W 2024 roku Wielkanoc wypada stosunkowo wcześnie. Do świątecznego śniadania w gronie rodziny i najbliższych zasiądziemy już w najbliższą niedzielę, czyli 31 marca. Z kolei drugi dzień świąt Wielkiej Nocy – znany również jako lany poniedziałek – obchodzić będziemy 1 kwietnia.

Im bliżej do wielkanocnej przerwy od pracy i nauki, tym więcej pytań o to, jaka aura panować będzie w Wielką Niedzielę, a jaka w śmigus-dyngus. Prognozy przygotowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) są bardzo optymistyczne. Jak przekazali synoptycy, temperatura w większości regionów Polski sięgnie lub nawet przekroczy 20OC. 

Pogoda na Wielkanoc 2024. Możliwy rekord ciepła

Pogoda na Wielkanoc 2024 r. zapowiada się iście wiosennie. Pierwszy przypływ przyjemnego powietrza i słonecznej aury poczujemy już w Wielką Sobotę. Tego dnia, gdy w kościołach odbywa się tradycyjne poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny, temperatura w większości kraju przekroczy 20OC.

Równie słonecznie zapowiada się pierwszy dzień świąt Wielkiej Nocy. Według prognoz IMGW temperatura nocą wynosić będzie od 5 do 12OC, w dzień zaś osiągnie 11–24OC. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy i południu porywisty, z kierunków południowych, tylko nad morzem i Pomorzu Wschodnim. Piękna pogoda ma się utrzymać przez całe święta. W Poniedziałek Wielkanocny termometry mają wskazać ponad 20OC; miejscami nawet 24 stopnie. 

– Wszystko wskazuje na to, że modele meteorologiczne nie myliły się. Już w zeszłym tygodniu pisaliśmy, że Wielkanoc będzie ciepła, z temperaturą w okolicach 20OC. Na ten moment wszystko zdaje się to potwierdzać. Według prognoz naszych synoptyków już od soboty na termometrach zobaczymy 20OC, a w Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny będzie jeszcze cieplej, nawet do 24°C. Możemy spodziewać się także przelotnych opadów deszczu – czytamy na facebookowym profilu IMGW. 

Niestety, piękna pogoda nie utrzyma się długo. Najnowsze prognozy IMGW nie wykluczają wyraźnego ochłodzenia po świętach wielkanocnych.

– Modele widzą niestety zmianę w pogodzie i ochłodzenie. Nie należy jednak przywiązywać się do tych wartości. Są to wyniki matematyczne, które podczas kolejnych obliczeń mogą się zmienić – podkreślają synoptycy. 

Kiedy był najcieplejszy marzec?

Dotychczas na terenie Polski najwyższą dla marca temperaturę powietrza odnotowano 30 marca 1974 r. w Nowym Sączu w woj. małopolskim. Termometry wskazały wówczas dokładnie 25,6OC (dla porównania – rekord kwietniowej temperatury maksymalnej, sprzed 12 lat, wynosi 32,5OC). Niewykluczone zatem, że w trakcie nadchodzącej Wielkanocy rekord sprzed 50 lat zostanie oficjalnie pobity. 

Przypomnijmy, że najcieplejszym marcem od 1880 roku, odkąd zaczęto regularne obserwacje meteorologiczne na świecie, był marzec 2016 roku. W tamtym czasie – według danych Japońskiej Agencji Meteorologicznej – temperatura powietrza była globalnie o 0,62OC wyższa od średniej z ostatnich trzydziestu marców, czyli okresu 1981–2010. 

Drugim najcieplejszym marcem w historii światowych pomiarów był ubiegłoroczny. Trzeci miesiąc 2023 r. okazał się cieplejszy o 0,51OC od średniej temperaturowej z lat 1991–2020. 

Źródło: imgw.pl

Szukasz fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska”. Najnowszą ofertę znajdziesz na stronie kultowy.pl.