W tym artykule:

  1. Sytuacja Egiptu w I tysiącleciu p.n.e.
  2. Ostatni faraon Egiptu – Kleopatra czy Cezarion?
  3. Życie Kleopatry
  4. Cezarion – ostatni faraon Egiptu
  5. Co się stało z Egiptem po śmierci Kleopatry?
  6. Ostatni faraon Egiptu, który był Egipcjaninem
Reklama

Faraonowie byli egipskimi królami. Ich władza była absolutna. Można ich określić, jako jednych z najpotężniejszych włodarzy starożytnych imperiów. Jednak w końcu i ich wspaniała cywilizacja legła w gruzach. Działo się to stopniowo. Nieuchronnie Egipt tracił na znaczeniu w I tysiącleciu p.n.e.

Sytuacja Egiptu w I tysiącleciu p.n.e.

Przez większość tego tysiąclecia Egiptem władali już władcy obcego pochodzenia. Jednak ciągle zachowywano staroegipską tytulaturę. Każdy z nich koronował się na faraona i pozostawał, jak to działo się wcześniej, reprezentantem bogów na ziemi. I tak od VIII do IV w. p.n.e. królami byli władcy kuszyccy. Pochodzili z Nubii, czyli dzisiejszego Sudanu.

Następnie Egipt przejęło mezopotamskie królestwo Asyrii. Pod koniec VI w. p.n.e. królem został Kambyzes pochodzący z Persji i kilkoro następującyh po nim władców achemenidzkich. W 332 r. p.n.e. faraonem został słynny Aleksander Wielki, a po nim aż do przełomu er Egiptem rządziła dynastia macedońskich Ptolemeuszy. To reprezentant lub reprezentantka tej linii władców był lub była ostatnim faraonem. Mowa o słynnej Kleopatrze i jej synu Cezarionie

Ostatni faraon Egiptu – Kleopatra czy Cezarion?

Trudno jednoznacznie wskazać, kto był ostatnim faraonem. Zgodnie z prawem był nim syn Kleopatry VII i Juliusza Cezara. Był on jednocześnie ostatnim z władców dynastii Ptolemeuszy. Nazywał się Cezarion (Ptolemeusz XV). Należy jednak podkreślić, że Cezarion objął tron w wieku trzech lat i nie był w stanie sprawować rządów we własnym imieniu. Dlatego to jego matka tak naprawdę rządziła Egiptem. O Cezarionie wiemy niewiele. Jego życie upłynęło w cieniu potężnych rodziców i wielkiej polityki. On był w niej jedynie pionkiem.

Jak wyglądał Egipt pierwszych faraonów? Odkrycie polskich archeologów

Polscy badacze odkryli w Tell el-Farcha zabytki, które nie mają żadnych analogii i wskazują nowy etap w dziejach sztuki. Najważniejsze jednak, że teoria o istnieniu dwóch odrębnych królest...
Tell el-Farcha
Fot. Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego

Życie Kleopatry

Losy Kleopatry są naprawdę skomplikowane. Żyła mniej więcej 40 lat, od 70 do 30 r. p.n.e. Na jej temat powstało mnóstwo filmów i książek. Trudno się dziwić. Jej życie jest gotowym materiałem na scenariusz niejednej superprodukcji. Przede wszystkim jest jedną z nielicznych władczyń Egiptu. W dynastii Ptolemeuszy była to również Berenika III. Kleopatra początkowo współrządziła krajem z ojcem (Ptolemeuszem XII) z pierwszym, a następnie drugim bratem. Drugiego brata, czyli Ptolemeusza XIV poślubiła. Jednak w jej czasach Egipt był już krajem zależnym od innych potęg śródziemnomorskich.

Sukcesywnie państwo faraonów traciło swoje terytoria. Krok po kroku Rzym zajmował dawne obszary podległe Egiptowi i ingerował coraz śmielej w politykę faraonów. Świadectwem na to jest między innymi to, że Kleopatra być może spędziła wczesną młodość w Rzymie. W czasie swoich rządów musiała też stanąć po jednej ze stron w wojnie domowej Cesarstwa Rzymskiego. Między sobą walczyli Pompejusz i Cezar. Wspierała Pompejusza, bo ten kiedyś pomógł jej ojcu – Ptolemeuszowi XII.

W tym samym czasie Kleopatra walczyła o władzę z bratem, Ptolemeuszem XIII, który wspierał Cezara. Pompejusz w 48 r. p.n.e. salwował się ucieczką do Egiptu, gdzie został zamordowany na polecenie brata Kleopatry. Nie spodobało się to jednak Cezarowi, który wsparł roszczenia do tronu ze strony Kleopatry. W 47 r. p.n.e. Kleopatra powróciła na tron, na którym zasiadała z zaledwie jedenastoletnim bratem, czyli Ptolemeuszem XIV. Od tego momentu Egipt był w pełni kontrolowany przez Rzym. Na zaproszenie Cezara w 46 r. p.n.e. przeprowadziła się na dwa lata to Italii. Sielankę przerwał dwa lata później zamach na władcę Rzymu. Kleopatra szybko powróciła do Egiptu. Miesiąc potem zmarł jej brat i współwładca, Ptolemeusz XIV. Wówczas faraonem został Cezarion, ale jego matka de facto sprawowała władzę.

Cezarion – ostatni faraon Egiptu

Juliusza Cezara i Kleopatrę połączyła romantyczna relacja. Po koronacji udali się na podróż w górę Nilu. Towarzyszyła im olbrzymia i imponująca rzymska flotylla. Zapewne podczas tej podróży Kleopatra zaszła w ciążę. Syna narodzonego z tego związku nazwała Ptolemeuszem Cezarem. Formalnie był to ostatni faraon Egiptu. To był jednak początek problemów. Egipt stracił sojusznika w postaci Cezara.

O władzę w Rzymie konkurowali kolejni. Kleopatra musiała stanąć po którejś ze stron. Wsparła Marka Antoniusza i podobnie jak w przypadku relacji z Cezarem, nie była ona platoniczna. Z ich związku na świat przyszły bliźniaki. Okres pokoju szybko minął. Kleopatra wraz z Markiem Antoniuszem rozpoczęli wojnę z Oktawianem. Ten pokonał ich w morskiej bitwie pod Akcjum, która odbyła się 2 września 31 r. p.n.e.

Granitowa głowa ukazująca Cezariona (Ptolemeusza XV), syna Kleopatry VII i Juliusza Cezara / Fot. https://www.flickr.com/photos/carolemage/, CC BY-SA 2.0 Wikimedia Commons

W kolejnym roku Oktawian przybył z armią do Egiptu i stłumił resztki oporu. Marek Antoniusz popełnił samobójstwo, bo był przekonany, że Kleopatra już odebrała sobie życie. To jednak nie było zgodne z rzeczywistością. Kleopatra targnęła się na swoje życie dopiero później. Chociaż zdaniem niektórych badaczy, została zamordowana. Kleopatra była traktowana jak istota półboska już w czasie swoich rządów. Co ciekawe, archeolodzy znajdują świadectwa na to, że jeszcze w IV w. n.e., a więc kilkaset lat po jej śmierci Egipcjanie i Rzymianie nadal ją czcili i dbali o jej posągi.

Co się stało z Egiptem po śmierci Kleopatry?

Po klęsce Antoniusza pod Akcjum w 31 r. p.n.e. Kleopatra wysłała swojego syna i współrządzącego Egiptem faraona Cezariona do Berenike. Był to port morski na wybrzeżu Morza Czerwonego. Niestety Oktawian ściągnął go z powrotem do Aleksandrii, gdzie młody, zaledwie siedemnastoletni ostatni faraon został stracony. W ten sposób trwająca trzy tysiące lat historia faraońskiego Egiptu ostatecznie się zakończyła. Od tego momentu władzę w Egipcie w imieniu cesarstwa sprawowali prefekci. Później w czasach arabskich Egipt był rządzony przez dynastie arabskie, z siedzibą w Bagdadzie, a następnie przez mameluków i Osmanów. Egipt odzyskał niepodległość dopiero w XX w. W 1952 r. w wyniku zamachu stanu obalono monarchę podległego Brytyjczykom.

Do dziś trwają poszukiwania grobu Kleopatry. Kilka lat temu media obiegła informacja o poszlakach wskazujących na to, że miejsce wiecznego spoczynku królowej znajduje się w świątyni Taposiris Magna, zlokalizowanej na zachód od Aleksandrii. W maju zespół Kathleen Martinez z Uniwersytetu w Santo Domingo ogłosił odkrycie tunelu, który w jej ocenie jest obiecującym tropem w tych poszukiwaniach. Nadal brakuje jednak przekonywujących dowodów na to, że grób ten znajduje się w Taposiris Magna, a nie w ówczesnej stolicy, Aleksandrii.

Ostatni faraon Egiptu, który był Egipcjaninem

Nektanebo II był ostatnim faraonem Egiptu lokalnego pochodzenia. Rządził w bardzo trudnych czasach. Jego panowanie przypada na lata 360–343 p.n.e. Pochodził z północy kraju, Delty Nilu. Wówczas Egipt prowadził nierówną walkę z władcami perskimi. W końcu im uległ. Zbiegł na południe, gdzie przez pewien czas sprawował rządy z Edfu. Jednak i tam ścigali go Persowie. Musiał uciekać dalej na południe, do Nubii, czyli dzisiejszego Sudanu. Zapisał się na kartach historii jako ostatni faraon Egiptu, który pochodził z tego kraju. Stawiał też opór zewnętrznemu wrogowi. Jednak kierowane przez niego państwo było zbyt słabe, żeby był on skuteczny.

Źródła:

Reklama
  • Wilkinson T. Powstanie i upadek starożytnego Egiptu, Poznań 2011
  • praca zbiorowa, Starożytny Egipt. Życie, sztuka, obyczaje, Warszawa 2008
  • Shaw I, Nicholson P., The dictionary of Ancient Egypt, Lodon 1995
  • Bagnal R. S., Rathbone D.W, Egypt from Alexander to the Copts, Cairo 2008

Nasz ekspert

Szymon Zdziebłowski

Dziennikarz naukowy, z wykształcenia archeolog śródziemnomorski. Przez wiele lat był związany z Serwisem Nauka w Polsce PAP. Opublikował m.in. dwa przewodniki turystyczne po Egipcie, a ostatnio – popularnonaukową książkę „Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności” o największej egipskiej piramidzie.
Reklama
Reklama
Reklama