Rwanda to niewielkie państwo w środkowo-wschodniej Afryce ze stolicą w Kigali. Jej powierzchnia wynosi zaledwie 26,4 tys. km². Graniczy z Burundi, Demokratyczną Republiką Konga, Tanzanią i Ugandą. To kraj o trudnej i skomplikowanej przeszłości.

W latach 90. doszło tu bowiem do ludobójstwa Tutsi dokonanego przez ekstremistów Hutu. Szacuje się, że w ciągu ok. 100 dni od 6 kwietnia do lipca 1994 roku zamordowano od 800 000 do ponad miliona ludzi. Podczas tej masakry dochodziło do sytuacji, w których sąsiedzi zabijali swoich sąsiadów, a nierzadko do morderstw dochodziło nawet wśród członków rodziny. 

Trauma ludobójstwa w Rwandzie

Dziś Rwanda mierzy się z traumą ludobójstwa. Ze względu na popełnione zbrodnie, wiele osób do dziś przesiaduje w więzieniach. Wiele podejrzanych o morderstwa i podżeganie do zabójstw czeka na procesy. Jednak tragiczne wydarzenia zapoczątkowały zmiany w rwandyjskim społeczeństwie. To właśnie Rwanda stała się w 2008 roku pierwszym krajem na świecie, w którym kobiety są większością w parlamencie, a konstytucja gwarantuje kobietom minimum 30 proc. miejsc w parlamencie. 

W krainie tysiąca wzgórz podstawą gospodarki jest rolnictwo, a kawowiec jest bardzo ważną rośliną, która bywa nazywana również czarnym złotem tego kraju. To dlatego, że rwandyjscy rolnicy uprawiają jedną z najbardziej szlachetnych odmian kawy arabica – bourbon. Region ten słynie bowiem z niezwykle dobrych warunków do jej uprawy, a kawa jest tam obecna od czasów kolonialnych.

Czarne złoto krainy tysiąca wzgórz

Obecnie kawowiec odgrywa znaczącą rolę w rozwijającej się gospodarce Rwandy, a sektor ten zatrudnia ponad 400 000 osób. Świadczy o tym również fakt, że rwandyjskie ziarna zdobywają nagrody w najbardziej prestiżowych konkursach na świecie i są doceniane przez wielu międzynarodowych krytyków.

Czy kawa może stać się zatem narzędziem pojednania między ocalałymi a sprawcami i pomóc w odnowieniu wizerunku krainy tysiąca wzgórz? W nowym odcinku podcastu National-Geographic.pl gościem jest Karol Kowalski, reżyser i producent Montana Creative Studio oraz autor filmu „Drugi wschód słońca: Kawa i Rwanda”. Zabierze was w podróż po Rwandzie i opowie o tym, dlaczego kawa jest tak ważna dla Rwandyjczyków.

Podcastu możecie posłuchać poniżej. Przypominamy, że kolejne odcinki naszych wideopodcastów są również dostępne na kanałach National Geographic Polska na YouTube i na Spotify