Surowe mięso dla psa? Radość zwierzaka, któremu rzuci się kawałek świeżego kąska może być ogromna, ale sprawa nie jest prosta. Właściciele czworonogów stale szukają urozmaiceń w diecie. Zwłaszcza, że przetworzona karma może wydawać się sztuczna. Z kolei sucha też nie zawsze wygląda specjalnie zachęcająco.

Dlaczego surowe mięso dla psa to nie najlepszy pomysł?

Każdy, kto ma wątpliwości, czy pies może jeść surowe mięso, powinien zaczerpnąć wiedzy od naukowców. Szwedzka grupa badaczy, których wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma naukoego „Vet Record”, przebadała 60 paczek surowego mięsa dla psów. Porcje były wyprodukowane przez 10 firm ze Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Norwegii.

Aż 31 próbek zawierało bakterie na poziomie znacznie przekraczającym normy europejskie. Były to między innymi pałeczki salmonelli oraz Campylobacter – odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe. Dodatkowo 18 próbek zawierało laseczki zgorzeli gazowej, bakterii wskazującej na zanieczyszczenie mięsa fekaliami. 

Badacze ostrzegają, że soki zawarte w surowym mięsie dla psów mogą opryskać otoczenie i inne pokarmy, w tym przeznaczone dla ludzi. Co więcej, kontakt z psami zaraz po zjedzeniu przez nie takiej karmy może prowadzić do transmisji bakterii do organizmu człowieka. Szczególnie niebezpieczne może to być w domach, gdzie razem ze zwierzakami wychowują się dzieci lub gdzie mieszkają osoby przewlekle chore. Obecność psów sama w sobie jest dla nich raczej korzystna, jednak bakterie zawarte w mięsie stanowią poważne zagrożenie.

Surowe mięso dla psa. Warto czy może jednak nie? / fot. Anita Kot/Getty Images

Czy pies może jeść surowe mięso?

– To badanie daje kolejne dowody potwierdzające podejrzenia weterynarzy na temat ryzyka dla zwierząt i zdrowia publicznego związanego z karmieniem zwierząt surowym mięsem – komentuje wyniki Daniella Dos Santos z British Veterinary Association. – Doradzamy każdemu posiadaczowi psa, który rozważa taką dietę dla swojego zwierzęcia, by najpierw skonsultował się z weterynarzem.

Właściciele czworonogów powinni zachować szczególną ostrożność w przypadku szczeniąt. Młodziutkie psy szybko się rozwijają i mają złożone potrzeby żywieniowe. To samo dotyczy starszych psów, które mogą mieć słabszą odporność i bardziej wrażliwy układ pokarmowy.

Naukowcy radzą aby, właściciele karmiący psy surowym mięsem, trzymali porcje zamrożone i rozmrażali je w temperaturze maksymalnie 10 stopni Celsjusza. Następnie rozmrożone mięso powinno być odseparowane od jedzenia ludzi i kuchennych narzędzi. 

Przebadane przez naukowców próbki zawierały zarówno mięso, jak i kości oraz wnętrzności wraz z jadalnymi kośćmi pochodzącymi od krów, kurczaków, owiec, indyków, świń, kaczek, reniferów oraz łososi. Nie podlegały żadnej obróbce termicznej, która mogłaby wyeliminować niebezpieczne mikroby.

Czy surowe mięso dla psa może być korzystne?

Jedną z najpopularniejszych surowych diet dla psów jest BARF (z ang. Biologically Appropriate Raw Food). Ta dieta, wymyślona w 1993 roku przez australijskiego weterynarza Iana Billinghursta, zakłada codzienny jadłospis dla psa na bazie niegotowanego mięsa i kości, podrobów, warzyw, owoców i jaj. Zwolennicy tego podejścia argumentują, że psy są wszystkożerne, a surowa dieta jest zgodna z ich biologicznymi potrzebami.

Wśród korzyści wymieniają między innymi:

  • możliwą poprawę stanu zdrowia,
  • utrzymanie beztłuszczowej masy ciała i prawidłowej wagi,
  • zdrowszą sierść i skórę.

Mimo, iż wilki i psy pochodzą od wspólnego przodka, nie można zapominać o ewolucji psów jako gatunku domowego. Psy doskonale trawią pokarmy bogate w skrobię poprzez zwiększone wydzielanie amylazy, co jest bezpośrednio związane z drastycznym wzrostem liczby kopii genu AMY2B w całej ich historii ewolucyjnej.

Ponadto wiele psów domowych ma nietolerancje pokarmowe i alergie. W niektórych przypadkach pies może być wrażliwy na niektóre z bardziej powszechnych mięs występujących w karmach dla psów, takich jak kurczak czy wołowina.

Źródło: CNN.