobotę, 30 marca 2024 r. termometry na południu kraju przekroczyły 26 stopni Celsjusza. Niewykluczone jednak, że ładna, słoneczna pogoda nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Padł rekord temperatury w marcu

Nowy rekord ciepła dla marca odnotowano – jakżeby inaczej – w Tarnowie, czyli polskim biegunie ciepła. IMGW donosi, że w drugim (zaraz po Krakowie) największym mieście Małopolski termometry pokazały aż 26,4 stopni Celsjusza. To pierwszy taki przypadek w historii, gdy w trzecim miesiącu roku termometry w Polsce przekroczyły 26 st. C. 

Co ciekawe, poprzedni rekord, który przetrwał aż 50 lat, został pobity dwukrotnie. Z komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dowiadujemy się, że we wspominanym już Krakowie odnotowano dziś 25,7 st. C

– Powyższe wartości pochodzą z danych operacyjnych i mogą ulec zmianie, a po godz. 19 będą dane z termometrów maksymalnych. Na Wybrzeżu jest znacznie chłodniej, tylko 9 st. C. na stacji synoptycznej w Ustce – czytamy na facebookowym profilu IMGW. 

Przypomnijmy, że dotychczas na terenie Polski najwyższą dla marca temperaturę powietrza odnotowano 30 marca 1974 r. w Nowym Sączu w woj. małopolskim. Termometry wskazały wówczas dokładnie 25,6 st. C (dla porównania – rekord kwietniowej temperatury maksymalnej, sprzed 12 lat, wynosi 32,5 st. C). Niewykluczone zatem, że w trakcie nadchodzącej Wielkanocy rekord sprzed 50 lat zostanie oficjalnie pobity. 

W ramach ciekawostki wspomnijmy również, że najcieplejszym marcem od 1880 roku, odkąd zaczęto regularne obserwacje meteorologiczne na świecie, był marzec 2016 roku. W tamtym czasie – według danych Japońskiej Agencji Meteorologicznej – temperatura powietrza była globalnie o 0,62 st. C wyższa od średniej z ostatnich trzydziestu marców, czyli okresu 1981–2010. 

Drugim najcieplejszym marcem w historii światowych pomiarów był ubiegłoroczny. Trzeci miesiąc 2023 r. okazał się cieplejszy o 0,51 st. C od średniej temperaturowej z lat 1991–2020. 

Najcieplejsza Wielkanoc od lat 

Niewykluczone, że sobotni rekord nie przetrwa długo. Iście letnia pogoda ma utrzymać się przez całe święta. Jak podkreślają synoptycy, przed nami najcieplejsza Wielkanoc od lat. Zarówno w świąteczną niedzielę, jak i lany poniedziałek temperatura w większości regionów Polski sięgnie lub nawet przekroczy 20 stopni Celsjusza. 

– Wszystko wskazuje na to, że modele meteorologiczne nie myliły się. Już w zeszłym tygodniu pisaliśmy, że Wielkanoc będzie ciepła, z temperaturą w okolicach 20 st. C. Na ten moment wszystko zdaje się to potwierdzać. Według prognoz naszych synoptyków już od soboty na termometrach zobaczymy 20 st. C, a w Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny będzie jeszcze cieplej, nawet do 24 st. C. Możemy spodziewać się także przelotnych opadów deszczu – zaznacza IMGW. 

Źródła: imgw.pl, archiwum National-Geographic.pl. 

Szukasz fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska”. Najnowszą ofertę znajdziesz na stronie kultowy.pl.