Mimo że panda wielka to nieoficjalny symbol Chin, te czarno-białe niedźwiadki można oglądać także w Japonii. Jest ich zaledwie kilka, a najstarsza z nich – Tan Tan – zmarła w poniedziałek 1 kwietnia 2024 r. Powodem śmierci seniorki była choroba serca powiązana z sędziwym wiekiem.

Najstarsza panda wielka w Japonii dożyła 28 lat. W przeliczeniu na ludzkie lata jest to równe około setce wiosen.

Nie żyje najstarsza panda wielka w Japonii

Tan Tan przyszła na świat w 1995 r. Pięć lat później trafiła do japońskiego zoo Kobe Ōji. W sumie spędziła tam niemal ćwierć wieku.

Panda wielka była nie tylko atrakcją zoologiczną. Uważano ją również za symbol powrotu do zdrowia i sił po wielkim trzęsieniu ziemi w Hanshin, które nawiedziło region w styczniu 1995 roku. Dyrektor zoo, Yujiro Kako, odniósł się do tego na konferencji prasowej. Podkreślił, że Tan Tan przez 24 lata dodała odwagi mieszkańcom, a zwłaszcza dzieciom.

– Szczerze pragniemy wyrazić naszą wdzięczność wszystkim, którzy przez te lata okazali zainteresowanie i miłość pandzie wielkiej Tan Tan – mówił.

Zazwyczaj pandy wielkie dożywają około 20 lat na wolności i 30 lat w niewoli. Według Księgi rekordów Guinnessa najstarszą pandą wielką żyjącą w niewoli była Jia Jia. Samica przyjechała do Ocean Park w Hongkongu w marcu 1999 r. i pozostała tam aż do śmierci 16 października 2016 r. Żyła 38 lat.

Tan Tan miała 28 lat

Tan Tan, jak wszystkie pandy wielkie żyjące w zoo Japonii, była wypożyczona z Chin. Seniorka miała wrócić do ojczyzny w 2020 r., jednak transport został opóźniony przez pandemię koronawirusa. Następnie jej powrót wstrzymano z powodu zdiagnozowanej choroby serca. Mimo leczenia stan zdrowia Tan Tan pogarszał się. Wiosną 2022 r. pracownicy zoo podjęli decyzję o wstrzymaniu publicznego pokazywania pandy seniorki.

Od jesieni ubiegłego roku najstarsza panda wielka w Japonii była coraz mniej aktywna i bardziej ospała. W połowie marca zaczęła odmawiać przyjmowania płynnych pokarmów. Podawanie leków stało się wówczas jeszcze trudniejsze.

Po śmierci Tan Tan w Japonii żyje obecnie osiem pand. Cztery rezydują w zoo Ueno w Tokio, a kolejne cztery w Adventure World w prefekturze Wakayama.

Gdzie zobaczymy pandy wielkie?

Pandy wielkie to jedne z najbardziej charakterystycznych niedźwiedzi. Są bohaterami bajek, komiksów czy memów. Nie dziwi więc, że wiele osób chce zobaczyć je na żywo. To nie jest jednak proste. Chociażby z uwagi na ich liczebność. Dopiero w 2021 r. Chiny ogłosiły, że panda wielka nie jest już na wyginięciu.

Mimo to tego gatunku nie spotkamy w większości ogrodów zoologicznych na świecie. Nie ma ich na przykład w żadnym zoo w Polsce. Polacy mogą za to oglądać pandki rude, nazywane też pandami czerwonymi. Gdzie najbliżej Polski mieszkają pandy wielkie? Można je zobaczyć w ogrodzie zoologicznym w Berlinie.